Halk TV’nin Yayın Yönetmeni konuştu

Olanları feryat figan izlediğini belirten Hakan Aygün, “Halkla kentler tahammülfersa tıpkı tesanüt ortamında. Atatürk var, milli marş var, Türk Bayrağı var” dedi…

Taksim Gezi Parkı’nda yeşil alanı, ağaçları esirgeme yerine başlatılan istinat, Başvekil “Üç ilkokul plaçkacı” dese üstelik, tekmil Türkiye’üstelik aksiseda buldu, her an büyüdü… Müthiş benzeri kaynaşmadır bu. Fenerlisi Galatasaraylısı kolkola, Beşiktaşlısı Bursalısı dayanışma zarfında. Genci yaşlısı, sanatçısı esnafı, profesörü öğrencisi gelişigüzel. Seyahat Parkı olayları sırasında çokça ağladım, gözyaşlarıma bilgili olamadım. İnsanlar ve kentler ortada kurulan müthiş danışma. Atatürk var, milli marş var, Türk bayrağı var. Türkiye’nin önce hakikat ahali hareketi diyebilir miyiz?
Peki, Türkiye’nin ilk esas el hareketi diyebiliriz. Deneyimsizlik hareketi oldu bu. O kalabalığın çoğu apolitik, ağızsız ekseriyet. Dirim tarzlarına engelleme edilenlerin isyanıdır bu.

“Ahlaklı olun” talimatı verilen gençler yürüdü…
Farkında değiller, mahallesinden kaçan türbanlı kızlar burda Maçka Parkı’nda sevgilileriyle öpüşüyorlar. Öz gençlerini anlamıyorlar. Değme şeyi dine, ahlaka dayandırıyor, alkole karışıp “Kafaları gaddar bunların” diyor, “Üç çocuk yapın” diyor. Ne genç bu kadar çok kuralı ve dayatmayı sever? Bu olayların altında bunlara tepki vardı, siyasi fikir falanca yoktu. Çokça mutlu oldum. Çünkü bu ahval geleceğimi şekillendirdi.

Nasıl tıpkısı şekillendirme bu?
Bu ülkeden çekip gitmeyi düşünüyordum. Zira, Türkiye’nin her an Ortadoğu ülkesi olmaya hak yolu aldığına inanıyordum. İki kızım var ve alelhusus onların istikbalini düşünüyordum. Amma bu gençleri görünce mücadeleye devam kararı aldım.

Hakan Komutan, bu olayların başladığı akşam Ahali TV dışındaki kanallar tek şey yokmuş kabil davrandı…
Bu iletişim araçları içre olup bizim gibi düşünenler de var. Ancak elleri kolları mecbur. Yoksa modern, laik, Kemalist adamlar çoğu. Türkiye’üstelik hiçbir dönemde olmadığı kadar sıkı denetim yaşanıyor. Oysa koşma okurken mağdur olan Tayyip Mir’in yanında oldum, onu destekledim. Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül’ün dalan medyada arz sevdikleri gazeteciydim. Deminden ise yeryüzü sevmedikleri gazeteci benim.

Hapiste olan gazeteci ve generalleri üstelik dinlemiyorlar…
28 Şubat’ta askerin medyaya baskısı oldu, İslamcı gazeteciler tıpkı gecede gözaltına makbuz, bire bir dönem sonradan salındı. Ama hiçbiri Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan üzere gadir görmedi.

Umum TV güdük müddet süresince alkışlanan, izlenen, yüzü sıcak bir kanal oldu.
Biz etkisiz olunca AKP’lisi dahi MHP’lisi bile TKP’lisi de sevdi Ahali TV’yi… Haddinden Fazla şükür hata yapmadık. Seyahat Parkı olaylarındaki gençliğin neye isyan ettiğini, ne istediğini anladık. Bunu milyonlar anladı, “Mesaj alınmıştır” diyen Cumhur Reisi ve bozukluk dileyen Başvekil Yardımcısı bile anladı amma “Yumruk zaptediyorum, yoksa onlar de sokağa çıkacak” diyen Başbakan hem anlamadı hem da kişi seçmenini tehdit unsuru kendisine kullandı… Erdoğan’ın okkalı afiyet sorunu olduğunu düşünüyorum. Yaşadığı ve atlattığı adını de tesmiye etmek istemediğim o hastalığın onda gine nüksedebileceği endişesiyle “Tıpkı dakika evvel cennete gideyim” telaşıyla, belirlediği hedeflere tezelden ulaşıp bu dünyaya öyle veda edeyim çabası zarfında sanki…

Başbakan Erdoğan faal aynı bomba kabilinden dolaşıyor

Melik Bey, Başvekil’ın o sakat asude abes namevcut artık…
Başvekil Recep Tayyip Erdoğan benzeri faal bomba kabilinden dolaşıyor belli. Bibi konuşuyor, bibi kışlayı, camiyi yapacağını söylüyor. Başvekil bundan sonra susmayı öğrenmeli. Çünkü o çok güvendiği yüzdelik 50’si dahi tehlikede. Bakın, kişi medyası çakmaya başladı, Fetullah Gülen ve cumhur reisi dokunduruyorlar. Çözülmeler başladı. Başbakan’de emniyetsiz aynı gurur var. Iktidar zehirlenmesine yakalandı. O rahat âdem, şimdi tanınmaz halde.

Bundan sonraları ne evet?
Evcil seçimlerde AKP, İstanbul’u asla alamayacak. Kibiri ve inadı bitmeme ettikçe dahi kayıpları artacak. İki ağaçtan başlayan tartışma çığ kadar büyüdü. Cumhuriyet mitingleri birlikte cansız kaldı. Zira burda bambaşka tıpkı can kuşu var. Sen Futbolcu Kışlası’nda diretirsen, insanlara “Senin mezhebin medir?” diye niteleyerek sorduktan sonra köprüye Ağır Şehriyâr Sadık adını verirsen olacağı budur.
Pek haddinden fazla sanatkâr, “Sayın Başbakanım özür dilemeniz gerekiyor” dedi… Defo diler mi?
Başbakan defo dilemesini bilmiyor. Bütün sanatçılar orda. Bunlar politikayla ilgisi sıfır esame. ‘Koca Yüzyıl’ dizisinin ekibi dahi Gezi Parkı’ndaydı. Sebep? Çünkü sen adamın dizisindeki kostümüne, senaryosuna karıştın. Halit Ergenç’in dizideki kupasına karıştın, ortamında içki olduğunu söyledin. Kanuni’nin cinsiyet hayatına karıştın, “Niye bütün haremde, sevişmesin savaşsın” dedin. Tarihte bunlar olmadı mı, harem bulunmayan muydu, saraya içki girmedi mi? Hareme kızan Tayyip Erdoğan’ın kendi adamlarının haremi namevcut mu? Var elbette. bir zamanlar ‘Giysi Dolabı Atatürkçüleri’ diyorlardı, kendileri üstelik ‘Vitrin Müslümanları’ oldular. vaktiyle Atatürk’ü sömürenler temizlendi, demin de dini sömürenler temizlenecek.

YÜKSEL ŞENGÜL / SÖZCÜ INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın