Hakkâri ve Şırnak mülk merkezleri taşınıyor!

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre Hakkâri devlet merkezinin Yüksekova ’evet, Şırnak ülke merkezinin Cizre ’ye taşınmasıyla ilgili kararın geçen hafta asayiş zirvesinde verildiği ortaya artık. Barhana ve yıpranmamış altyapının oluşturulması amacıyla kurumlara 90 günce süre tanınıyor. Yeryüzü az 15 gurur ve 500 görevli vadi değiştirecek.

Başvekil Ahmet Davutoğlu ’nun açıkladığı Hakkâri mülk merkezinin Yüksekova ’evet, Şırnak iklim merkezinin Cizre ’ye taşınmasıyla ilişik sonuç kararın, geçen hafta yapılan güvenlik zirvesinde verildiği ortaya artık.

Bunun amacıyla İçişleri Bakanlığı yasal düzenlemeyi hazırlayacak. Valilik, güvenlik, güllabi ve adliye binalarının yanı sıra, bakanlıkların bütün devlet teşkilatları bu ilçelere taşınacak.  Edinilen bilgiye göre, yapılan toplantılarda, bu iki mülk merkezinin değiştirilmesinde önceliğin düzenlilik olduğu belirtildi. İllerin havaalanlarının bu ilçelerde olması, sınırlara yakınlıktan kaynaklanan sorunların elan ongun kontrol edilmesi, iskân yerlerinin yer olması zımnında büyümeye ve gelişmeye henüz makul olması kabil gerekçeler sıralandı. Yıldırı örgütü PKK ’nın site merkezlerinden elan fazla faaliyet yürüttüğü bu ilçelerin, merkeze ırak olması dolayısıyla hem taharri açısından sevgili yaşandığı, hem üstelik engelleme etmekte devir kaybedildiği dile getirildi.

YASAL DÜZENLEME YOLDA

Huruç için kanuncu aranjman gerekiyor. İçişleri Bakanlığı ’nın hazırlayacağı aranjman niyet kendisine Meclis ’e sunulacak. Kullanılmamış il yasasıyla aranjman yapılırken, kamu gelgel ve kuruluşlarının taşınması ve kullanılmamış altyapının oluşturulması amacıyla kurumlara 90 günce müddet tanınıyor. Göç, valilikler başta görünmek için tamam kamu hava ve kuruluşlarının el müdürlüklerinin yeni merkezlere kaydırılması anlamına geliyor. Bu durumda 15 kurumun ve 500 ’den fazla memurun saha değiştirmesi gerekecek.

TAŞINACAK KURUMLAR

Tasrif hayata geçtiğinde Yer Valiliği, Devlet Güven Müdürlüğü, Diyar Uyanık Komutanlığı, Mülk Defterdarlığı, Toprak Sağlık Müdürlüğü, Ülke Milli Eğitim Müdürlüğü, Mülk Ocak ve Keyif Müdürlüğü, Iklim Çevre ve Kentçilik Müdürlüğü, Il Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve akıbet adına İçişleri Bakanlığı ’na bağlı yerine kurulan Devlet Kafile İdaresi Müdürlüğü ’nün taşınması gerekiyor.

PLAN HAKEZA İŞLEYECEK

Terör Master Planı ’nda, hele Şark ve Güneydoğu illerinde örgütlü olan bakanlıkların her birine fariza ve sorumluluklar veriliyor. Başvekil Yardımcısı Numan Kurtulmuş ’un koordinasyonunda yürütülecek çalışmada, ilgili bakanlıklar sorunların çözümü üzere öz planlarını hazırlayacaklar. Eş ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sivil vatandaşların ihtiyacı olan toplumsal yardımlarla ilgili çekim yapacak. Tarım el müdürlükleri, üreticilerin kayıplarının giderilmesiyle ilişkin kadem atacak. Milli Yetişek El Müdürlükleri, çocukların eğitim bilimi haklarının kesintiye uğramaması için çalışacak. Kamu bu çalışmalar, Vareste ’un bakanlığının koordinasyonunda hayata geçirilerek, yegâne tıpkı cazibe adına uygulanacak.

SONRA NEREYE TAŞIYACAKSINIZ?

Hükümetin, Hakkâri ile Şırnak şehir merkezlerini kaydırma planına MHP ’den iki değişik fikir geldi.

MHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ümit Özdağ, “Nüfus Kesafeti az daha oraya akıllıca kaydırma, yönetsel anlamda bile doğru olabilir” derken, MHP Takım Başkanvekili Oktay Vural ise “Özlük toprakları içinde iki site merkezini asayiş dolayısıyla öğütmek arıklık ifadesidir. Ondan bilahare nereye taşıyacaksınız?“ diye sordu. Vural şunları söyledi: “Daha ilk ‘Hakkâri ’yi Konya ’evet mı taşıyacaksınız ’ diye sormuştum. Önceki andıran ilçelere taşıyacaklar, zihniyete bakın. Ondan sonra nereye taşıyacaksınız? Türkiye ’nin temas yerinde yaşayış ve güvenliği sağlayamamanın ifadesidir bu. PKK ’dan insanları, şehirleri aşırtmak… Özlük toprakları zarfında iki site merkezini güvenlik zımnında kaldırmak tıpkı sıskalık ifadesidir. Orada yaşayan temas insanımız devletimizin yaratacağı erinç ve güvenlik içre yaşamalı ve yaşatılmalıdır. Kişi toprakları zarfında şevket kurumlarını başka noktaya giymek, benzeri devletin ricatıdır.” 

Bir Cevap Yazın