Hamilelikte psikolojik rahatsızlıklar artabiliyor!

CİHAN’üstelik düz kayran habere göre Medilife Beylikdüzü Hastanesi Ruh Bilimi Bölümü ’nden Klinik Ruhiyatçı Nurdan Gündoğdu, hamilelerde can sıkıntısı, hastalık ve sarsıntı sonrası stres bozukluğu gibi psikolojik problemlerin ortaya çıkabileceği uyarısında bulunarak, her 10 anne adayından birinde bu rahatsızlıkların belirlendiğini anlatım etti.

Gebelik, vakit kaybetmeden kadında yol açtığı fiziksel değişimle değil, duygusal ve ruhsal yansımalarıyla üstelik temel adayları için yeni ayrımsız sürecin başlangıcını oluşturuyor. Asıl adayının, mevlit öncesi ve sonrası ruhsal rahatsızlıklara yakalanma riskinin oldukça faziletkâr olduğuna özen calip, Nurdan Gündoğdu “Dünya Esenlik Örgütü ’nün yaptığı araştırmaya bakarak, gebe kadınların yüzde 10 ’nun psikolojik rahatsızlıklara yakalandığı belirleme edilmiştir. Bu cesamet, ülkemizin üstelik süresince bulunduğu, gelişmişlik düzeyi mütezayit ülkelerde henüz dahi fazladır.” dedi.

Aylı kadınların yeryüzü çokça yakalandığı psikolojik hastalıklardan birinin boğunç olduğunu anlatan Gündoğdu, “Tevellüt öncesi ve sonrası annenin depresyona duhul riski artmaktadır. Bakım veren asıl boğunç sebebiyle kendine ve bebeğine bakamaz ağıl gelebilir. Bu anneyi münasebetsiz yönde etkileyebileceği kabil, bebeği gelişimsel açıdan dahi ters etkileyecektir. Bebeğin ihtiyaçlarının karşılanamaması evet bile aksaklığa uğratılması, bebeğin ilerleyen hayatında adam ilişkilerinde meşakkat yaşamasına bozukluk olanaklı, çağa kişilik bozukluğu geliştirebilir, depresyona girme riskini artırabilir.” diye konuştu.

Bu dönemin temel üzere dahi sonuç derece pres bire bir süreçtir olduğunu, hassaten depresyondaki annenin intihar ika riskinin de artabileceğini rapor fail Nurdan Gündoğdu, “Antrparantez değişik karı üyeleri bile (adam ve ayrıksı dallar, anneanne, babaanne, ata kabilinden) bu durumdan etkilenecektir. Bakım veremeyen annenin ihtiyacına familya üyelerin desteği gerekebilir. Sosyal desteği kuvvetli olmayan esas, bu durumdan bundan sonra etkilenebilmektedir. Baba, annenin ruhsal durumundan etkilenebilmekte ve bu nitelik onun iş hayatında ve özel yaşantısında sorunlar yaşamasına amil olabilmektedir.” şeklinde konuştu.

Hamilelikte bire bir diğer ruhsal problemin, annenin ağrı seviyesinin mevlit öncesi ve sonrasında yükselmesi olduğuna belen fail Nurdan Gündoğdu, bu durumun birlik familya üzere hayatı kabusa dönüştürebileceğini vurgulayarak şunları dile getirdi: “Asıl bebeğinin sağlığı için endişeye kapılabilir, bebeğe uymazlık verilebileceği korkusu yaşayabilir. Söz Gelişi, bebeğe mikrop bulaşabileceğini, hastalanmış olabileceğini, üşütebileceği üstüne normalden çok düşünmeye başlayabilir. Bebeğe çor bulaştırabileceği evet de uymazlık verebileceği düşüncesiyle bebeğe dokunamaz ya birlikte başkalarına dokundurtmayabilir. Sonsuz bunları fikren hayatı ters yönde etkilenebilir. Bebeğe yeteri büyüklüğünde iyi bakım veremediği, ev aynı anne olduğu hissine kapılarak kendini suçlayabilir.”

ÇOCUKLUĞUN KESKIN İZLERİ GEBELİKTE AKARSU YÜZÜNE ÇIKIYOR

Hamileliğin anne adayında çocukluktaki aci izleri birlikte akarsu yüzüne çıkarabileceğini kaydeden Gündoğdu, “Eğer ana çocukluk döneminde tensel istismara uğradıysa, psikolojik ve fiziki şiddete maruz kaldıysa, hamileliği süresi ve sonrası, annede Sadme Sonrası Stres Bozukluğu güç riski üstelik artacaktır. Bu durumda yaşadığı kirici tecrübeler gözünde canlanabilir. Temel adayı, kişi geçirdiği çocukluk dönemini hatırlayacaktır ve çocuğa bile karşıt şekilde davranabilir.” dedi.

Annenin ruh bilimi sağlığının, gebelik dönemi ve sonrasında, fiziksel sağlığı kadar kocaman ve ciddiye alınması müstelzim tıpkı laf olduğuna dikkat çekici Nurdan Gündoğdu, “Ana ve asıl adayı, ruhsal tedavi ve sağaltım ile alışılagelen sağlığına kavuşabilmektedir. Daha mutlu anneler gülümseyen bebekler ve sağlıklı tıpkı tohum devamı için, lütfen bebek bekleyen çiftler ve yeni bebeği olanlar, bu dönemde müzaheret almaktan çekinmesinler ve gecikmesinler.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın