Gwyneth Paltrow’a Türk konforu

Takvim’den Özge Gürcan’ın özel haberine bakarak Türkler’in geleneksel sanatı olan halı, Hollywood dünyasının en ünlü isimleri aracılığıyla eskimemiş bakir keşfediliyor… Oscar ödüllü Gwyneth Paltrow dahi New York’taki evi ve eskimemiş açtığı mağazasını Türk halı, kilim ve örtüleriyle donattı. Anadolu’nun dillere kamet motiflerine ve misilsiz el dokumacılığına hayran mütezayit dünyaca adlı nasip, geçtiğimiz kamer birlikte çalıştığı mimarları İstanbul’a yolladı.

FOTOĞRAFLA SEÇTİ

Kapalıçarşı’nın yolunu tutan mimarlar, buradaki mağazalarda gördüğü halı, sergi ve örtülerin fotoğraflarını bir tane tek adlı yıldıza yolladı. Namına gönderilen fotoğraflar yardımıyla evi ve mağazası amacıyla onlarca eser seçen Gwyneth Paltrow, mimarlarına 300 bin lira aksata yaptırdı. Hereke, Kayseri ile Uşak halılarından satın düz dünyaca ünlü yıldız, teslim aldığı ürünlerini bile hemencek serdi. Böylecene dillere destan olan Osmanlı ve Rum motiflerimiz, Paltrow’un evi ile mağazasının mir köşesindeki yerini aldı.

PEŞTEMAL BILE ALDIRDI

Ahali dokumacılığına çok amatör olan Gwyneth Paltrow’un yine İstanbul’dan silgi ve peştemal aldırdığı dahi öğrenildi. bu arada KÖLE çarkıt Başkanı George Bush, Harrison Ford ve Angelina Jolie gibi birçok ünlü ismin birlikte KÖLE’deki evlerinde Türk halılarını yeğleme ettiği biliniyor. Hassaten KUL’lilerin Türk halılarına olan ilgisi konusunda özellikle New York kabilinden bir nice yerde yekdiğeri ardına garip ve el yapı Türk halısı satan mağazalar açıldı.

KAPALIÇARŞI YILDIZ DURAĞI

Film çekimi üzere 2011’dahi ülkemize mevrut Ego Affleck bile Türk halılarına hayran kaldı. Dünyaca adlı nasip, Kapalıçarşı’dan 250 bin teklik halı satın almıştı. Sarah Jessica Parker’dan Jessica Biel’e Goldie Hawn’dan Madonna’ya kadar bir nice ismin de İstanbul’a geldiklerinde Kapalıçarşı’nın yolunu tutup âdeta bile olsa Türk kilimi satın aldıkları biliniyor.

Bir Cevap Yazın