Hanende Suadiye hayallerinden bahsetti

Suadiye’nin Akşam’üstelik meydan kayran röportajı…

Enstrüman serüveniniz elbette başladı?
Küçüktüm çok çok hatırlamıyorum amma 4 yaşında anaokulunda sesimin güzelce olduğunu söyleyip yol söylettiriyorlardı. Bu senelerce bilcümle sürdü. Müzikten tek kopmadım. Korolarda solist olarak şarkılar söyledim. Piyano ve çalım dersleri aldım. Lisede grup kurup solistliğini yaptım. 

Sizi kim keşfetti? 
Bana çocukluğumdan bu yana yakınımdaki dizge ‘Sen büyüyünce hanende olacaksın ’ derdi. Alay kabilinden yılar sonra ana oldu. Deminden o söyleyen sistem çokça mutlu, zaman zaman öz aramızda konuşup duygulanıyoruz. Heveskâr enstrüman hayatıma ailemin desteğiyle girdim ve çıkan fırsatları bile değerlendirdim.

MARKALAŞMAK YUMRUK BENZERI HISSE SENEDI 

Çalgı sektörüne bakir giren ayrimsiz âdem evladı olarak kendinizi ispatlamak amacıyla çokça uğraş ettiniz mi? 
Kendimi ispatlamak için boğuşmak bana akıllıca benzeri lafız değil kabil. Ben ferah müzik fora etmek ve seçme yaptığım projenin daha iyisini tahsis etmek için çalışıyorum ve bunu yaparken büyük sağlık alıyorum. Uzunçalar fark etmek milyonlarca güzel ünlü insanın arasından tabii kim yumruk. Filhakika bahtlı olursan star olabiliyorsun değilse aynı kabiliyet ve özelliklere cemaat haddinden fazla kayırıcı var.

Peki sektörden umduğunuzu bulabildiniz mi?
Ego çalgı sektörünü seviyorum. Iyi ve nitelikli işleri ayırt ediliyor. Kırıcı yapılmış işlere düz vermiyorlar.

Resimlik çıkmadan evvel ‘Ya tutmazsa ’ şeklinde endişeleriniz oldu mu?
Markalaşmak baski bir iştir ve ant alır. Bu saz sektöründe bile öyle; sanatkâr ve yır üründür. Ego çıkardığım herhangi bir şarkıyı kariyerim için bire bir derece adına görüyorum. Burada oylumlu olan çıdam ve istikrardır. 

ASIL CESURLUK AŞKA BAŞLAMAKTIR

Şarkıları seçerken neleri kıstas alıyorsunuz? İçeriğindeki sözler sizin üzere ne kadar önemli?
Şarkıcının tavrına, tarzına akla yatkın sözler gerekir kim, üstüne otursun. Sözlerin ayni sıkıntı vermesi bittabi kebir amma elan önemlisi müzikle tipkisi hep olup sağlık verebilmesidir.

‘Cesaretim Bulunmayan ’ isimli çalışmanızda Şehrazat ve İskender Hissedar gibi isimlerle çalıştınız. 
Şehrazat Bayan ile benzeri zaman sabahtan akşama kadar dostça ettik. Bana anılarını, tecrübelerini anlattı. Bundan averaj 20 sene evvel kaydettiği yüzlerce kaset geldi önüme, on paralık beklemiyordum. Siftinlik çok eşsiz ayrimsiz eş. Üstünde yol isimleri yazıyordu ve dinledik. O zaman çok heyecanlanmıştım. Benim amacıyla unutulmaz tipkisi andaç. Namına haddinden fazla balaban saygım ve sevgim var. İskender Hissedar ’la bundan 1 sene önce ayrıksı ayni şarkımız çıkacaktı ama fırsat ve talih ‘Cesaretim Yok ’ şarkısından yana oldu. İskender Hissedar çalgı aleti kariyerim boyunca çalışmak istediğim şarkılarıma dokunmasını istediğim tipki âdemoğlu.

Şarkıda “Cesaretim Bulunmayan” diyorsunuz. Ana hayatta hangi büyüklüğünde cesaretlisinizdir?
Ben genelde eseme doğrultusunda akıntı ederim. Mantığıma yersiz ayni durumda cesaretli olamam. Riziko almayı mukavemetli istemem. Değin sevmem. Şarkıda âşık olduğu adamla anlaşamayan bire bir kadın var. Bundan Sonra haddinden fazla yorulmuş amma sevgisi çok zinde olduğu üzere ateş çekiyor ve ondan ayrılmaya cesareti namevcut. Halbuki eksiksiz tersi, cesareti var. Kendisini günden güne tüketici benzeri ilişkiyi sürdürüyor. Kısacası kendini ateşe atıyor.

Peki amor acısı, ayrılık, caymak ve gitmek için neler anlatmak istersiniz? 
Biz keskin kaplamak amacıyla âşık olmayız kim? Temel atilganlik aşka başlamaktır. Bırakmak zaten böylelikle olacak. Ego aşkımdan değil alıştığımdan gidemiyorum. Çarkıt oyuncaklarımı de saklarım hâlâ.

ENDİŞE SÜRESINCE DANIŞMA YAPAMAYIZ 

Genelde müzisyenlerin bildirme nazik kıskançlıkları mebzul şarkılardır. Siz birlikte ongun şarkılar duyduğunuz zaman bu şarkıyı ego okusaydım diye şekerli bir günücülük durumu yaşıyor musunuz tek?
Yaşamıyorum. Ego öyle şeyleri beynimde bitirdim. Benim sıfır zaten bir başkasınındır ve bana anlayışsız gelmeyecektir. Daha güzelini bulursunuz ülkü değil.

Aynı zamanda siz dahi üzüntü yazıyorsunuz. Yazarken nelerden esin alıyorsunuz?
Elbette yer şişman esin aşktır. Çok hissettirdiği duyguyu başka hiçbir şeyde hissedemeyiz. Aşk, hem mutluluktan uçurur ayrımsız zamanda sizi öldürür. Bağlılaşım ve nefreti içerisinde bulundurduğu bir tane duyguyu aşkta yaşarız. Zaman Zaman dem alamayacakmış kabilinden hissederiz ki bu büyüklüğünde kıpırdak ve çaresi olmayan bire bir ruh olmasaydı bu kadar sunturlu şarkılar çıkmazdı diyerek düşünüyorum. Aşkı bulduğumuz zaman kaybetmemek geçişsiz değilse böyle keder yoğun şarkıları imdi dinleriz. Şarkılarımız hep karşı cinse olduğu için esin kaynağı bu yüzden aşk oluyor. 

Sektörle ait endişeleriniz ya üstelik korkularınız var mı?
Tarz çıkartırsın projen güzelse devir sahiplenir, değilse sahiplenmez. Ocumak ve keder süresince tekellüm yapamayız. Asude ve inançlı doğmak gerekiyor.

Enstrüman dışında neler yapmaktan esenlik alıyorsunuz?
Spor ve raks âşığıyım. Daim derslerim olur. Kostüm provaları, klip, dinleti, ışık çekimleri için alışverişe nazik ant harcarım. Seyahat etmeyi haddinden fazla severim, siftinlik tatiller yaparım.

MÜZİK YELPAZEM ÇOK GENİŞ

Müzik sektöründe kalıcı olacağınıza inanıyor  musunuz?
Sahnede yaşlanmak istiyorum. Umum hayatımı müziğe nezretmek istiyorum.

Kimlerin müziğinden etkileniyorsunuz?
Tek tipkisi kişiden etkilenmek makul değil. Enstrüman yelpazam çok açık değme cins şarkıyı ve şarkıcıyı dinlerim. Etkilendiğiniz kişilerin aynı olursanız kendimiz olamayız. Bence kimseden etkilenmemek ve kendimizi kaptırmamamız gerekir. Ruhuma mümasil hissettiğim her yönüyle çokça beğendiğim 3 insanoğlu var. O birlikte Anlaklı Müren, Tarkan ve Ajda Pekkan.

YURTDIŞI IÇIN YETENEĞE LÜZUM BULUNMAYAN 

Yurtdışına bollaşmak kadar  idealleriniz var mı?
Yurtdışına açılabilmek ve tanınıp başarılı tutmak için tek başına sanatçının yetenekleri yetmiyor. Tamam Ingiliz Ingilizcesi bire bir resimlik çıkarabilirsiniz hatta 10 ayrı ülkede yayımlanabilir ancak bu şekliyle bana bakarak yurtdışına açılmış olmuyoruz. Türk benzeri şarkıcının yurtdışına açılabilmesi amacıyla dünyaca ünlü yapım firmalarının benzeri tanesinin projesi olursunuz, size iri envestisman yapar ve sizi film yıldızı yapar, ülkelerce tanınırsınız. Türkiye ’birlikte çalgı uzaklaştırmak bana şişman cümbüş veriyor. Yurtdışına inhilal etmek kadar tipki hayalim hiç olmadı amma ülkemi yurtdışında düzenlenen uygun yarış veya platformlarda en iyi şekilde anlatmak isterim.

Bir Cevap Yazın