Ham kaset o geceyi aydınlatınca…

Incelmemiş kasetteki Düdek

Ahmet Kaya ’yı linç gecesi, bu öğün ‘incelmemiş kaset ’ görüntüleriyle tartışılıyor. O geceleyin sövgücü Şenay Düdek, 11 yıl bekledikten sonraları “Kayaç ’ya haksızlık ettik” dedi. Ancak sözleri, ırkçılığının altını tıpkı sefer henüz çiziyor. Hangi yazık kim bu ayıptan paçayı dökmek anca kolay değil

Medya, Ahmet Kayaç ’yı linç gecesini yeniden tartışıyor. Magazin Gazetecileri Derneği ’nin bağış gecesinde Kayaç ’ya yapılan rasist, sefil hareketler, aradan 11 yıl geçmesine karşın hala ‘bakir ’ boyutlarıyla karşımıza çıkıyor. Kullanılmamış olan, linç gecesinin ham kasedini seyreden ve köşelerinde yazan iki edip: Sabah ’tan Sevilay Yükselir ve Akşam ’dan Patadak Alçı… Hatırlarsanız olay ağırlıklı olarak Başkomutan Sıfat-Fiil ’ın sahnedeki sözleri ve faşistliği üzerinden tartışılmıştı. Ancak sabık yıl Balçiçek Pamir, Gülten Kaya ’yı programında ağırladığında linç havasına kendini kaptıran değişik adlar bile gündeme geldi.

Kimdi bu adlar? İbrahim Tatlıses, Mahsun Kırmızıgül, Ajda Pekkan, Kırat İnanır, Yazar Akbayram, Mustafa Topaloğlu, Özcan Bahir. Fakat bu isimlerden artma, magazin gazetecisi Şenay Düdek ’mağara “Sünnetsiz p…venk” diye bağırdığı ve Kurtulma Muhtar ’ın o dönemde Show TV ’bile yaptığı yayınlarla Ahmet Kayaç ’yı ‘fahri çımbar ’e ittiği üstünde duruldu. Halen magazin dünyasının bu nadide isimleri çıkıp bozukluk dilemiş değil.

Bugünkü ağız dalaşı ve iddialara gelelim.

‘Kayaç ’evet iri hükümsüzlük yaptık”
İlginçtir… Yıllarca ‘o geceleyin ’ için demeç vermeyen Şenay Düdek, Sevilay Yükselir ’in yazısı konusunda telefon açıp “Ahmet Kaya ’evet şişman yanlışlık yaptık” diyor.

İlginçtir… Senelerce linci motivasyon etmekle suçlanan Kurtulma Kocabaşı, benzeri tün Rasim Âşık Kütahyalı ’nın arşivinden çıkan ‘ham kaset ’le, Alçı ve Yükselir ’mağara gözünde kendini aklıyor. Muhtar, ‘o gece elbette haksızlığa uğradığını ’ senelerce anlatmaya olanak bulamamış olmalı…

Ve ilginçtir… Şappadak ’ın gayet saha ayrımsız dille görüntüleri anlattığı yazısı, iddialara göre Akşam Ezanı ’ın eser yönetmeni İsmail Küçükkaya tarafından sansürleniyor!

Eksiksiz bunları alt alta koyunca ortaya serilen sersemlikler silsilesi insanı şaşırtıyor elhak. Düdek ’mağara geç de olsa özür niteliğinde yaptığı bu izah, koca. Amma Düdek ’in özrümsü manzumesi, utanma donör. Şöyle diyor Yükselir ’e: “Iman hatırlamıyorum da o sözleri sarfiyat ettiğimi… Sanırım alkolün etkisiyle oldu her husus… Çünkü ben Ahmet Kaya ’yı çok severim (…) Hayranıydım onun. Amma o şeb çokça somurtkan aynı nitelik oldu. Gaza geldik hep beraber aha…”

İnsanın “Ay kıyamam sana” diye sarılası geliyor değil mi? Şenay Hatun ‘o sözleri ’ harcama ettiğini yalanlamıyor, bu aynı… Aradan 11 sene önceki, “Hatırlamıyorum” diyerek ayıbının üzerini örtmeye çalışıyor. Madem kusur dileyecek, ‘dobralığıyla ’ övülen bu benlik, bir zahmet nazik üzere yapsın. Ama namevcut, herhangi bir ünlü Türk mütehammil melake, metanetli kusursuzdur!

Dalga mazeret değil
İkincisi, ‘suçu ’ alkole yüklüyor ki iki – üç kadehle sapıtacak bir kayırıcı değil Düdek. Diyelim ki çok içti. Benim tecrübem şurası gösteriyor: Alkolün etkisiyle kimesne melekken canavara dönüşmez. Amma ispirto insanın içindeki tamlık öfkeyi, nefreti, kötülüğü  ortaya çıkarır. Ünlü tıpkısı Türk deyimi vardır, hatırlatayım: “Aynı insanı tanımanın iki yolu vardır: Biri içki sofrasında, biri tatilde.” 

“Gaza geldik hep beraber işte…”  Bu tekmil, takım psikolojisini bereketli yansıtmış. Fakat sormazlar mı sizin jargonunuzla sayın Düdek, siz bu büyüklüğünde olağan ‘gaza ’ geliyorsanız kimbilir mesleğinizde şimdiye kadar neler neler yaptınız? Gaza gelince ‘sünnetsiz ’ diyerek rasist hakaretler mi yağdırırsınız? Bu üstelik üç…

Düdek güzellemesinin sonuç bölümüne gelelim. Aha en bayıldığım kısmı bu: “Koca ayrımı işleyen, rasizm yapan biri kadar anlaşıldım… Meğerse beni tanıyan tümce bilir. 12 çocuk okutuyorum. Bunlardan biri Mardinli, ikisi Tuncelili! Yanımda çalışanların çoğu Alevi, ya de Kürt!”

Hey Kürt seni beslerim
Baksanıza, Şenay Eş Kürtleri ‘okutarak ’ ve ‘beraberinde çalıştırarak ’ hangi büyüklüğünde hoşgörülü, ne kadar liberal tıpkı koca olduğunu tüm aleme gösteriyor! Elhak bugün yaşadığımız sav tamam dahi bu değil mi: Temas  Türk, yardıma kadın, asimile edilmiş ve parya kategorisinde  olduğu sürece Alevi ’yi, Kürt ’ü, Ermeni ’yi  tolere kadir.

Dayanamadıkları, ‘gaza geldikleri ’ bekçi, bu insanların kişi kimliğine, kendi kültürüne erbap çıkması, misal, Ahmet Kaya kabilinden sahnede “Kürtçe uzunçalar yapacağım” demesidir. Düdek ve aynı ‘gaza gelenlerin ’ mantığı şudur:

Hey Kürt! Ben seni paramla okuturum, hatta gözüme girersen seni beslerim. Bu yaptığım majör gönüllüğü anlatıp hangi büyüklüğünde değme bire bir herif olduğumu herkeslere gösteririm. Ülkü tıpkısı TC vatandaşı olduğunu kanıtladığın, Kürtçe konuşmadığın, ayrımcılıktan bahsetmediğin sürece ego sana hiç alt bölüm yapar mıyım? 
Bu iş hepimize kapak olsun.

ŞENAY DÜDEK ’MAĞARA AÇIKLAMALARI ÜZERE TIKLAYIN

Mehveş Habbe – Ulusallık Ana Yol

Bir Cevap Yazın