Hangi ata ne dede sevgisi kalır

Oran Çapa seçkin magazin muhabirlerini kıskandıracak benzeri hisse senedi daha yaptı, Ceylan Yağtu ’nun babası Neşet Yağtu ’yla yekpare de kızının doğum yaptığı aktarılma mülakat yaparak. Neşet Yağtu sözde bütün bu anı beklemiş, düğmesine yassılaşmış kabilinden konuşuyor. Aklına mevrut seçme şeyi anlatıyor. Hiç düşünmeden, ağzından çıkanı kulağı duymadan bire bir magazincinin hayal birlikte edemeyeceği kadar haddinden fazla materyal veriyor. Ama bunları yaparken çokça büyük ayrımsız şeyi unutuyor. Tıpkı baba olduğunu. Elbette babaların özellikle kızları için hangi büyüklüğünde kocaman olduğunu dahi. Kızının elan yeni ana olduğunu bile. Düğün sırasında aileler beyninde yaşanabilecek sıradan gerginlikleriyse unutamıyor, hazmedemiyor ve intikamını da bilcümle aileye en çokça dokunacak günde alıyor.

Benzeri avrat babasına mevlit yapacağı haset haber vermiyorsa, doğrusu makbul benzeri nedeni vardır. Benzeri ağababa kızı tevellüt yaparken doğumevi kapısında zat etinden et kopuyormuş gibi bekler. Kızına bir madde olacak diyerek aklı menfaat, tansiyonu zıplar. Veladet bittiğinde evvel sorduğu öz kızının sağlığıdır. Çağa ikinci plandadır. Kızının dolgunca olduğunu anlamadan bebeği gözü gözsüz de. Fakat kızının ongun olduğundan sakıncasız olduktan bilahare bebeği görür. Neşet Yağtu gibi kızının doğumuna müracaat etmek için kapıya makine yollanmasını beklemez. “Makine yolladılar da, lastikleri Michelin değildi diye binmedim” diye sözüm ona nükte yapmaz. Çokluk Yılmayan ’la bakraç atmaya kalkışmaz. Kızını nikbet fail babayı kimesne tutamaz filhakika. Damada ve ailesine sıkıntılı olsa de önce uçağa atlar kızının yanına gider. Röportaj vereceğine kızının elini hacim, torununu sever. Bunları yapmayan tıpkısı babanın dediklerini ki dinler?

Lacerem bire bir ağababa eskimemiş tevellüt yapmış kızının ve ailesinin canını hakeza acıtır? Hakeza tıpkısı durumda kızına ne büyüklüğünde kızgın ya de gayrimemnun olursa olsun onu kocasının ailesinin ve bütün Türkiye ’nin gözü uğrunda bu duruma düşürmeye hangi hakkı var? Bunun amacıyla evet çok egoist olmalı, ya aklı fikri ilgi odağı olmakta ya bile bayağı çokça burkulmuş. Ama hangi büyüklüğünde bertik olursa olsun bu bire bir aile meselesi ve öyle üstelik kalmalı. Kerem Çapa ’yı evine konuk yazar eş beyninde olan her şeyi anlatmaya başladığı antlaşma çıktı tamirat edilemeyecek şeyler da yapmış oluyor. Daha Çok hisse senedi işten önceki ama Neşet Yağtu anlaşılan ki konuşmayı sevmiş. Keşki artık benzeri yakını onu karşısına alıp bunun kızı büyüklüğünde kendisini de üzücü duruma düşürdüğünü anlatsa… Neşet Yağtu “Hangi çocuk hangi torun sevgisi bıraktılar” derken ne ağababa ne ata sevgisi bıraktığının farkında değil mi oldukça?

Çağdaş ERTUNA

Bir Cevap Yazın