Güney Amerika’da şimdi bu diziler anılmış!

Radikal’mağara haberine göre Arjantin’in mazruf üreticisi yerine Brezilya’nın ustalık üstünlüğüyle öne çıktığı piyasada, Şili’de aynı televizyon yöneticisinin hasbelkader ayrımsız fuarda görüp beğendiği “Binbir Akşam” ile başlayan Türk istilası “Fatmagül’ün suçu ne” ile yayılarak bitmeme ediyor.

“Hayatımda izlediğim en güzel dizi. Acul tavsiye mektubu ederim”, “Bu güzelce diziyi izlemelisiniz, nadim olmazsınız..” Bu sözler pazartesi günü Kolombiya Caracol televizyonunda yayınlanmaya başlayan “Binbir Şeb” dizisinin facebook sayfasındaki Şilili takipçilere ilgilendiren.

Şili’birlikte güzeşte mart kocaoğlan yayınlanmaya başlayan “Binbir Geceleyin” Latin Halkları Amerika’nın ilk Türk dizisi. Ilkin yapışık sayılmayacak bire bir reyting oranıyla kitap hayatına başlayan paradigma, Cenup Amerika’üstelik pazartesiden cumaya herhangi bir dönme yayınlanan telenovela adeti yüzünden, Türk izleyicisinin bire bir ayda öğrenmeye muvaffak olabildiği fenomen örgüsünün tıpkısı haftada tamamlanması yardımıyla yayınlanmasının ikinci haftasında reting rekorları kırmaya başladı.

Türk dizilerinin Şili’ye vürut macerası ülkenin bildirme iri televizyonu Canal 13’nin izlence müdürü Patricio Hernandez bire bir dizi film fuarında “Binbir Akşam”yle tanışmasıyla başlıyor. Çalıştığı kanala diziyi nakil etme çabaları cazibe kalan Fernandez Mega Chile kanalına genel müdür kendisine nakil olunca ilk işi Biçim D yöneticileri ile temasa geçip dizinin im haklarını ahiz görüşmelerine görmek oluyor.

Hernandez, Emol sitesine karar kabul etme süreçlerini şu sözlerle özetliyor: “Dizinin hem ilginç hem evrensel konusu beni sarhoş etmişti. Kullanılmamış kanalımın eser saatlerini dolduracak ve seyircinin ilgisini çekecek program sıkıntısı olduğunu görünce bu boşluğu ‘Binbir Şeb’ ile doldurmaya değişmeyen verdik”

CENUP AMERİKA’DA HAYAT TELENOVELALARA BAKARAK YAŞANIYOR

Telenovelalar Cenup Amerika’de günce hayatta çok oylumlu kayran tutuyorlar. Hele sektörün lideri Brezilya’de naklen intihap tartışmaları, futbol maçları alelacele lahzada gelişigüzel öz nelenovela saatlerine göre ayarlanıyor. Gelişigüzel akşam 100 milyon Brezilyalı aşkları yürekleri dağlayan güzeller güzeli hamhalat kızla varlıklı-yakışıklı ve bir o büyüklüğünde birlikte iyi kalpli esas oğlanın maceralarını tutulmak amacıyla ekran başına kuruluyor. Anca ki, Brezilya’bile telenovela sonrası geç saatlerde yayınlanan maçlar yüzünden statlar tüm dolmadığı için ayak topu kulüpleri im haklarnıdan elde edilen gelirle avunmak zorunda kalıyorlar. Taraftarlarının fanatikliğiyle maruf ve bildirme birkaç kadar Brezilya kadar ayak topu delisi olan Şili’birlikte ise, Saygınlık ile Şehrazat’ın imkansız aşkı, Acun Kupası maçlarının bile önüne eski. Bu nedenle, Neruda’nın ülkesinde gördüğü ilgiden sonra “Binbir Akşam”ye Karayip açılımı yaptırmaya karar veren Kolombiyalı televizyoncular dizinin bu özelliğini kullanarak tanıtımını yapma yoluna gitmişler:

“15 ülkede hayatı durduran ve Şili’de dünya kupası maçlarından bundan sonra izleyici toplayan seri bu Pazartesi Caracol TV’bile”

Sekans iz hayatına başladığı 8 Ilkgüz fiktif ile toplamda 2.3 reyting oranıyla oldukça gür bir bakış açısı yaptı. Ancak, bir nice genel ağ forumunda, Şili’nin bilakis ikindi kuşağında yayınlanan dizinin tutması halinde tıpkısı kanalda yayınlanan ve reyting rekorları kıran Brezilya yapımı “Avenida Brasil”mağara saatlerinde kaymalara bozukluk olacağı yorumları yapılıyor.

LATİN DÜNYASI AMOR-I MEMNU’YLA TÜRK DİZİLERİNİ TANIDI

Hispanik dünyanın Türk dizileriyle tanışması yıpranmamış değil. 2012 yılında ABD’üstelik İspanyolca işaret yapan Telemundo Aşk-ı Memnu’nun içerik hakkını satın almış “Amor prohibido-Yasak aşk” adıyla Latinlere başmaklık versiyonunu çekmişti. Türkiye ve Latin Amerika ülkeleri haklarının kültürel ve fiziksel benzerlikleri, Türk dizilerinin aşk, intikam, tutku vs telenovela formlarına uygunluğu kabilinden avantajlar Türk yapımcılara bölge pazarında çokça nazik avantajlar sunuyor.

Binbir Geceleyin’nin, Latin dizi film piyasasına etkilerini inceleyici BBC muhabiri Constanza Hola’ya göre şayet Şili’da yaşıyorsanız ve Öz Saygı ve Şehrazat’tan haberli değilseniz sohbetlerden dışlanabilirsiniz. UPİ Ajansı Arjantin temsilcisi Şilili gazeteci Dante Reyes bile bu durumu “Şili And Dağları’nın doğal tıpkısı çitle kendini bitişik ülkelerden ayırması yüzünden oldukça içine bulutlu tıpkı mevki. Bu yüzden televizyonda yayınlanan seçme şeyin genişlik aşkın konuşulan konular olması alışılagelen. Çünkü televizyon milyonlarca Şililinin biricik eğlence kaynağı. Söz Gelişi vaktiyle tıpkısı Çingene dizisi vardı, hep Şililer İspanyolcayı Çingene aksanında konuşuyorlardı. Ya de Paskalya adalarında sabık bir saf yüzünden domestik taklidi yapanlar çoğalmıştı.” sözleriyle açıklıyor.

BİNBİR GECE’NİN BAŞARISI ŞİLİ BASININDA İRDELENİYOR

Binbir Şeb’nin gücük sürede reyting rekorları kırması Şili basınınında ilgisi çekmesine sebep ergin. Şilinin genişlik şişman gazetelerinden La Nacion “Sebep Binbir Geceleyin bilcümle dünyada kalburüstü oldu?” antetli bire bir yazıyla konuyu eksiksizce inceliyor. Gazeteye göre Türkiye, Yunanistan ve Balkan ülkelerinde geleneksel yapıdan haddinden fazla uzaklaşmadan hem çalışan hem bereketli bir adam ve esas olan çağcıl kadını anlatan hikayeler verdiği gerçekcilik duygusuyla çoğunluğu avrat olan izleyicilerin karakterlerle özdeşleşmesini sağlıyor.

BİNBİR GECE’NİN AÇTIĞI YOLDAN FATMAGÜL İLERLİYOR

Şehrazat’la Haysiyet’un kavuşamama hikayesinin getirdiği reytingler Şilili televizyoncuları yeni Türk dizileri satın almaya yöneltiş. Binbir Akşam’nin sonuç sezonunun gösterilmeye başladığı Ağustos sonu itibariyle seyirciyi ısındırmak için dizinin dakikasında ardından 23.15’te “Fatmagül’ün Suçu Hangi”yi iz akışına karışma ediliyor. Yayınlandığı önceki günden itibaren Şililerin bent odağı haline mevrut dizinin Facebook’ta 10 binden çok fanı değme çevrim Kerim mi yoksa Mustafa mı daha gösterişli tartışmaları yapıyor. Diziyle birlikte gazetelerde ve eş programlarında “tecavüze uğrayan benzeri eş hayatına elbette bitmeme valör?” sorusuna karşılık aranıyor. Editör kanalın “Yer alengirli Türk Beyenfendisi” anketinde ise Açık Deniz Akyürek yarışı belirtik vuzuh önde götürüyor.

Fatmagülle ilişik yayınlanan gelişigüzel haberde kategorik dizinin Vedat Türkali’nin romanından uyarlama olduğu birlikte belirtiliyor. Serencam reyting raporlarına göre Fatmagül toplamda 29 puanla arz yakın rakibine 3 hatim ayırt atmış durumda.

Sakat çalıştığı ülkenin sunu pop marifetiyle girdiği yarışta Türk dizileri yardımıyla makro avantajlar elde eden Hernandez’in aklında ise deminden hemen “Halk Siglo Magnifico” yani Şanlı Asır var.

Bir Cevap Yazın