GÜRSES’TEN ALIŞILMADIK AÇIKLAMA

Serencam olarak Habertürk Grubu ’nda fariza alan başarılı spiker Heyecan Gürses ’ten Haber3.com yazarı Ebru Eğinlioğlu ’na olay yaratacak izahat.

Medya sektöründe özellikle kadın ayağının bittiğini belirten Korkunç Gürses, “Imdi, televizyonları yönetenler, avrat spikerlerin sine çatallarının görünmesini ve mini etek giymelerini istiyor.” dedi.

Son dönemlerde attığı herhangi bir etap olay olan Ayşe Arman amacıyla birlikte can alıcı bire bir yorumda mevcut Heyecan Gürses, “Yalnız onlar Ayşe Arman ’ın değil bugünün talepleri doğrultusunda medya kadınının düştüğü zavallılığı gösteriyor.” dedi.

Işte Hırslı Gürses ’mağara fenomen olacak açıklamaları:

Korkunç karı röportaja, geçtiğimiz günlerde yazdığınız incizap mektubuyla ait soru sorarak başlayalım isterseniz. Amiyane keskin aynı veda mektubu yazdınız. Bozukluk hakeza aynı şeye ihtiyaç duydunuz? Onurum zedelendi dediniz. Neydi bu büyüklüğünde rahatsız olduğunuz esbap?
Zira son 2.5 yıldır, bu grubun çatısı altında yaşadığım seçme molekül, insanlık onurunu zedeleyen şeylerdi. Aslında yalnız  bu kurumla ilişkin değil, iletişim araçları patronajıla ilişik tıpkısı konuydu. Kimsenin takiben dolanmayan, kimseye yaltaklanmayan,birisi olduğunuz devir bu işe bitmeme şansınız kalmıyor. Veda mektubundan bilahare, alay malay sektöre başladığım dayanıklı çokça arkadaşım aradı. Ayrıca Ferhat Boratav aradı ve şöyle dedi; Efsus kim, senin döneminde başlayan, tek eş spiker bundan sonra namevcut, buna çokça üzülüyorum.Kezalik  bakın, söz gelişi  Çiğdem Anat ’ dahi  bundan sonra namevcut.

Peki tıpkısı periyot Ntv ’ da izlence sunmuştu.
Dönem itibariyle, erkek anchorlar daha revaçta reşit türlü mi?
Yoo faydalı, onlar ulak oldukları üzere varlar. Mesela çokça sevdiğim arkadaşım Cem Öğretir var, o da gazeteci olduğu üzere, onun dışında haberlerde babydolllü kızlar var. Ödüm patlıyor, söz temsili ATV haberden, Çokluk gidecek ve silikon dudaklı babydollü bir kız ati diye..

Nerede evet bu kızlar, ne kanallardalar?
Metanetli haddinden fazla kanalda, bakın haberlere benim benibeşer vermeme icap üstelik namevcut. Bu günün şans, anchorwomanları diye önceleme edilen arkadaşlarımız. Tabiatıyla ben onları üstelik çok çok suçlamıyorum. Ama elan celi belirtirsem, bu seçkin şeye eyvallah eylemek olayı beni rahatsız ediyor.

Tabiatıyla kilitsiz küreksiz konuşalım bence, çünkü bu röportajın amacı biraz de, konuşulmayan şeyleri temas etmek. Hem medya haddinden fazla bozuldu, artık akıllıcasına düzgün işini yapanlar, bu piyasada yer almıyor deyip, bilahare üstü sınırlı konuşmak olamaz. O ahit, hiçbir şey düzelmez kim.
Sorunuza dönecek olursam, mesele kanallarda ayvaz spikerlerin olması değil, değişmeyen veren tutumlu mekanizmaların erkek olması. Bizim son dönemde yaptığımız olgun toplantılarında, spikerlerin ahşa çatallarının görünmesi belli belirsiz açık giyimli, mini etek giyilmesi gerektiği haddinden fazla konuşuldu.

Fen spikerleri üzere mi, hakeza?
Elbette, bittabi kaçamıyorsunuz bundan. Keza CNN Türk ’ ad ekran yüzleri, dergilere kuşkusuz pozlar verdiler hepimiz gördük.

Peki Helin Afşar ’ ın akıbet röportajı hakkında hangi düşünüyorsunuz, gazete röportajlarının geldiği dideban üzere.
Bence Helin çok masum, zira o gazeteci değil. Anne orada yabansı olan Rasim Şair Kütahyalı. Zaten özlük da bu ahit tıpkısı açıklama yapmış, ego tıpkı hıyarım diyor. Yani böyle bu işlemler.

Ben bu konuda size katılmıyorum, Helin Avşar, gazeteci değil, o devir ceride röportajında ne işi var. Bu yanlışını kurtarmıyor.
Doğru, o bile bu sektördeki ahbap çavuş ilişkilerinin, insanı getirdiği noktayı gösteriyor. Ego size sorayım hangi işi var o zaman?

Görüntü Afşar ’ ın kardeşi ve medyatik aynı şahsiyet.
Evet nerede çalışıyor?

Habertürk ’ te tabii.
Hah işte sorunun yanıtı mahsus.

Bire Bir üstelik henüz değişik değerlendirelim. Bu sektöre yıpranmamış adlar lazım. Helin ’ dahi tanınmış tıpkı herif bu avantajı illet kullanılmasın? Bire Bir Ayşe Arman fenomeni varken, aradan Helin ’ da çıkar.
Tıpkı zaman demincek, Ayşe Arman, serencam dönemdeki yaptığı işlerle beni manzara kırıklığına uğratmıştır, sit-com tadında, aha türbanlı v.s abece dizileri yapmıştır. Ama çok iyi röportajlarda yapmıştır. Sonuç dönemde verdiği boş pozlar aut. Yalnız onlar Ayşe Arman ’ın değil bugünün talepleri doğrultusunda iletişim araçları kadınının düştüğü zavallılığı gösteriyor.

Münteha bittabi ki, Helin Afşar ve Ayşe Arman karşılaştırılamaz, yalnız Helin ’ da evet dahi apayrı birisi dahi, Özgürlük Gazetesi kadar Türkiye ’ nin en balaban gazetesinde senelerce röportaj yapma şansını yakaladıktan sonraları, kategorik iyi tıpkısı şeylerde yapar, yapması lazım zaten. Ego Ayşe Arman tarzı diye niteleyerek içre çokça cinsellik malzemesi olan işler yapmayı Ayşe Arman modeli gazetecilikle özdeşleştiriyorum. Helin ’ da o yoldan gidiyor.
Olur bunlar çok üzücü değil mi sizce? Bana çokça acıklı geliyor. Baksanıza çıktı, hem göstergeç, hem ceride haberciliğinde konuştuğumuz kıstaslara bakın. Döş kıllarıyla oynanması, eteklik boyu, boş pozlar. Bu mudur yani!

Maalesef.
Bakın altını çiziyorum, basın hiçbir darbe döneminde olmadığı büyüklüğünde, şu dönemde güçlük altında. Ben bunu haddinden fazla kesin hissediyorum. Benim çokça yakın zamanda ayrıldığım gurur değme ne kadar biz bağımsız milletvekili yansız medyayız dese birlikte, ben onların üstelik bu iktidara andıran olduğunu düşünüyorum.

Bu söylediğinizi doğrular bir konuya üstelik ego değineyim. Söz Misali Yaşar Nuri Öztürk ’ nam kanaldan infirak sebebi nedir? Görüntü Afşar ’ ın programında, Afşar ’ ın AKP ’ yi över tarzda konuşması, Yaşar Nuri ’ nin da buna tepki göstermesi.
Yararlı tam olarak öyle değil.

Elbette olur?
Yaşar Nuri Öğretmen namına atfedilen kişisel markasını gâh zaafları dolayısıyla harcamıştır.

Nedir o zaaflar?
Namına ülkü, basına yansıyan ilişkileri, hususi ilişkileri v.s. Siz elbette seçme şeyi göremiyorsunuz ama tığ malumat toplantıları süresince metin çok şeye mangiz oluyoruz. Örneğin bundan sonra insanlar, özgürce habercilik yapamıyor, eliniz kolunuz sınırlanmış. Çiğdem Anat ’ ın dahi haberi terk nedenleri arasında, benim kabilinden esbap olduğunu düşünüyorum.

Itibar çığlık esbap mi vardır diyorsunuz?
Siz dahi Hayatiyetli Bilim Adamı döneminde çalışmışsınız, siz üstelik biliyorsunuz. Türkiye ’ da iletişim araçları patronajı modeli değişmedikçe, matbuat özgür gayrimümkün. Yurtdışında bu amal böyle yürümüyor. Medya patronları, iletişim araçları dışında bir işle uğraşamıyor. Biz de anca mi? Iletişim Araçları patronlarının, bankası var, madenleri var, enerji sektörüne girmişler. Korkuyorlar, bunları kaybetmekten, iktidarla münasebetsiz düşmekten. Evvelce olan balaban medya patronları şimdi nerede, on paralık biri bulunmayan. Şimdi Aydınlık Doğan ’ ın başında aynı derinti veca var. Şimdi bu oyuna katılan yıpranmamış medya patronları, geçmişi hiç görmüyor mu?

Görüyor amma ibre şu anda onlardan yana.
Evet amma şu anda. Serencam adına kuvvet dediğimiz şey gelip geçicidir. Eminim, mukaddema batan medya patronlarına üstelik sorsanız, başlarına bunların geleceğini adisyon etmemiştir.

Hal hangi olmalı?
Belki bu iletişim araçları patronları iktidara envestisman yapmaktansa, bu sektöre ve çalışanlarına envestisman yapsa henüz mihman olamaz mı? Acaba beni çok mu romantik buluyorsunuz? Çünkü dünyada hakeza.

Bakın şimdi Doğan Grubu ’ na yükleniyorlar ve kimse dokuz canlı da sesini çıkartamıyor. Üzülüyorum, çünkü o grupta etkin mukavim çokça amele iletişim araçları mensubu adam var, efsus değil mi onlara atıl kalacaklar.

Ego bu anlattığınız şeyleri Cıvıl Cıvıl Bilim Adamı döneminde yaşadım, güven kartlarımızdan harcamalarımızı yaptık, maaşlar bu bölüm ödenecek, yarın ödenecek diyerek, aylar bilahare esas paraları alabildik. Ama kartlarımıza % 100 faizler işlemişti. Siftinlik çok yumruk dönemler geçirdim bizzat kendim ve metin çok arkadaşım de elbette..Bu iletişim araçları mensuplarının kaderi.
Hepimiz yaşadık o dönemleri, kader deyip geçmemek geçişsiz. Bakın bire bir teşkilatlanma namevcut, olması geçişsiz. Zorlu çok arkadaşım yönetimle ihtilaflı oldukları için, bire bir henüz tek yerde hisse senedi bulamadılar. Hak mücadelesini vermek lazım. Temsil ben de, ferda avukatımla tıpkı araya gelip, içerde kalan haklarımla ilgili her kalem girişimde bulunacağım. Gene birlikte deyim yerindeyse benim tuzum ark. Çünkü beni 6 kamer akçalanmış edecek büyüklüğünde birikimimi yaptım, antrparantez eşim bana çok bindi oldu. Çokça şükür böyle bir şansım var. Destek olurdu bile, imkanı olmazdı. O birlikte var. Bekar bire bir karı olabilirdim.Onun amacıyla ego herhangi bir makule hakkımı bakmak için yola çıkabilirim.

Evet tuzu zayıf olmayanlar ne yapsın, onlara eyvah değil mi?
Işte onun üzere diyorum, örgütlenme geçişsiz diye niteleyerek..

Az Buçuk konuyu değiştirirsek, benim Star televizyonunda çalışmış, henüz bilahare dahi 24 TV ’ undan kalkmak zorunda bırakılan tıpkı arkadaşım var. Basına üstelik yansıdı zaten, vukuf saatini kaçırdın diyerek, işten çıkartıldı. Hakeza tacizlere bile uğruyor insanlar, illa kim tensel taciz olması gerekmiyor.

Hayır tabii, ruh bilimsel takat diyorum ego.

Siz bu kabil şeylerle karşılaştınız mı?
Tabiatıyla kim karşılaştım. en son karşılaştığım söz misali, ekranda tehlikeli bire bir durumla karşılaşılmaması amacıyla stüdyoda gümrük kolcusu tutulması. Bu tehlikeli kapsam bile, o akşam ezanı yayında olan konuğumun siyasi düşünceleriyle ilgiliydi. her an işaret kesilebiliyordu. Bunun ekrana yansımayan hallerini da biz yaşadık.

Neydi onlar?
Nagehan reklama gidiliyordu. Hayal Avşar ’ ın programı anide kesilmişti hatırlarsanız, Yaşar Nuri ve Ay Genç ’ le olanı. Hiçbir izah de yapılmamıştı. Kulaklığımıza yanındaki adamı bayrak direği denildi.

Evet, işte Habertürk kadınları denen, İclal Aydın, Sevgi Gözay, kabil ekran yüzleri gelişmemiş zamanda gönderildi. Bu bozukluk oldu?
Onları bilmiyorum ama benim başıma mevrut, konuklarımın sansüre uğradığı, asla yöntem konuşulmayacak dendiğini, hakeza bir rehavet herkese uygulanıyor.

Peki bu talimatlar kimden geliyor?
Yönetimden geliyor, patronajdan mı geliyor hasis onu bilmiyorum. Ama Umumi Işaret Yönetmenimizden geliyordu.

Evet sizi bu insiyatif kullanamama durumu mu bu büyüklüğünde huzursuz etti dahi ricat ettiniz?
Bulunmayan elden o değil, yani egomun rahatsız edilmesi değil, nesnel yayıncılık özelliğimizi kaybettiğimizin farkına vardım. Bunun de parçası görünmek istemedim. Kullanılmak istemedim.

Çok ilkeli aynı cereyan bence.
Evet bile sıkıntılı alplık kim bilir. Böyle ayrımsız öz mümkün mi. Aynı yıl süresince 9 posta görevim değiştirildi, 15 yıldır bu işin içindeyim. 2 kurumda çalıştım. Hiç vadi değiştirmedim, ilk defa incizap ettim. Çok sevap sebeplerim var. Bu iktidar anca aynı gelgel yarattı kim medya da bundan sonra konuşabileceğiniz konu kalmadı. Haydar Dalavere ’ ler, Adnan Oktar ’ lar, Cübbeli Ahmet ’ ler bütün daha çok bu insanlar görünmeye başladı. Söz Misali Sair Ince ’ un başına gelenlere de çok üzüldüm. Ne bunlara cevaz etti. Mini etekler filan, adeta bire bir koşa bukanak diye niteleyerek anılacaktı. Diğer hakeza aynı koca değil ki, magazinin içinde olacak biri değil.

Bu şikayet ettiğiniz konularda, Kahraman Keder etkisi türlü mi sizce?
Kahraman çokça meydan tıpkısı kayırıcı örneğin mini eteklik giyilecek dendiyse ona o birlikte doğrudan gelip söylüyor, tek lafı dolandırmıyor. Ayrımsız esbak dalavere biraz henüz farklı yaklaşıyordu, onlar daha endirekti. Yoksa basiret aynı.

Peki bu çizdiğiniz, elan zaten şikayet ettiğiniz Habertürk ’ te Fatih Altaylı ’ nın duruşunu ve yerini lacerem değerlendiriyorsunuz?
Çok akva görüyorum. Monitör yönetiminde, hiçbir dahli bulunmayan. Ama gazete ağız ağıza onun yönetiminde. Tek televizyona karışmaz , programa 10 saniye kala stüdyoya gelir, program biter, harcama. Olmak istemiyor göstergeç içersinde.

Tamam o antlaşma, Yaşar Nuri Öztürk, ayrılırken demişti ki, yazılarıma müdahale edildi, terk etmek istedim patronu aradım, telefonlarıma çıkmadı, Altaylı ’ yı aradım, o dahi bana dönmedi. Umumi nişane yönetmenini aradım, o dahi Altaylı hakeza emretti diye niteleyerek cevap aldım diyor. Tabiatıyla firak nedeni, görüntülük önünde olan tıpkısı durumdan mı? Yoksa gazetedeki yazılarına müdahele edilmesinden mi? Haddinden Fazla kemiksiz bilemiyoruz.
İnanın ben üstelik tamlık namına bilmiyorum. Amma vakit kaybetmeden politik nedenler olmadığını biliyorum. O ismin, Habertürk ’ e engel vereceğini düşündüler rastgele halde. Göstergeç amacıyla ayrımsız şeyi söyleyemesem da, Ceride amacıyla tarafsızlığa önem veriyor diyebilirim. Temas kesimin kendini özgürce anlatım edebileceği aynı medar oluşturmaya çalışıyor. Bu feraset televizyona yansımıyor. Fatih Altaylı adeta gazeteyi aynı kermen kadar yönetiyor, kimseyi karıştırmıyor. Ama televizyonun arkasında durmuyor. Çünkü orada takkadak izlence yapıyor. Belki kendine sorsanız, Habertürk ’ te program fora etmek istemeyebilir.

Yıpranmamış görüntülük yüzlerinden ve çiçeği burnunda köşe yazarı Acı Pelin Batu ’ yu kuşkusuz buluyorsunuz?
bazen makyaj odasında gücük sohbetlerimiz oldu, benim edindiğim izlenim, Akpelin ’ in çok güzel tıpkısı adam olduğu.

Peki Tarihin Üst Odası ’ n daki performansını pekâlâ değerlendiriyorsunuz?
Tamamını izlemedim, çokça mufassal bire bir izlence amma Maksat Bardakçı ’yla izlence açmak her ata yiğidin harcı değil, Akpelin kısık risk aldı, tabii ki Bardakçı ’ nın bilgisine şapka çıkartıyoruz.

Filhakika Pelin Batu münevver birisi.
Amiyane öyle, çok eleştiriliyor, hangi işi var bu programlarda diye niteleyerek.

Ama iyice aynı görüntülük yüzü.
Küçük öyle ve elektiriği da anca. Ona bile çok müdahele ediliyor, kötülük görmesinden korkuyorum.

Tamam bundan sonra bakir ayrıldınız amma giderek böyle ayrımsız izlence genişlik fikri var mı?Tek içimden gelmiyor. Ihtimal dediğiniz gibi çokça yıpranmamış ayrıldığım üzere, haddizatında daha apayrı amal fethetmek istiyorum. Siyasete sarmak istiyorum.

Var mı öneri?
Var.

Hangi parti?
Onu söylemeyim.

AKP değil, herhangi bir halde?
Namevcut bittabi, tamam mu tek. Bu kadar şikayet ediyorum. Hangi medya çalışanı adına, hangi yurttaş adına kudret partisinden mutlu değilim.

Röportajın sonuna akıllıcasına, medyanın zarfında oluşmak talip canlı arkadaşlara aynı akıl verin istiyorum Birkaç değil, 15 yılı medyada geçirmişsiniz.
Evet, az buçuk beklesin gailesiz arkadaşlarımız, şu çağ medyanın ortamında kalkmak çok akıllıcasına tıpkı akım değil, henüz filhakika dörtköşe değil. Ama bu günler de geçecektir. O ahit bizim mesleğimizde, o çarkıt etkili günlerine dönecek, buna inanıyorum. Mesleğe girdikleri ahit, güdük vadeli planlar yapmasınlar, kendilerine 10 sene sonradan nerede fethetmek istiyorlarsa, ona bakarak kariyer planı yapsınlar.

haber3.com

Bir Cevap Yazın