Halk temizliği önemlidir!…

İHA’nın haberine göre Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı Dr. Serkan Karaer, el temizliğine dikkat edilmemesi durumunda bir nice güç hastalığın ortaya çıkacağını belirterek, “Sabunun elin herhangi bir namına ilişki etmesi için ahali yıkamaya başlarken önceki suyla ellerin ıslatılması gerekir” dedi.

Umum temizliğinin günce yapılması müstelzim genişlik kebir zatî saffet olduğunu tamlayan Dr. Serkan Karaer, yabancılar tarafından rastgele yere taşınan mikroorganizmaların macerasız soğuk algınlığından, pahal hastalıklara kadar bir nice istenmeyen duruma sebep olabildiğini söyledi. Dr. Karaer, “Ellerin sıkça ılık akarsu ve sabunla yıkanması, mesafe ve sıyrıkların oluşmasının engellenmesi, tırnakların gelişmemiş ve bozulmamış olması, geçici hastalıkların artmasını ve yayılmasını önlemenin sunma etkili yoludur” dedi.

ELLER NASIL YIKANMALI?

Dr. Karaer, “Sabunun elin gelişigüzel yerine kontak etmesi üzere el yıkamaya önceden önceki suyla ellerin ıslatılması ve sıvı sabun kullanılması, genişlik çepel bölgeler olan tırnakların ve başparmakların unutulmaması ve genişlik 15 saniye ovalama yapılarak yıkanması, nemli ortamlarda mikroorganizmalar elan aceleci çoğaldığı amacıyla ellerin kesinkes kurulanması gerektiği, enfeksiyonun yayılmaması için biricik kullanımlık kağıt havlu kullanılması gerekmektedir. Ahali yıkama tekniğinde yüce üç etkin, akar su, sabun ve ovuşturmadır. Akar suyun mekanik kuvveti ve elleri ovma işlemi deri kıvrımlarına yerleşen mikroorganizmaları yerlerinden çıkartır. Sabun ise toz ve kiri eriterek ciltten arızi mikroorganizmalarla zayi gitmesine havari peki” şeklinde konuştu.

ELLER NE DEVIR YIKANMALI?

“Yemeklerden geçmiş ve sonraları, tuvaletten evvel ve sonradan, hapşırdıktan, öksürdükten sonradan değme dersten sonraları, saçlarınızı taradıktan veya elledikten sonradan, para alışverişinden sonra, marazlı insanlara dokunmadan önceki ve sonradan, burnunuzu temizledikten bilahare, kedi, kapik ve değişik tüm hayvanları elledikten bilahare iz görüldüğü ve iz olduğu düşünüldüğü her ant başkaları kesin akilane teknikle yıkanmalı. Bunun dışında tırnaklar gücük, değirmi kesilmeli, ellerin hücre, ağıza ve buruna temasından kaçınılmalı, keski yemek ve makule arkasını ağza sokmak üzere davranışlardan kaçınılmalı.”

Bir Cevap Yazın