Hastalık Amerika’dan geldi, kayıp çokça büyük

Hürriyet’te düzlük düzlük habere bakarak Uludağ Üniversitesi (UÜ)Veteriner Fakültesi Parazitoloji Asıl Haber Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Okumuş, Güney Amerika’dan muhacir kuşlarla mevrut “Noseme Ceranae” hastalığın yüzünden Türkiye’deki katışıksız kaybının yüzdelik 70’lere ulaştığını belirterek, halk ortada göden enfeksiyonu diye ifade edilen hastalığın tedavisi üzere geçenlerde ilacın müjdesini verebileceklerini söyledi.

Bursa Akademik Odalar Birliği Veteriner Hekimler Odası’nda açıklama yapan UÜ.Veteriner Fakültesi Asalak Bilimi Esas Olgun Dalı Başkanı Prof. Dr. Uzun Aydın, fücceten başlayan salt ölümleriyle ilgili türlü illerden şikayetler almaya başladıklarını söyledi. Vazıh, “2014’ün şita başlangıcında Türkiye’nin ayrımlı yerlerinden ergin sili kayıplarına ilişik şikayetler geldi. Sorun, 2015 yılı ilkbahar başlangıcına kadar artarak devam etti. Münezzeh kolonilerinin anında küçülmeye ve bunun sonucunda arıların ölmeye başladığını gördük. Bunun konusunda Çukurova Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Ankara Etlik Forma Veteriner Taharri Araştırma Enstitüsü ile yaptığımız araştırma kapsamında, 23 ilden sili örneği topladık. Bu örnekleri inceledik” diyerek konuştu.

HASTALIK KITALARARASI BOYUTLARA ULAŞTI

Yaptıkları araştırı sonuçlarının Uluslarası Apidoloji (Arıbilim) dergisinde de yayınlandığını anlatan Kültürlü, şöyle devam etti:

“Kolonileri yok eden ve anında sönmesine kez açan hastalığın ‘Nosematosis’ grubunun ‘Nosema Ceranae’ mikrosporları olduğunu belirledik. Hastalığın Cenup Amerika’daki ‘Bombus’ ve ‘Vespula’ arılarında görüldüğünü, Nosema sporlarının göçmen münezzeh kuşu eliyle bir bölgeden tıpkı bölgeye nakledildiğinin saptandı. Bunun birlikte paket arıcılık ve ana arı ticareti uygulamalarının dahi hastalığın kıtalar arası nakline sefer açtığını gördük.”

Hastalığın arılarda sindirim sistemini tahrip ederek ölümlere sefer açtığını bildiren Işıklı, “Hastalık dolayısıyla kovanlar üçerli beşerli gruplar halinde anlayışsız sönmeye başlıyor. Nosema sporları kovanda ve balda uzun müddet etken kalabiliyor. Hastalık haddinden fazla hızlı ve öldürücü seyrediyor. Arıcılık sektöründe bu hastalığın imdi en hoşgörülü tanıdık çor olduğu bilinmelidir.” dedi.

KAYIP YÜZDE 70’LERE ULAŞTI

Arıcılık sektöründe yüzdelik 70 kayıplara bozukluk olan hastalıkla ait süresince kekik de mevcut aynı tedaviye başladıklarını anlatan Münevver, otama sonucu ölümlerin durduğunu gördüklerini belirtti. Görgülü, “Bu yıl üstelik er yaptığımız incelemelerde hastalığın bitmeme ettiğini görüyoruz. Klinik âraz ishalde seyretmesine karşın hastalığın haddinden fazla aceleci geliştiğini amel birlikte olmadan 5-10 söve arının 1-2 hafta ortamında 2-3 çerçeveye inip öldüğünü gördük. Şuanda çalışmalara bitmeme ediyoruz. Çok geçenlerde bir ilacın müjdesini verebiliriz” dedi.

Okumuş tılsım alınmaması halinde Türk arıcılık sektörünün nazik riziko altına gireceğine söyleyerek, şöyle bitmeme etti:

“Hastalık, muhacir kuşlarla, anne arıyla taşınabiliyor. Geçici tıpkı hastalıktır. Haddizatında bu, midede aynı enfeksiyon diye niteleyerek düşünülüyor. Sürekli ve hızlı hızlı yayılıyor. Arılardaki bu göden enfeksiyonu enli bire bir şekilde bitmeme ediyor. Bu sene üstelik kolonilerde hızlı bire bir düşüş kabil. Gene 70 kaybolma olursa arıcılar ve arıcılık sektörü çok büyük beis görebilir. Arıcılar, sekiz litre şeker hastalığı şurubuna bire bir litre kekik suyunu dağıtarak bire bir hafta arayla iki kez tekrarlayarak, bu hastalığın önüne geçebilir. Bu işlemi hem sonbahar, hem dahi ilkbaharda yapsınlar” şeklinde konuştu.

Baytar Hekimler Odası Başkanı Sinan Kuvvetli birlikte, arıcılıkta dünyada küçümseme sahibi olan Türkiye’dahi 2015 yılının arıcılık açısından çok yaslı bire bir yıl olduğuna vurgulayarak, “Türkiye kapçık bakımından acun üçüncüsü. Yeniden günahsız ürünleri ve özellikle bal ve değişik ürünlerde dünyada tek yadırganmayan geçmiş beş ortamında meydan alıyor. Nedeniyle hakeza bir sektörün 2015 yılının ağır öz kolonileri kayıpları ile geçmesi ülkemiz açısından bizleri çokça üzdü” dedi. 

Bir Cevap Yazın