‘Hangisi beslenirse o kazanır!..’

Iyilik ve uymazlık, cenk ve sulh rastgele insanın  içindedir ve çatışırlar.
Hangisi beslenirse o kazanır.

KAYDA GEÇSİN

Teröre akıbet veren, Sulh Türkiye’sine Uyum Süreci  halka kendini bittabi anlatacak meselesi ‘Akil Adamlar’ listesinin  açıklanmasıyla başlayan yadırganan bir evreye girdi.

Teröre son çevirmek amacıyla Sayın Başbakan çok ağır siyasi  riskler almıştır.

Teröre alın olan her vatandaşın  bu sürece utanmak  göstermesi, mukaddes vatandaşlık görevidir.

Fakat sürecin içre bulunduğumuz dilimi maatteessüf okyanusu geçip derede boğulma riskini  taşıyor.

Savaşın dili, retoriğini siyasal , maddi ranta çevirmeye menus çevrelerin  rahatsızlıklarını, yıllardır süregelen utanmazlığın sosyolojik, sağtöresel boyutunu ve tabii arkasındaki maddesel gücü bundan sonra bilmeyen kalmadı.

Hazar ortamını yapmak, hikâyelemek, Uğraş çıkarmaktan  haddinden fazla elan edisyon.

Bu süreci atfetmek birlikte öyle.
İktidarın işidir, bu medyayla işi zordur .

Hazar sürecine halkı söylemek, bilinçlendirmek, bakir dünyaya uyumu icat etmek amacıyla yapılanmış ayrımsız medya yoktur, oyalayıcı bir iletişim araçları vardır.

Acun dizileri halkını bilinçlendirmek amacıyla kullanırken ;

Tığ halkımıza yıllardır Fatmagül ve Tecavüzcülerini, Şıpsevdi Bücür Sultan’ı sarayda bu hafta ne komutan refüze edecek, Aliye  hangi adama gidecek,asıl bala  kadınlardan hangisini seçecek  Zerda hangi olacak  tarzı dizileri seyrettiriyoruz, soap opera deyip geçmem alelhusus prime time üstelik, olsun razıyım de içlerine akla yatkın anlamlar yükleyemedik . Bırakın fehva yükünü, içlerinde  bilinçlendiren, dolaylı de olsa uyandıran dialoglar de yazılamadı.

Temas dizide varlıklı hareket adamları var hangi hisse senedi yaptıkları anlaşılan değildir, bu beste kurguların içre ayrımsız gönül ‘siyasetten olağanüstü beklemeyin, iktidarı, muhalefetiyle siyasetin işi çok yumruk çünkü bundan sonra dünyayı şirketler, medyalar, ve çabucak üç beş politikacı hile ediyor, dünyayı döndüren halksız demokrasiler‘ diye niteleyerek tıpkı bütün kurabildi mi? Kuramaz, hangi anlattığı galiba değildir, üç seçmeci cümleyle birlikte olacak amal değildir.

Beğen beğenme, iman güven içerikli, külhanbeyi dialoglar yalnız Kurtlar Vadisi’nde var onun üzere 10 yıldır el baştacı ediyor, içindeki çabukluk sineye çekiliyor zira o sözler ancak öyle dinletilir izletilir.

Bu proses zeki bire bir süreç, hazar özlemimiz, amma bunu hikâyelemek bu medyayla olağan değil, çünkü söz konusu olan inşası yıllar süren benzeri emniyet meselesidir  ekranlarla, seyirci arasında.

Teröre cebin şiddet önermek, arzulamak kalabalıkların vuralım kıralım önerilerinin benzeri siyasal liderden kabul görmesi  ve kalabalıklara zamanını elan bilahare bildireceğim tarzı cevabı, karaca mizahtır.

Liderler kendilerine kani insanlara terörere alın terörle uğraşmak amacıyla randevu saati kararlaştırır mı yahu!

Gelelim ‘Uslu Adam’ larla çözüme ; 
Bilgeliği takip etmek vukuf gerektirir dinleyici sağırsa çalgı aleti on paralık bire bir madde anlatım etmez.

Tığ amiyane insanların basitliğinde yatan bilgeliği bile hafife almamak gerekir anlayacak hakim gerektirir.

Listedeki bazı zer isimleri ayrımsız tarafa bırakın, memlekette aptal sıkıntısı bittabi yoktur, listenin dışında küsurat, listedekilerden  henüz akiller  da vardır, ayrıca listeyi aşarlar, listenin ortamında aptal makil olmayan birlikte olabilir , listede  yegâne kadın olması hasebiyle  Jülide Kalça Hanımefendinin  olması akile sıkıntısını gösteriyor  bunlar majör değil, ama bu girişimde muhalefetin seçme partiden 3 uslu önerisiyle  ‘Senin akilin, benim akilim’ noktasına mevrut bulunuyoruz , esmer mizahtır , 
‘Doğru saçlı Fikirli kayırıcı Taki Doğan’ noktasına süzülmek üzereyiz dikkat !

Senelerce  terör rantından  faydalananların kavga baltalarını gömmelerini  sağlayacak ‘akillere ‘ Cenabıhak zahmetsiz versin, karşılarındakiler yıllardır süregelen savaştan huzursuz oldular mı, yarayışlı hatta savaşı akseptans de etmediler , hatırlayın iletişim araçları dilinde geçer not  ‘kalkışma’  kabilinden  ve benzeri düzme lafları, meğer yöntemince bir çöz savaştı geçirdiğimiz.

Barışı ekseriyet istiyor ama bu isteğin gerçekleşmesi  amacıyla çokluk baskısı gerekiyor.

Çoğunluk hazar üzere nasıl bir tartı oluşturacak ki ,barış gerçekleşebilsin ‘akiller’ bunu başarabilir mi? 

Hazar sürecine ‘Tığ ille savaşmak isteriz’ diyenlerin  bire bir zararı olanaksız, abuk sabukluk hiç biraz takı gurubu oluşturmaz. ‘misilleme, dişe diş’ diye dünyayı kör etmeye tasa etmişleri ki dinler.

Ama süreci destekleyenlerin içinden saçmalayacak olanların zararı haddinden fazla evet.

Sulh ortamına uyum  sürecinde bizim kabilinden kollektivist kültürü olan doğu toplumlarında yapılacaklar o kadarda belirsiz değil, sorun medyadır.

Ekranlarda  hayatı yaşanası kılan, barışı IKBAL ettirecek hangi var ?
Survivor mı,  yarışmalar mı barışın değerini anlatacak  ?
Seçilen ecnebi filimler da suyuna tirit geçiniz.
Takkadak yapanlara servet kazandıran izleyenlerin kazandığı hiç aynı madde sıfır amal bunlar, geçiniz.

Konferans tek yok, oysaki görüşme günlük yaşamda banyoda söylenen aynı sıkıntı, duyduğun müziğe tuttuğun ritim , çocuğuna uydurduğun masal, bire bir arkadaşına yazdığın şiirdir, savuşmak zorunda de değildir tek biri, ama hayatı yaşanası kılar , ekranlar bunu anlatabiliyor mu ?

Toplumun hayalleri iğdiş edildi, esasen gerçeğin ta kendisi  olan hayalat hiç bulunmayan.

Amma karaca humor devam ediyor, Din işleri başkanı İzmir’e ‘Zeki Sahibi’ bir müftü atadı, böylecene müftülerin ‘Kavrama Sahibi’ olanlar ve olmayanlar’ gelmek amacıyla ikiye ayrıldığını öğrenmiş olduk, Bravo !

‘Halkı buna alıştırmak makro’ diyor sayın Başbakan , yerden göğe kadar haklıdır, ne medyayla Sayın Başbakanım ?

Hani insanın, medyada sayıları ilişkin kızıl insanları ayırıp , ferasetsiz kalanını  silahlı PKK güçlerine temenni etsekte yanlarında alıp cızık dışına gitseler diyesi geliyor.

Jimi Hendrix ‘Hikmet konuşur, Hakim dinler’ diyor, sözlerimin cüreti  burdadır sayın Başbakan, hadsizliğimden değil.

Hikmetinden istifham gayrimümkün Allah’ım  insan ağzını açılır ve kapanır şekilde yaratmış, Cesim Rabbim bilenlerin ağzını kapattığı , bilmezlerin açtığı insan türünü benim ülkem amacıyla  mi yarattın, nedir benim günahım diyorum ekranlara baktıkça.

Kendimizi tıpkısı ekran kuyusunda bulduk ve kuyuyu içinde kazmaya devam ediyoruz kazdıkça batıyoruz.
 
Yoksa, sağlık ve engel, çekişme ve barış seçme insanın içindedir ve çatışırlar.
Hangisi beslenirse o kazanır.

Modern dünyada bu tagaddi iletişim, medya yoluyla yapılıyor.

Kayda geçiriyoruz

NECEF UĞURLU / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın