Hanımlar bu ‘hayati’ önerilere ilgi!..

Takvim’de meydan düzlük habere göre meme başı kanseri tedavisinde beslenme alışkanlıklarını gözden kılmak ve icabında yeniden yazmak gerekiyor.

Zira kanserden sakınmak kadar tedaviden daha deli dolu son almak amacıyla gâh yiyeceklerden uzak durulması bazılarının ise daha ağırlıklı tüketilmesi büyük çalım oynuyor. Acıbadem Zekeriyaköy Tıp Merkezi Tagaddi ve Diyetisyen Müge Güzey, meme başı kanseri tedavisi sürecinde zinde beslenmeye müteveccih heybetli bilgiler veriyor…

BULANTI VE KUSMAYA KARŞI

Yağlı, zehir ve yolsuz besinlerden ve kızartmalardan istinkâf etmek işkembe bulantısının azalmasını sağlamakta, çay-kahvehane, kola ve gazoz kabilinden gazlı içecekleri tüketmemek göden asidi üzerindeki menfi etkileri azaltır. Porsiyonları küçültüp 3 yol yerine 6-8 öğüne açmak ve tuzlu leblebi, fıstık, beyaz peynir, grisini-galeta kadar besinleri bezdirmek bulantıyı azaltmaya apotr olmaktadır.

KABIZLIĞI MENETMEK AMACIYLA

Günde 2-2.5 litre su içilmeli ve besinlerle alınan tel miktarı artırılmalıdır. Tel miktarını çoğaltmak amacıyla kül buğday, çavdar ekmeği kabil mecmu tahıllı ekmekler tüketilmeli, pirinç namına bulgur veya karabuğday tercih edilmeli, göveri ve kâr günlük tagaddi planında kesinkes bulundurulmalıdır. Kemoterapi sürecinde beyaz dem hücresi sayısında sukut varsa göveri-sonuç pişirilerek tüketilmelidir. Haftada 2-3 yol öğünlerden birinde sıska baklagillere meydan verilmelidir.

İSHAL YERINDE

Tedaviye sınırlanmış gelişen ishalde beden güdük sürede akarsu kaybettiğinden mütezayit nakit ihtiyacı tam miktarda su ile hesabına konulmalıdır. Öğünlerde; beyaz zehir ekmek, pirinç lapası, haşlanmış kumpir, yoğurt, muz, kabuğu soyulmuş şeftali, elma ve armut, sebzelerden yeregeçen tüketilmelidir.

ENFEKSİYONLARDAN KORUNMADA

Mikroorganizma riskine alın sonuç ve sebzeler sirkeli suda bekletilmeli peşi sıra mübarek su ile yıkanarak tüketilmelidir. Kemoterapiye sınırlı adına nötrofil sayısında sukut var ise meyveler komposto şeklinde, sebzeler ise mutlaka pişirilerek tüketilmelidir. Yemekleri düdüklü tencerede pişirmek birlikte enfeksiyon riskini yer uzuv ıskat etmek amacıyla alınacak önlemler arasındadır. Muafiyet sistemini destekleyici adına; A,C,E vitamini içeren sebzeler ve meyveler, Omega-3 yağ asidi içeren balık, koz, semizotu kadar besinler tüketilerek antioksidan alımı sağlanmalıdır.

İŞTAHSIZLIK HALİNDE

Otama döneminde vücudun enerji harcaması artar; buna eklenen iştahsızlık kilogram kaybına bozukluk tür. Mütenakıs iştahı yerine değirmek amacıyla öncelikli namına müstehap besinlere meydan verilebilir. Ebebulguru pilavı, makarna evet dahi çorba gibi karbonhidrat kaynağı bir besinle başlayarak iştiha az buçuk toparlanıp daha sonradan vücut/ tavuk evet bile balık gibi protein kaynağı besinlerle muktezi enerji hesabına konmalıdır. Aceleci erke vermesi üzere meyve, benzin/yoğurt, bisküvi, isteğe ilişkin bal eklenip hepsini mikserden geçirerek enerji yoğunluğu faziletli bire bir içecek hazırlanıp tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın