Hastalığınız ‘buysa’ evlenmeniz yasak!..

Yıpranmamış Asır’dan Tansu Edip Gökbudak’ın haberine göre dernek mevsiminin başlaması ile birlikte çiftleri tezevvüç telaşı sardı. Evlilik hazırlığı eden çiftlere uyarıda mevcut İzmir Iklim Umum Sağlığı Müdürü Mehmet Nil Hıdır, evlilik öncesi sağlık raporu almanın mecburi olduğunu söyledi.

Sabık yıl yürürlüğe giren ‘Umumi Hijyen Kanunu’nda evlenecek adaylara kapsamlı esenlik raporu zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Hıdır, mevcut yasalar çerçevesinde zührevi hastalık, işaret soğukluğu, ferah şankrı, cüzzam ve psikopati olanların evlenemeyeceğini, Sarılık B, Sarılık C, AİDS gibi çor ve taşıyıcılığa topluluk olan vatandaşlar amacıyla ise evlenmeye bariyer ayrımsız kapsam olmadığını söyledi.

Sağlık testleri

İzmir Memleket Ahali Sağlığı Müdürü Mehmet Nil Hıdır, “Vatandaşlarımız Ocak Sağlığı ve Sosyete Sağlığı merkezlerimize başvurarak, ekiplerimizin yapacağı şümullü esenlik testlerinden geçmelidirler” dedi. Hıdır, yapılacak olan muayenelerde kişilerin kalıtım bilimi hastalıkları oluşmak amacıyla türlü keyif taramalarından geçeceğini söyleyerek, “Bu testler sonucunda vatandaşlarımıza mümkün hastalıklarda er tanılama birlikte konulabilecektir” dedi.

Merkezlere başvuran evlilik adaylarına ücretsiz müşavirlik hizmetinin birlikte verileceğini söyleyen Hıdır, “Laf ile ilişkin bilgilendirmeler sonrası muktezi tetkikat üzere çiftlerimizi akıllıca merkezlere yönlendiriyoruz. Aldığımız önlemler sayesinde, evli çiftlerde oluşabilecek hastalık, yanlış ve ölüm kabil olayların önlenmesini amaçlıyoruz” diye niteleyerek konuştu. 

Er teşhis üstelik iri hareketli

Yapılan muayenelerin beklenir hastalıklarda erken tanılama fırsatı doğurduğunu belirten Hıdır, “Istikşaf ve tetkikler sonrası kişiler ait yasalı mevzuatlar kapsamında bilgilendiriliyor. Söz Gelişi herhangi bir ikisi üstelik talasemi taşıyıcısı olan çiftlere bu durumun evliliklere bariyer aynı genişlik olmadığı anlatılıp, kişiler akıllıca merkezlere yönlendiriliyor. İnsanların ne hastalığın evliliğe bariyer, hangisinin olmadığını bilmeleri açısından adamakıllı bire bir aplikasyon” diye konuştu. 

Bir Cevap Yazın