Hadi hanımlar kış diyetine!…

Takvim’da düzlük alan habere göre şita mevsiminin elzem besinlerinden turp, felah saçıyor.

Kendisi kadar yaprağı de müfit olan turp, kalsiyum içeriğiyle kemiklere bereketli geliyor. İstanbul Şişli Florance Nightingale Hastanesi doktorlarından Tagaddi ve Diyetisyen Tuba Kayan Tırkaz, hem lif içeriği yüksek hem üstelik kalsiyum deposu turpun sofralardan fire edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Elden kalsiyum değil, tıpkısı zamanda ongun tıpkı potasyum, tutya, çipo, magnezyum ve fosfor kaynağı üstelik olan turbun ayrıksı faydaları ise şöyle:

KANSERE KARŞI CANLI: Turp, A, B ve C vitaminlerinden berenarı zengindir. Alelhusus yapısındaki antosiyanidinler sayesinde, antioksidan etkisi göstererek, kansere alın havari tadımlık taşır.

KALBİ KORUYOR: Kırmızı turbun yapısında kâin laykopen adlı konu, his sağlığını koruyucu kolesterol ve tevettür düşürücü baskı sağlıyor. Turp, yüksek oranda potasyum içerir. Potasyum miyokart karışma kasların düzgün çalışması için vacip tıpkı mineraldir. Vücuda tam miktarda potasyum alımı, yüksek tansiyona alın koruyucu özellik taşımaktadır. Kırmızı turpta bulunan gâh enzimler ve lignin, vücutta oluşabilecek mütenevvi mutasyonlara cebin, havari tadımlık taşır.

GUT SAVAŞLARI BAŞLASIN: Vücuttaki pürin metabolizmasını hızlandırarak, beyin alkali yilbik, hacet atımını hızlandırır. Böylelikle nikris hastalarının kullanabileceği ayrımsız sebze olarak tanımlanmaktadır. Lüzum söktürücü özelliği sebebiyle da ongun bir ödem gidericidir. Vücuttan aşkın suyun atılımını kolaylaştırır.

SARILIĞA SIYAH TURP: İçerdiği sülfürlü bileşikler sayesinde, gastrointestinal sistemi korumaya yardımcıdır. Özellikle karaciğer yağlanması, sarılık durumlarında karaciğeri destek olmak yerine yağiz turp önerilmektedir. Çünkü içerdiği bileşikler balast akışını hızlandırmaktadır.

DİYABETİN İLACI: Erdemli toput ve fitoestrol içermesi kolesterol düşürücü etkisini artırmaktadır. Ayrımsız zamanda gerginlik düzenleyicidir. Hele düşük glisemik indekse cemaat olması, diyabet hastaları amacıyla ferah bir salata tercihi olmasını sağlamaktadır. B grubu vitaminler ve folattan varlıklı olması sayesinde his sağlığını koruyucu takı göstermektedir.

TOK MARKAJCI SALATA TARİFİ: 1 itidalli gestalt kırmızı rendeli turbu, 3 yemek kaşığı yoğurt ve 1 şekerli kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Lüzumlu duruluk öğünde, isterse yemeklerin yanı sıra tüketeceğiniz bu karışım tok tuttuğu üzere dosdoğru ayrımsız ilave rızık olacaktır. Antrparantez, 4-5 nüsha epey kırmızı turp ya bile 1 nüsha siyah turp, 1 banal klan havuç, 1 sargı roka, kem al pancar, 2 dip yeşil soğanı doğrayıp ferah ferah tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın