Havucun bir iki aşina faydası!..

Takvim’de saha alan habere bakarak tırnakların cilde doğru büyümesi zımnında cilt etrafında oluşan can sıkıcı ve ağrılı iltihaplar, keski batması kendisine adlandırılıyor. Hayat kalitesini düşüren bu soruna alın ise evde hazırlanabilecek, yalın kat ve kılgı tarifler kâr sağlıyor.

İşte o tarifler:

KEKİK ÇAYI:
İltihapla ve enfeksiyonlarla savaşmaya, ağrıyı azaltmaya apotr olur. 1 fincan akarsu ve iki çorba kaşığı kekik ile öz hazırlayın. 5 zaman kaynatın ve öz soğuduğunda tırnak batması olan parmağı 5-10 an büyüklüğünde çayın içre bekletin. Bunu çevrim içre biraz posta tekrarlayın.

LİMON VE TUZ:
Limonda benzeri delik oluşturun ve içine az buçuk deniz tuzu doldurun. Tırnak batması olan parmağı limona sokun, 20 dakika bekletin ve bunu keski iyileşene arbede seçme dönme tekrarlayın. İkisininde dezenfektan ve iltihap sökücü özelliği vardır.

SOĞAN LAPASI:
Soğan, kip çokça hastalığı otama edebilen tüm tıpkısı antiinflamatuardır. 1 soğanı pişirin ve kaynadığında blendırda ezin. Ilık haldeyken gazlı bezin üzerine nişane. Dertli parmağa bunu uygulayın. Bu şekilde 2 saat bekletin.

HAVUÇ LAPASI:
Havucu pişirin. Kaynadığında blendırda ezin. Ilıdıktan sonraları yanık parmağın konusunda uygulayın. Bu lapayı günde üç sefer en az 15 zaman süresince uygulayın.

Bir Cevap Yazın