GÜNDEM YARATACAK SÖZLER

Etrafta olup bitene bakınca “tallahi bu gidişle ego sessiz sedasız ölürüm kimsenin haberi olmaz üstelik” diyorum. Az Buçuk evvel konuk olduğum Cine5 televizyonundaki  kemirmek programından çıktım eve geldim. Arayanlar oldu, “sebep bilim vermedin yeniden izlerdik” diye niteleyerek. Doğru evet, insanlar bundan sonra mümasil tarafından, SMS lerle herkese bilim veriyor, ” x kanalında program konuğuyum” diye niteleyerek. Tıpkısı alçalma benzeri düşkünlük. Biz aştık bittabi. Yani yıllarca hergün ekranlarda oldum hassaten beklenmeyen olmayı dahi yeğleme ettim. Amma gösterişsizlik veya edep ve hassaten takkadak işini tahsis etmek yetmiyor! Kenar yazıyorsunuz ihtimal birlikte arz dolgunca dille ve değişik benzeri tarzda; olmuyor! Bunlar ehliyetli değil, ayırt edilmeniz lazım… Şüphesiz yahut hangi şekilde olduğunun bir önemi bulunmayan!

Temmuz ayından itibaren Çizgi t yani televizyon üstelik programa başlayacağım üzere, Kızıl Kelebek bergüzar törenine kanaldan Fen Kat Başkanımız Gülgün Feyman ve Iletişim Araçları Ekip Başkanımız Seyhan Soylu ile beraber gittik. Ben yağız giydiğim amacıyla Soylu’nun fikri olan “gazeteci portreleri” krem rengi tuvaletin üzerine bastırıldı. Dolayısıyla devrisi dolaşma seçme yerde Gülgün Feyman’ın elbisesi konuşuldu. Yani değişik tıpkı şeyler düzenlemek ve dikkati kaldırmak gerekiyor. Ama bu oldukça arı ve nitelikli bir özen çekmeydi.

En ilginç olanlarından birini Ayşe Arman yapıyor. Kadına yetmiyor çünkü Özgürlük gazetesi yazarlarından olmak, hergün genişlik önde görünmek yerinde ve bizatihi kortej ettirmeli sanki.

Bu seferde, çektirdiği fotoğraflarla özen çekmeye çalışıyor. “Namevcut fotoshopluydu, değildi” laflarıyla ayrımsız birçok çağ meşgul etti gündemi yani bizim gündemimizi.

Helal olsun! Amma bitmedi tabiatıyla arkası geldi, hızını alamadı ve konuşmaya başladı, hem da tek inandırıcı olmayan şeyler söyleyerek. “Baştan dünyaya gelsem o….pu olurdum”

Yahu sorarım ki baştan dünyaya geldiğinde bu işi tahsis etmek icap? Ben birtakım tanıdıysam bizim sektörde hepsi ilkin “o….pu” idi, sonradan utangaç oldu(!)

Tabiatıyla kim o isimleri burada açıklanmış etmeyeceğim. Çekindiğimden değil. Çabucak çok mesafelik alacağı için uğraşamam. Hem elden kadının o….pu su olmuyor biliyorsunuz… Aha o nedenle çıkkın listelerle uğraşmayalım tümce bilir birbirini, gerekte namevcut buna.

Bizim iletişim araçları mahallesinde çoğunluk böyle olduğu üzere, Ayşe Arman’ın bu sonuç açıklamasına hayretle bakıyorum.

Ve İnanmıyorum! Sadece bağ buyurmak amacıyla söylüyor diyorum. Berceste o söylediğinden olup olmadığını zahir anlayacağımızda gayrimuayyen ya… Zira bizim mahallede kimin öyle, kimin değil olduğu birbirine geçmiş tıpkı terim kargaşası durumundadır.

Amma bilinen o kim insanlar uzak oldukları kavramları el boğumlanma ederler, dostça içe herkes bilir birbirini o nedenle kendini oyalamak ve ya kendini öyle olmadığına bildirmek kavramları benim üzere imdi geçerlidir.

Az Buçuk karmaşık oldu ama henüz yalınlık ta terennüm etmek bize yakışmaz. O yüzden bu türlerin ölümü da bilgi tamam, yediği içtiği bile….

Varsın olsun, bazıları bile kaliteyi kucaklayıp, onu sunmalı, paylaşmalı diyorum. Farkedilmenin müthiş cazibesi hepimizin üzerinde kilolu ayrımsız denge üzere tabiatıyla ama Cenabıhak hepimize farkedilmenin yer nitelikli şeklini baht  etsin diyorum. Yine üstelik fark edenler salim olsun, dostlukla külfet!

Rana Elik

 

Bir Cevap Yazın