HAŞEMA YASAK MAYO MÜNASEBET DEĞİL?

Bir Fransız dindar kadının giydiği haşema zımnında havuza alınmaması bakir tıpkı tartışmaya hastalık oldu. Ahit Gazetesi, haşemanın yasaklanmasına avrat yüzücülerin giydiği kıyafeti eş göstererek tepki gösterdi.

Haşemaya gayrisıhhi diyenler eş yüzücüler hastalık sessiz?

Sağlıklı olmadığı gerekçesiyle haşema giyen kadınları havuza almayanlar, olimpiyatlarda kademe işleyen eş sporcuları alkışlıyor. Oysa o sporcuların mayolarıyla haşema arasındaki bir tane fark kolların vazıh olması. Eğer haşema sağlıklı değilse olimpiyat organizatörlerini mahkemeye vermek gerekecek. Zira başta sporcular olmak amacıyla tıpkı haddinden fazla kişinin sağlığıyla oynuyorlar. Şüphesiz mı?

Geri internet sitelerine sakıt haberde haşema giyen tıpkı Fransız kadının yaşadığı dram anlatılıyordu. Bizim ülkemizde sıklıkla yaşanan yeknesak 35 yaşındaki Carole ’nin başına mevrut. Haşema ile kamuya degaje bire bir havuzda yüzmesine cevaz verilmemiş ve gerekçe kendisine da “sağlıklı koşular” gösterilmiş. Geçmiş haberin detayına bir bakalım: “Din değiştirerek Mütedeyyin olan 35 yaşındaki Fransız Carole yaşadığı kasabada kamuya kategorik aynı yüzme havuzunda haşemayla harelenmek istedi. Fransa ’nın başkenti Paris ’e mümasil Emerainville kasabasında hayatiyetli Carole yüzmeye gitmeden evvel havuz yönetimini arayarak haşema ile yüzüp yüzemeyeceğini sorduğunu belirtti.

Havuz yönetiminin haşemayla yüzmenin kendileri amacıyla tıpkı maslahat oluşturmayacağını belirttiğini ifade eden Müslümün karı, “Kızlarımla alay malay haşema giyerek havuzda aynı ahit yüzdük. Fakat bu yıl ansız yüzmeme izin verilmemeye başlandı. Sebebini sorduğumda ise “sağlıklı koşulları” yerine getirmediğim belirtildi” dedi. 17 yaşında Müslümanlığı seçen 35 yaşındakı avrat ise haşemayla yüzmeye izin verilmemesinin kök nedeninin politik esbap olduğunu söyledi.”

Türkiye ’birlikte bu örneklere sıklıkla rastlıyoruz. Kamuya münhal ya de sadık alanlarda; bariz ya dahi sınırlı havuzlarda haşema giydiği amacıyla yüzmesine izin verilmeyen güçlü çokça kişiye rastlamak tür. Bunların bazılarını akşam haberlerinde üstelik izleyebiliyoruz. Çoğu ise gündeme de gelmiyor. Genelde ideolojik kaygılarla yapılan davranışlara gerekçe kendisine ise “hıfzıssıhha” gösteriliyor. Bunun ne büyüklüğünde makul olduğu ise tartışmalı bire bir laf. Çünkü arsıulusal olimpiyatlarda yüzen birçok eş sportmen haşemaya mümasil benzeri mayo giyiyor ve başlarına bone takıyor. Yegâne fark o sporcuların kollarının açıkça olması.

Haşema hijyenik değilse bu mayoların üstelik sağlıklı sayılmaması gerekir. Bu iddiaları töz kabul edersek, ilişkin mayolarla yüzen sporcuların birbirlerinin sağlığını tehlikeye attıklarını düşünmemiz gerekecek. Ezcümle.. Ya “haşema hijyenik değil” diyenler yanılıyor evet dahi bilcümle kadın sporcuların sağlıkları tehdit altında. Sizce hangisi doğrudur? Rastgele şeyiyle arzulu olan ayrımsız kurumun yaptıkları mı yoksa ideolojilerine kılıf arayanların gerekçeleri mi?

Antlaşma

Bir Cevap Yazın