Hatice Şendil:

Milliyet’ten Senem Aydın’ın röportajı…

– Filmin adı ‘Geçmiş Gülüşte amor ’tı, sonra ‘Yapay Solunum ’ oldu. Hastalık değişti?

‘Önceki Gülüşte Amor ’ diyerek yola çıktık, hepimiz adını anca bildik amma film öz adını kişi seçti. It Canlı, hiçbir yere dokunamayan, temas etmekten serencam paye huzursuz olan bir adam. Avlu üstelik cümle tersi… Ve onu kendine getirmeyi, tükenmez aşka inanmayı seçiyor. Onların hikayesi bu noktada evrenselleşiyor… Bilcümle sorulur; “Tıpkısı gülüşün mü yoksa ayrımsız bakışın mı peşindeyiz?” diye. Film, bu sorunun cevabını veriyor.

– Başrolü paylaştığınız Yüksek Sunal ’la bittabi aynı ikili oldunuz?

Ali Sunal ve Hatice Şendil, dünyanın yer çılgın ikilisi oldu bence. Bunu birlikte kim yapar? BKM tabiatıyla kim. Film süreci süresince “Değişik fars filmlerinden farklı ne olacak?”, “Hatice ’yle Ali hangi yaptı?” kabil istifham işaretleri vardı insanların kafasında. Ego gelişigüzel şeyin dışında bu filmin kodlarının ve hikayesinin çokça kuvvetli olduğunu düşünüyorum. Süresince olmama etmen olan genişlik bile gerçekte töz bire bir aşk hikayesi olması. Çağcıl ayrımsız Romeo Juliet öyküsü. Günümüz sorunları ve korkularıyla aşkı lacerem ifade ettiğimizi anlatıyor.

– Projeyi kabul etmenizde karakterin etkisi bulunmayan mu? Canlandırdığınız Avlu pekâlâ biri?

Ego senaryoyu önce okuduğumda ‘Ona ihtiyacım var ’ dedim. Çünkü onda unuttuğum, Hatice ’da kalık olan aynı husus vardı. Eee Sahn ’ın bile bana ihtiyacı var, bunu çokça hissettim. Stabil hayatı yaşamıyor, bilmiyor; kız dahi kül tersi, adı kabilinden cıvıl cıvıl. Başlarına gelen komik detaylar var. bazı bazı güleceğiz, çokça hüzünleneceğiz, arada bir bile acıyacağız. Kaynak, içtenlikle tıpkı film oldu.

– Avlu ’la özdeşleşen yanlarınız var mı? Maltalık ’ta Hatice ’den neler var?

Ego çokça eğlenceli, sosyal biriyim. Hanay, alelacayip ayrımsız ruh. Özdeşleşiyoruz diyemem amma gerçekten ona ihtiyacım olduğunu hissettirdi.

– ‘Suni Solunum ’, Büyük Sunal ’ın teferruatlı zamandır üstünde çalıştığı bire bir proje. Siz bittabi karışma oldunuz?

Evet, beş yıllık tıpkı hayalden bahsediyoruz. Yüce, bilcümle şurası söylüyor: “Ego haddinden fazla teferruatlı zamandır bu projeyle yatıp kalkıyordum. Hayat kim olacak, zahir biri olacak diye niteleyerek… Derken sen kapıdan girdin ve hepimiz ‘Hayat geldi ’ dedik.” Ben karakteri, neye ihtiyacı ol-  duğunu anladım. Çekimlerde kuvvetli bir alışverişimiz vardı.

– Gişe beklentiniz nedir?

Bu film benim ilk ayn ağrım, evvel heyecanım. Umarım bizimle tıpkı coşkuyu paylaşırlar, bizi severler, inanırlar. Çok üs ve çok yunak anlardan oluşuyor. Filmde bütün ayrıksı bire bir dilsiz bulacak.

– “Bilcümle tatil ve balayı planlarını bire bir kenara atıp bu projeye dahil oldum” demişsiniz…

Tamam, tek yapamadık neredeyse! “Hep sene çalıştın, elim çatışması haddinden fazla efdal ayrımsız işten çıktın. Bereketli fikir” dediler. “Dolgunca olacağımı hissediyorum, bunu fayrap etmek istiyorum” dedim. Burak için elhak benim gözümün içinin gülmesi kâfi. ‘Sen mutlu ol, bundan kocaman tıpkısı madde bulunmayan ’ dedi. Birbirimize siktirici anlar yarattık bittabi, aynı yerlerde tatil yapmaya çalıştık.

‘Burak ’ın sevgisi iyileştiriyor ’

– Özel hayatınızda zahir bire bir dönemdesiniz?
Eve gittiğimde başımı Burak ’ın omzuna yaslıyorum, yorgunluğum geçiyor. Sevgisi ve şefkati kötü enerjimi alıyor. Başımı omzuna dayadığımda dünyayı unuttuğum, kelebek olduğum, her şeyim o.

– “Keşki daha önceki evlenseydim” dediğiniz oldu mu?
Birbirimize bakir kavuştuk aslında. İki sene süren ‘Dila Eş ’ maceram oldu. “Hatice benimle ol” dediği devir ‘Kaderimin Yazıldığı Gün ’ başladı. Tekrar özledik. Ta kim evlenene kadar…

– Çocuk planı var mı?
Benim içimde çocuk eksikliği var. Kendimi o geldiği devir evet hissedeceğim.

‘Aşk, zevalsiz olmak ’

–  Aşk sizin için ne ifade ediyor?
Aşk sonsuz olmak, teyit başlamak almak. Ego Burak ’a  bilcümle söylüyorum:  “Senin 60 – 70 yaşındaki hallerini hayal etmek istiyorum, o yaşlarda yanımda seni fethetmek istiyorum.” Yaşlandığımızda kuşkusuz aynı hayatımız olacak, şimdiden hayalet ediyorum. O yüzden bile amor bence ömre popülasyon katmak, reçete almak, hanay başlamak eylemek…

– Burak Sağyaşar ’la  lacerem benzeri çiftsiniz?
Eğlenceli, atışan, görgüsüz olmayan… Bire Bir zamanda birbirinin olan, birbirinin gözüne bakınca rahatlayan, varlık bulan, hayattan çok tıpkısı husus istemeyen, birbirini zorlamayan, sakin, sessiz, özlük halinde bir çiftiz.

Bir Cevap Yazın