Günde birçok tel saç dökülüyor?..

Kadın ve erkeklerin bildirme cesim tabii süsü saçta, özellikle güz üzere mevsim dönüşlerinde dökülme sıklıkla görülüyor.

Günde 100 -150 tele büyüklüğünde olan saç dökülmesinin alışılagelen olduğunu söyleyen uzmanlar, sonbaharda bu sayının elan dahi artabileceğini belirtti.

Normalde 100 -150 tele büyüklüğünde olan saç dökülmesi, güzün hava değişimi, azalan nem oranı, rüzgar ve ağır aksak tagaddi kabil etkenlerle daha birlikte artabiliyor.

Bu durumun mevsimlik olduğunu belirten uzmanlar sonbaharda dökülen saçların adına, şita aylarında vücudun soğuğa uyarlanmış olmasıyla beraber yenilerinin çıkacağını söyledi.

SIK FÖN ÇEKİLMESİ VE SAÇLARI HADDINDEN FAZLA SIKI CEM BILE SAÇ DÖKÜLMESİ SEBEBİ OLABİLİR

Uzmanlar, saç dökülmesinin sebeplerini şu şekilde açıkladı: “Saç dökülmesinde kalıtım bilimi faktörlerin rolü çokça şanlı olmakla alay malay bambaşka esbap üstelik vardır.

Bunlar; tiroid bezi hastalıkları, gebelik, yaş dönümü sonrası devir ve diyabet hastalığı kabil iç salgı emraz, biotin, demir, protein, tutya eksikliği, kalori baskıcı diyetler kadar beslenme bozuklukları, veladet taharri hapları, gâh mantar ilaçları, faziletkâr düze A vitamini gibi ara sıra ilaçlar, anemi, cerrahi işlemler, kanser, uykuluk hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları kabil sistemik emraz, ruhsal stres ve boya, perma gibi tıpkısı topluluk kimyasal işlemlerdir. Bunun dışında yoğun fön çekilmesi, keder fırçalama, saçları haddinden fazla sıkı cem da saç dökülmesinin sebebi benzer.”

Bir Cevap Yazın