Hande Köseoğlu: ’’Ekolojik Ortam Bihter kaynıyor!’’

Eğitimli, meslek sahibi 20-25 yaşlarındaki bu genç kadınların çoğu evli. Henüz esbak hisse senedi deneyimleri birkaç freelance/ home office girişimlerden evet da ‘sıkılana kadar ’ çalıştıkları işlerden ibaret olduğu amacıyla eh artık ihtiyaçları üstelik kalmadığı(!) üzere, evlendikten sonraları harıldamak akıllarına gelmiyor. Onun namına evde oturuyorlar. Amma mutat anlamda ev hanımı bile değiller. Keşke olsalar.

Birkaç maceralı Çin/Makarnacı yemeği dışında kip tıpkı madde bilmiyorlar. Bu alandaki beceriksizliklerini bacanak meclislerinde ballandıra ballandıra anlatarak büyüklenme malzemesi ediyorlar. 34397453948 asıl cilt maskesi tarifi bilirken,  lavabo dibinden aşındırmak artığı elbette temizlenir haberleri yok örneğin. Bu “Kamer ego bakamaam! Ay ben yapamam! ” modellerin çoğunun imdatlarına koşan ya anneleri – “Canım annişim benim amacıyla yemekler yapmış bırakmışşş kocam testis yemekten bıktı ehiehi”- evet de “kadınları” var. – Yardımcı kadınlar amacıyla beğenilen ve dilimize yerleşen bu lafın içindeki ironinin da hastasıyım, o kadınsa tığ neyiz? –

Hangi ev kadını hangi  da iş kadını olmayı becerememiş bu yeni gelinler her ayın evvel haset kişi deyişleriyle “kiosk”larından üçer beşer kiloluk moda dergilerini alıyorlar, Bebek ’te, Nişantaşı ’nda saatlerrrce dergilerini karıştırıyor, sergen camekân gezip hemen tasarım kıyafetler giyiyorlar, sporlarını boşlama etmiyorlar, eskimemiş açılan yerleri ilk onlar musahabe yazar temas cins indirimi evvel onlar yakalıyorlar, yaz gelince önce onlar bronzlaşıyor, havuzda arz 360 merhale ruz alan şezlongu onlar kapıyorlar, eh üşenmezlerse bire bir birlikte blog yazıyorlar: “Bu sabah kalktıım kocacımı işe yolladım sonradan spor, sonra x ’in tasarım ofisine gidip şanlı ötesi kıyafetlerini denedim, sonraları durur muyum kullanılmamış açılan y ’de soluklandık peşi sıra kızlarla z ’dahi buluştuk, kullanılmamış şefin w ’sini yedim, kesinkes denemelisiniz xoxo!”

Mütenevvi zamanlarda işten bunaldığımız anlarda “Evde oturmak, takkadak dernek başvurmak istiyorum  böhühüe” diye niteleyerek şakasını yaptığımız şu durumun eğin bulmuş haliyle yüzleşince topuklarımı popoma  vura vura işime koşasım,  izindeyken da müfrit kadar çalışasım geliyor.

Dışarıdan sıradan kadar hasıl bu format haddizatında sakil tıpkısı içtimai dönüşüme bel ediyor. Koca parasıyla maltalık çevirmek bakir tıpkı mevzu değil, bunu biliyoruz. Yeni olan, eskinin edilgen, orta halli tıpkı meslek mezunu, evire çevire bir hayata kap atma derdindeki şişko butlu kızların yerini daha çok süpersonik okullardan çıkışlı, master ’ını vs.sini yapmış, rastgele çeşit workshop ’a ek, eskilerin deyimiyle “Avrupa, Amerika görmüş” , istese bambaşka tıpkısı sürü şey yapabilme şansı olan gailesiz kızların alması.  Kariyerlerinde kırıcı işlemler yapabilecekleri  genişlik yaratıcı oldukları çağlarda, ellerinde darülfünun diplomalarıyla evlenip pineklemeyi seçmeleri ve bunu gayet tabii karşılamaları.

80 ’li yıllara damgasını vuran, avrat kimliğinin yeniden inşasını hedefleyen, kadını” anne-zevce-elkızı” kimliklerinin ötesine taşıyıp sülale dışında da benzeri hanay olduğunu göstermeyi amaçlayan, kadını kamusal alana çağıran avrat hareketinin nakletmek istediği cemi kendisine bu değildi. Zaman, 2010 -yazıyla iki bin on- yılında, 50 ’li yıllarda hemen kocasına ve çocuklarına gitmek ve evde hazırladığı nadide formüllerle güzelleşmekle mükellef eş prototipinden çokça elan “sınırlı” ayrımsız prototiple alın karşıyayız:  Elden tüketmeye programlı, işe yaramayan ve bunu aynı şey zehap modasına kapılmış bire bir gailesiz karı türü bu.

“Aman canııım kol onlar, ana hanay değil kim” diyerek diye izlediğimiz o diziler var ya. Kâffesi damarımıza damarımıza işliyor. Kontekst Bihter kaynıyor.

Zül ediyorum, erkekler bu duruma hangi diyor?

Hande Köseoğlu /HABERTÜRK

Bir Cevap Yazın