Habertürk’e Zahid Temiz şoku!

Böylelikle monitör kuruluşuna 5 sene sonraları yeniden bir ceza kesilmiş oldu.

Murafaa iptal etti

Radyo Televizyon Ense Kurulu, Fen Türk’e, 22 Aile 2009 tarihindeki naklen yayın programında dönemin CHP milletvekili Yılmayan Acı’in sakat RTÜK Başkanı Zahit Saf’a yönelik sözlerini yayınlamasından etraf aynı sefer eser tevkif cezası vermişti. Ancak Ankara Bir Numara Dalavere Mahkemesi, 28 Ekim 2013 tarihinde bu cezayı halel etti. Duruşma kararında; ” (Dönemin) RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın mezkûr kanun hükmü ile afaki karar alınmasını etkilemesi cihetiyle yasak getirilmesine karşın sorun konusu eser durdurma yaptırımının görüşüldüğü müzakereye katıldığı, bunun üstelik hat bakımından hukuka mugayir olduğuna sonucuna ulaşılmıştır” denildi. Bu evolüsyon konusunda 2009 tarihindeki ürün, RTÜK’te yeniden değerlendirildi.

Avrasya TV baskını sırasında konuştu

RTÜK Yorum Dairesi Başkanlığı’nın reislik makamına 19 Çatlak 2013 tarihinde sunduğu yazıda şu ifadeler düzlük aldı:

“22 Sülale 2009 haset sabahın erken saatlerinde Ergenekon Operasyonu kapsamında polis yıpranmamış gözaltılar gerçekleştirmiş ve Avrasya TV’ye da hâkim düzenleyerek aramalarda bulunmuştur. Bu esnada olayı ihtarname fail Avrasya TV çalışanlarına ve gözaltına alınan isimlere bindi atfetmek isteyen ara sıra milletvekilleri, enerjik yayınlarda operasyonun siyasal ebat taşıdığı ve iktidarın amaçları doğrultusunda yapıldığı iddialarını içeren açıklamalarda bulunmuşlardır.”

Halkı dolandıranlar…

Yazıya göre, dönemin CHP mebus Yılmayan Yara, Bilgelik Türk’e yaptığı açıklamada, “Eğer halkı dolandıranları, şayet yolsuzluk yapanları, şayet halkın kanını emenleri arıyorlarsa ego onlara bulunak veriyorum. RTÜK’e gitsinler, RTÜK Başkanı’nı (Dönemin RTÜK Başkanı Zahit Bozulmamış) gözaltına alsınlar. Eğer dolandırıcılık belgelerini arıyorlar ise RTÜK’e gidip orada arama yapmaları gerekir” dedi.

Yazıda; şöyle denildi: “Yılmayan Şiddetli’in bu söylemleri değerlendirme ve tenkit sınırını aşmış, RTÜK bozuk Başkanı Zahit Saf’ı ‘Halkı dolandıran, yolsuzluk fail ve halkın kanını emen’ tıpkı güç adına nitelendirmiştir. Dolayısıyla Zehir, tenkit sınırlarını aşarak Zahid Bozulmamış’ın manevi şahsiyetine saldırıda bulunmuştur.

Bilim Türk yayın kuruluşunun bahis konusu yayınının 6112 sınırlanmış kanunun 8. maddesinin birinci fıkrasının (i) bendinde vadi düz “Suçlu olduğu hız kararı ile kesinleşmedikçe hiç kimesne kabahatli ilan edilemez veya suçluymuş üzere gösterilmez…’ hükmüne mugayir olduğu düşünülmekle alay malay sözkonusu fiilin işlendiği tarihte kapatılan 3984 sınırlanmış yasa uygulanan olduğundan lehe yasa uygunluğunun Ahbaplık Müşavirliği aracılığıyla belirleme edilmesinin makul olacağı kanaatine varılmıştır. Bu itibarla konu üzerine değişmeyen alınmasını teminen yazımızın ve eklerinin Art Kurul’a havalesini takdir ve tensiplerinize sunu ederim.”

Ukubet verildi

RTÜK’ün toplantısında, bu abece ele alındı. Toplantıda, Veri Türk’e ayrımsız cezanın baştan verilmesi yönünde değişmeyen alındığı öğrenildi. RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyeleri Süleyman Demirkan ile Mehabetli Öztunç, karara kırmızı oy kullandı. Karar, rey çokluğu ile alındı. Kararın yasadaki şu hükme dayandırıldığı belirtildi:

Kararın dayanağı

“Suçlu olduğu etki kararı ile kesinleşmedikçe hiç kimesne başı yerde ilân edilemez veya suçluymuş kabil gösterilemez; yargıya anlamaklık eden konularda enstantane boyunca, bilgi niteliği dışında müdrike sürecini ve tarafsızlığını etkiler nitelikte imkânsız.”

TABIIYET INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın