HABERTURK.COM ÇÖZÜMLEME

Yıllar ilk çapraz dünyasının eke tıpkı kabadayısı televizyon ekranlarından muhatabını şöyle uyarıyordu: “Özen etsin yoksa onu mermi manyağı yaparım!”

“Mermi manyağı fayrap etmek” sözünün detaylı yıllar süresince bazen çevrelerde adeta ’Kelamıkibar ’ haline geldiğini biliyoruz. Akıbet dönemde medyada yaşananlara bakılacak olursa Ertuğrul Özkök birlikte Türk medyasına analog benzeri tasarı gönderiyor neymiş: “Sizi Ayşe Arman manyağı yaparım!”

Kabul Etmek gerekiyor ki, Özkök bu sözü söylememiş olsa bile medyanın şanlı bire bir kesimini Armanmania yaptı. Muhatabını mermi manyağı yapmaktan bahseden cesur asıl mermilerle o günden bilahare arkasında bir nice naaş bırakarak sözünde durdu. Evet Ertuğrul Özkök Türk medyasını lacerem “Armanmania” haline getirdi sizce? Cevap kıytırık: “Haris-kapa Ayşe” komutuyla.

Ayşe Arman ’ın gerektiğinde fotoşoplu üç-ilkokul engelsiz fotoğrafını evet da gerektiğinde üç-ilkokul tesettürlü fotoğrafını yayınladın mı, fotoğrafların yanına da masa başında üretilmiş tahrik edici iki-üç yazı koydun mu, ülkenin bildirme dip, yer insani acılarını içeren, en doğruluk sosyo-politik, sosyo-kültürel meselelerini hap niyetine ele almış ve Türk medyasının çoğunluğunun üzerine atladığı “kamusal tartışma” konusu haline getirmiş olursun. Birkaç şey mi bu başarı? Hem Ertuğrul Özkök ’nam sosyologluğuna dahi yakışır filhakika..

Deminden bu şanlı ikilinin yapması gereken tıpkı-iki molekül elan var:

Özkök geçmiş Ayşe Arman ’a “puşi”li akla yatkın birkaç fotoğraf çektirtsin, peşinden de haki mülevven askeri üniformalı uygun beş altı foto elan.. Akla değil, hatta duygulara üstelik değil, yalnız güdülere hitap edecek uygunlukta bu fotoğrafları dahi yayınladı mı tıpkı “karı özgürlüğü”, “modernite”, “kentlilik”, “muhafazakarlık”, “ekin çatışmaları” kabil meseleleri kamusal meşveret ortamına taşıyıp çözüm yoluna soktuğu kadar; “Kürt meselesi”, “militarizm”, “sivilleşme” kabil azrail sorunlarımızı birlikte tartışmamıza ve anlamamıza deli dolu benzeri katkı yapmış olacak.

Özkök-Arman ikilisi, Türkiye ’ye bu son iyiliği üstelik yapacak olurlarsa kendilerine Türk medyasından teşekkür ve tebriklerini sunacak ve yaptıkları işin ne büyüklüğünde harukulade bir gazetecilik olduğunu köşelerinden anlatacak bir haddinden fazla fıkracı bulacaklarından emin olabilirler…

 

Bir Cevap Yazın