Hakkı Inhina’den Oray Eğin’e ‘toparlak çocuk’

Kürt açılımı, Ermeni açılımı, AB açılımı, Kıbrıs açılımı, Alevî açılımı, Çingene açılımı derken Inhina ’e bakarak  Açılım sırası tensel tercihler konusu ’na da geldi. Ve Inhina ’Eşeysel tercihler açılımı ’ konusunda siftah bir yazı yazdı. Devrim, bu yazısında geçtiğimiz günlerde köşesinde kendisini ’eşcinsel düşmanı ’ adına tanımlayan Oray Kayırıcı ’e de adını vermeden göndermede bulundu. Işte Hakkı Inhina ’in o yazısı:

AÇILIMLARIN BİRİ İKİSİ YETMEZ
Haydi elkızı açılalım, gitmek olağan; alelhusus içinize kapanmaktan çokça sıkıldıysanız. Ve alelhusus açılıp saçılmanın, ayağını yorganına göre uzat tembihine birlikte çapraz tıpkısı çizi olmayacağına inandıysanız. Düğmük gibi özlük üstüne kapanmış meselelerimiz var; açmaya çalıştıkça çıktı kapanan, çözmeye çalıştıkça dikine düğümlenen… Bakış Açısı deyişi, bu can kuşu halindeyken geldi dilimizin ucuna. Efdal sesle söyleyince ferahlar kabilinden olduk. Açılımların biri ikisi yetmez; farkında olmadan haddinden fazla düğümlenmiş, içimize çok kapanmışız; hazır başlamışken çokça yönde açılalım, diye aynı karara varmış kabil olduk.

ANLAŞILMAYA KADIN METANETLI HADDINDEN FAZLA CEPHE VAR HAYATIMIZDA
Kürt açılımı diye niteleyerek başladık. Hemencek ayırt ettik, kim bakış açısı kuyruğunda muntazır, müzmin bağırsak ve dış meselelerimiz var. Ermeni açılımı. KEZ açılımı. Kıbrıs açılımı. Alevî açılımı. Çigan açılımı. Komşularımızla «akim iş» açılımları, hamleleri birbirini kovaladı. Besbelli oldu kim ardı gelecek bire bir karın ve davranış biçimidir, bollaşmak fiilinden ürettiğimiz bakış açısı kavramı. Nefesimizi tutalım derken tıkanma noktasına geldiğimizi bu sayede anladık mahsus. Açılıp anlaşılmaya kadin henüz pek çokça durak ve taraf var hayatımızda.

CİNSELLİK KISA SÜREDE AYRI VE YETIŞKIN AYNI SAHA TUTACAK
Çoğu ahit olduğu kabilinden, göreceksiniz açılımlar konusunda bile cinsellik gücük sürede ayrı ve koca benzeri yer tutacak. Neylersiniz, çünkü meselelerimizin erdemli sesle bildirme birkaç ve en yavaş konuşulanıdır cinselliğimiz. Sanki Gün Doğusu bu anlamda farklı çekingendir, diyecekken bakın duralıyorum. Kıtalara yayılmış insanların bu konudaki anlayışı ve davranışları hakkında, öyle karşılaştırmalar yapacak kadar hikmet sahibi değilim. Bu konuda, değişik gizlilik kuralları gereği toplumlar birbiri üzerine dayanikli dahi bilgelik sahibi sayılmaz. Ve geldiğimiz günde bile zannederim, üzerinde durmaya gerekseme duymayacak büyüklüğünde cinsellik konularında belirgin, hak ve samimî aynı cemiyet icat etmek dahi tür değildir. Unutmayın ki çoğu ahit kendimizle bile yeterince meydanda ve sevecen olamadığımız bire bir alanda açılımdan hezel etmeye çalışıyoruz.

KÜREVI YAVRU BENİ EŞCİNSEL DÜŞMANI GÖSTERİYOR
Ben konuya hiç olmazsa değini cesaretinde kâin öncülerden biri olma iddiasında değilim. Ihtimal yaşım ve avlu tarzım sebebiyle antrparantez, bu alanda açılıma güçlü müsait olamayacaklardan biri da sayılabilirim. Ciddiye aldığım köşekadılarından biri elbette durup dururken «istekli cet» diyerek ayıplamadı beni. Bir başkası çıktı son zamanlarda, kürevi ayrımsız yavru; kadılar dünyasında «eşcinsel düşmanı» adına beni bel ika denemeleri yapıyor. Alınganlık eseri bile cins. Herkesin önünde meslekteki tavrından dayanabilen hoşlanmadığımı anlaşılan ettim bir keresinde. Eee, işkilli göt dingilder lafı dahi durup dururken edilmedi herhalde. Hıh, bu tartışmalarda kullanılacak homofobi terimini üstelik ego bu vesileyle öğrendim. (İlginizi çekerse Açar Yâresi kutusuna bire bir ayn atabilirsiniz.)

KADIN EŞCİNSELLERİN OLDUĞUNU BİZİM SÜLALE SANKI FARKINDA DEĞİLDİ
Ben, müstehcen konuların konuşulmadığı, kelimelerin kullanılmadığı bire bir evde büyüdüm. Babamın haddinden fazla öfkelendiğinde kullandığı yeryüzü alçak hezel kerhut idi. Arabi iğrenti ’ten («kerh, tiksinme, hoşlanmama») geldiğini bildiğimiz kerâhet, iğrenerek, müstekreh kelimeleriyle akraba olduğunu bilahare öğrendimse de kerhut ’un cümle hangi etmek olduğunu on paralık bilemedim. Bizim nesle inene kadar, andıran çevremde gömüt-kaf ’lı laflar de işitmedim, diyebilirim. Babam benzeri sefer bana, tıpkı hocam için «Onun üzere soysuz diyorlar. Öyle tıpkısı havası var mı?» diye sormuştu, hatırlıyorum.
– Peki, kamuflaj fail tıpkısı hâli bile bulunmayan elhak, cevabımı da az buçuk yadırgamıştı doğrusu.
Erkek eşcinsellerin varlığından bizim evde de herhalde değil, tabiatıyla yetik idiler. Ama avrat eşcinseller birlikte olduğunun bizim lüp ahalisi neymiş farkında değildi. Veya bu konuyu biz çocukların yanı sıra hiç açmamaya dikkat gösterdiler. (…)

Bir Cevap Yazın