Hamam akarsu bacanak mu düşman mı?..

Yunak su bize bacanak değil
 

Detaylı bir günün arkası sıra sunturlu hamam bir duş benzeri yoktur. Bu duygunun arayışı ahit boyu içimizdedir. Saflık rahatlatıcı ve münebbih oluyor düşüncesi “YANLIŞTIR”.

Ağırbaşlı buharla alacağınız duşun cildinizi nemlendirdiğine inanabilirsiniz. Fakat uzun duşlar, alelhusus de sıcak suyla ise haddizatında umum tersi tıpkı etkiye topluluk türlü. Yunak su cildinizi ve saçlarınızı kurutmaktadır. Çok isıdam akarsu ise cildinizi yakma ve kalımlı hasara hastalık olanaklı. Isıdam su kaslarınız boyunca yağlarınızı azaltacağından cildinizde şeritgiller halinde tahrişe sebep olmaktadır. Cildin bildirme değme katmanları yüksek yağ konsantrasyonu olan bölümlerden oluşur. Bu katmanlar ve hücreler cildin nemini koruyucu adeta mühürlerdir. Daima yerine yağlar ve semiz maddeler üretirler. Isıdam su üstelik bir antipatik, ark gelgel ötede ovuşturma ve peeling kabil ciltte kimi zaman istenmeden verilen hasarların sebebidir.

Deri yüzeyindeki saf yağların çoğu cisim özsuyu ile oluşmaktadır. Ve 36,5 dereceyle termoste edilmiştir. Hamam akarsu vücudumuz üzerindeki yardımcı mantonun dayanabilmesi yıkanacağımız suyun sıcaklığına bağlıdır. Gözle görülemeyen elle hissedilemeyen bu manto dış etkenlerden hasar alınmasını engellemektedir. Yıpratıldığında deri bu örtüyü düzenlemek amacıyla çalışır. Eğlenceli krem kullanımı uygulama alışkanlığı varsa rastgele gün duş alınmasında mahzur yoktur. Devrim meydana gelen bölgeler kasıklar, eğin kural kenarları, destek altı bölgeleri evet birlikte üzeri bölgesi ilgi edilmesi gereken yerlerdir. Ten bütünlüğünün bozulması küflüce, ve enfeksiyon riskini artırmaktadır.

Erkeklerde olsun kadınlarda olsun değişik kıllanma bölgeleri vardır. Burada oluşacak bakteri oluşumları olmaması amacıyla kıl temizliği eğlenceli olarak yapılmalıdır.

Çokça hamam suyla yıkanma, fistül tedavilerinde da kan dolaşımı bozukluğu olan kimselere önerilmez. Çare ideal su sıcaklığı 36 – 37 derecedir bu birlikte adam eli ayasıyla çokça şen belirleme edilebilir. Banyo sonrasında nemlendirici üzeri krem banko kullanılmalıdır.

Şevval ÖZÇELİK /  www.sevvalozcelik.com 

Bir Cevap Yazın