Gümüş Varak Dökümü biterken…

Reşat Nuri Güntekin ’mağara Varak Dökümü romanındaki yeryüzü güzelce hezel buydu nasıl. Günümüz dünyası üzere kulağa ihtimal biraz basmakalıp kadar gelse üstelik gerçeğin ta kendisiydi aslında. Tarihler, 13 Eylül 2006 gününü gösterdiğinde defalarca televizyona ve sinemaya aktarılmış Altın Varak Dökümü, bu posta yeni bire bir aktör kadrosuyla izleyiciye “selam” dedi. Roman tanıdıktı, yüzlere aşinaydık. Ama katlanılamaz tıpkı izleyici kitlesiyle buluşamadı, zirveye oturamadı seri önce 13 bölümünde. Izleyici Büyük Rağbet Mir ’in sülale dramına başlarda serin yaklaştı. Ama Çizgi D, Varaka Dökümü ’nden hiç vazgeçmedi ve ısrarla tekrarlarını yayınlayarak seçkin sabık bölümde seyircisine yenilerini ekledi. Aha Türk göstergeç tarihinde milli maçlardan da çokça izlenen, ilkokul zaman boyunca seyircisini tek kaybetmeden devam eden Varak Dökümü efsanesi böyle doğdu. Esasen aşina bire bir hikâyeydi. Geleneklerine sınırlanmış Uca Talep Eş ’mağara ailesinin, taşradan balaban şehre gelince parçalanma öyküsünü anlatıyordu. Tezkere 141 sayfaydı ama senaristler Kraliçe Yörenç ve Ferişte Gençoğlu gelişigüzel hafta eskimemiş hikâyelerle diziyi ilkokul zaman devam ettirmeyi başardı.

VARAK DÖKÜMÜ ’NÜN KISA AYRIMSIZ ÖZETİ

Öyle ahval yaşandı kim, bazı bazı içimizden “Bu kadar birlikte olanaksız” dedik amma yeniden dahi izlemekten vazgeçmedik. Bu hafta Varaka Dökümü ekibi cemi grup Parafin Show ’daydı. Parafin, ekibe hoşur bire bir sürpriz hazırlamıştı. Ilkokul yıl süresince yaşananları iki dakikaya sığdırmaya çalıştığı skeçte kendisi nümayiş almıştı. Ego de Bizim Ekran okuyucuları üzere Altın Varak Dökümü ’nün bodur bire bir özetini yazmaya çalıştım amma Ulu Şevk Koca ve çocuklarının başına gelenler inanın yaz yaz bitmedi. Mürtefi Heves Uğurlu, zor tıpkısı kaymakamdı. Trabzon ’üstelik görücü usulüyle evlendiği Hayriye adında bir karısı vardı. Bu ailenin Heybet, Fikret, Necla, Leyla ve Ayşe adında beş çocuğu vardı. Temas özdek Mürtefi Rıza Satış ’in ailesini birlikte yanına alıp İstanbul ’a gelmesiyle başladı. Ilk oğlu Ihtişam evli tıpkı kadın olan Ferhunde ’ye halk ozanı oldu ve kocasından boşandıktan sonraları onunla evlendi. Tekin Ailesi ’nin dramı bile Ferhunde ’nin aileye girmesiyle başladı esasta. Çalım meraklısı tıpkı kötülükler kraliçesiydi Ferhunde. Evde partiler vererek Necla ve Leyla ’evet de bambaşka bire bir dünya olduğunu gösteriyordu. Oğuz, Ferhunde sayesinde Tekin Ailesi ’hangi girdi. Geçmiş Necla ’yla canan oldu, arkası sıra da Leyla ’yla… Leyla bu ilişkiden hamile kalınca evlendiler. Fakat Leyla, Oğuz ’un Ceyda ’yla olan ilişkisini öğrenince merdivenlerden düştü ve çocuğunu da düşürdü. Necla, kardeşinin sevgilisini elinden almasına dayanamadı ve Oğuz ’la kaçtı. Leyla bu haberi duyunca asap krizi geçirdi ve düşünce hastanesine yatırıldı. Fikret eksiksiz bu yaşananlara dayanamayıp tek tanımadığı üç çocuklu bire bir adamla evlenerek Adapazarı ’na taşındı. Şevket, Ferhunde ’nin isteklerine fiyat yöneltmek amacıyla çalıştığı bankanın müşterilerinin hesaplarından kendi hesabına servet aktardı ve hapse girdi. Necla kendisini ailesine affettirdikten sonraları Cem ’le evlendi. Mehabet hapisteyken komşu kızı Sedef onu sevmeye bitmeme etti ama Ferhunde aldattı.

Tüm bunlar yaşanırken Şanlı Murat Mir kahroluyor, Hayriye Hatun “Asude ol Mualla Özenç Komutan, ağzımızın tadı bozulmasın” demeye bitmeme ediyordu sürekli. Az Buçuk birlikte Hayriye Karı ’ın bu aymaz tavrından ufuk geliyordu başlarına epey özdek belki. Fikret, tanımadan evlendiği Tahsin ’e halk ozanı oldu amma kayınvalidesi Cevriye onu canından bezdirdi. Kerem hapisten çıkınca Sedef Hastalığı ’le alay malay olmaya başladı. Amma Ferhunde peşini tek bırakmadı. Borçlar ailenin canını yakarken Büyüklük inşaat işine girdi. O sırada Toplama feci tıpkı kalp aksesi geçirip, hayata gözlerini yumdu. Leyla, Oğuz ’a geri döndü. Amma Oğuz, Ceyda ’yla evliydi. Bu nöbet da onun metresi adına yaşamaya başladı Leyla. caba bire bir dahi aylı kaldı.

SONUÇ SAYFAYI ALAY MALAY KAPATACAĞIZ

Fikret, Tahsin tarafından aldatılınca sülale evine ferasetsiz döndü. Oğuz kıya işledi ve Fehamet suçu konusunda aldı. Oğlunun gaddar olduğunu öğrenen Uca Talep Satma katre geçirdi. Oğuz kaçtı, bilahare vuruldu ve komada hayat mücadelesi verdi. Necla ikincisi kocası Büyük Sarper ’le metrukiyet aşamasına geldi. Oğuz suçunu itiraf yazar hapse girmemek üzere kendini öldürmeye kalktı. Ferhunde, Yüksek Sarper ’le yakınlaşmaya başladı. Ayşe umum bu kargaşanın beyninde büyüdü, serpildi. Bu talihsizlikler silsilesi, yekpare 173 bölüm süresince devam etti. Ailenin çınar ağacı Ulu Kasıt As ’mağara yaprakları, bir bir yere serildi. Bazı izleyici çok gözyaşından sıkılmış, diziye veda etmişti. Kimileriyse, ilkokul yıllık bu kitabı sonuç sayfasına büyüklüğünde okuma konusundaki ısrarından hiç vazgeçmedi. Bendeniz birlikte onlardan biriydim. Aha bu şeb, Türkiye ’yi anca evet da böyle ilkokul yıldır görüntülük karşısında tutan Gümüş Varak Dökümü ’nün bitiş bölümüyle sonuç sayfasını birlikte kapatacağız. Uğurlu Ailesi ’nin macerasına, esasen onlarla alay malay dideban koyacağız. Sizi bilmem amma benim hafızamda bütün hususi aynı yerleri olacak.

Memet Güler

Bir Cevap Yazın