Havuzlardaki tekme tehlikeye ilgi!..

Hürriyet’te meydan düz habere göre Kimya Mühendisleri Odası Denizli Ofis 2 ’nci Başkanı Cesamet Güzelyürek, yönetmeliğe makul dezenfekte edilmemiş havuz suyu ile hatalı beğenilen havuz kimyasallarının keyif sorunlarına illet olacağını hatırlattı. Güzelyürek, “Bu konuda yıllardır zaruri uyarıları yapıyoruz. Bundan Sonra yaşanacak aynı kitlesel zehirlenme, kaza değil ihmaldir” dedi.

Yaz aylarının yüzünü göstermesiyle otellerden tatil köylerine, yazlıklardan ötede sitlere ve su parklarına yüzme havuzları dolmaya başladı. Türkiye ’nin az daha genişlik çok yüzme havuzunun bulunduğu Antalya ’nın üstelik kapalı olduğu Kimya Mühendisleri Odası Denizli Idarehane 2 ’nci başkanı Devlet Güzelyürek, yönetmeliğe akla yatkın dezenfekte edilmeyen yüzme havuzunun tehlikeli afiyet sorunlarına bozukluk olabileceğini söyledi. Güzelyürek, bu sorunların genellikle yüzme havuzu sularının mikrobiyolojik olarak kirlenmesi ve bununla mücadele amacıyla bilgisizce kullanılan kimyasal maddelerden kaynaklandığını dile getirdi.

SORUN KOŞA TARAFLI

Her mevsim yüzme havuzu sularındaki kimyasal ve mikrobiyolojik kirlenmeler nedeniyle türlü sağlık sorunlarının yaşandığını kaydeden Güzelyürek, “Dava yetkililer ve ilgililer yoluyla yeteri kadar tartışıldığı amacıyla lazım önlemlerin alınmış olduğunu düşünüyoruz” dedi. Hem sağlıksız havuzların hem da yanlış kullanılan kimyasalların zehirlenmelere illet olacağını anlatan Güzelyürek, Antalya ’bile 2013 yılında kent merkezinde tıpkı otelde havuz suyu kimyasallarının sebep olduğu kazada bir nice kişinin klor gazı zehirlenmesine maruz kaldığını, sonuç yerine Manavgat ’ta, daha turizm sezonu başında klorla asidin teması sonucu oluşan zehirli gaz dolayısıyla gezmen ve otel personeli 41 kişinin hastaneye kaldırıldığını hatırlattı.

ANTALYA KRITIK BÖLGE

Bilcümle bu olumsuzlukların nedeni olarak yetkililerin ve havuz suyu operatörlerinin tam bilgiye cemaat olmamasını gösteren Güzelyürek, şunları söyledi:

“Kısaca dava, sektörün bu konuda talimli kalifiye öge bulamamasıyla ilgili. Haddizatında havuz suyu operatörlüğü eğitimleri yapılmakla gelişigüzel çok güçlükle kalmakta ve ayrıca eğitimlerle ilgili kırıcı sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunların giderilmesi üzere esenlik bakanlığı ’nın havuz sularıyla ait yönetmeliğinde ve Milli Eğitim Bakanlığı ’nın havuz suyu operatörlerinin eğitimleriyle ilgilendiren sisteminde gerekli değişikliklerin yapılması gerekmektedir. Pahal halde Antalya ’üstelik 2018 yılı için 18 milyon seyyar hedefini realizasyon şansı azalacaktır. Türkiye ’nin ehil olduğu 5 sarih otel sayısının yüzdelik 51 ’i Antalya ’de bulunmakta olup, havuz suları ve kimyasallarına sınırlanmış sorunların da çoğunluğu buradaki tatil köylerinde ve otellerde yaşanmaktadır.”

ARTIK BOŞLAMA NOKTASINA TAŞINDI

Bakış olarak seçme sene turizm sektörünün yetkililerini bahis üzerine uyarmalarına karşın imdi sorunun kazadan çıkarak boşlama boyutuna taşındığını savunan Güzelyürek, bu tür kazaları göğüslemek amacıyla havuz suyu operatörlerinin izinli uzmanlar eliyle eğitilip sertifikalandırılması gerektiğinin altını çizdi. Güzelyürek, havuz suyunun temizlenmesinde gelgel sıcaklığından havuzun büyüklüğüne, birçok saat kullanıldığından günce kullanan herif sayısına kadar birçok faktörün değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, bunun amacıyla eğitimin üzerinde önemle durduklarını aktardı.

ELEMAN SAYISI DARAÇ

Antrparantez otellerin ve tatil köylerinin havuz sularının Ülke Keyif Müdürlüğü ’nce denetlenmesi gereğini vurgulayan Güzelyürek, “Fakat eldeki öge sayısı, topluluk oldukları tesisat Antalya için 5 aylık tıpkı dönemi kotarmaya yetmeyecekti. Bunun amacıyla yeryüzü birkaç 500- 600 şahsiyet kadro geçişsiz” dedi.

’HAVUZLU SİTELERDE MÜSTELZIM HASSASIYET GÖSTERİLMİYOR ’

Serencam dönemde ölçüsüz hane arzına tutkun yerine daha çok hane sitelerde de yüzme havuzunun bir ölçün haline geldiğini ve yaz aylarıyla alay malay bu havuzların bile kullanılmaya başladığını aktaran Güzelyürek şunları kaydetti:

“Orada mesele var. Bu tip siteler, Sağlık Bakanlığı ’nın konuyla ilişkin genelgesi haricinde tutuluyor. Fakat belediyelerin fal yetkisi var. Belediyenin kişi laboratuvarı var. Göstermelik alıp bildiriyor. Ülkü havuz suyunun temizlenmesine ilişik işin, piyasada alışılmış tıpkısı mülk satışı kadar, bölüm sonucu yaptırılması. Site yönetimi havuz kimyasalı satan yerlerden teklif alıyor, sunu ucuzca işi veriyor. Müstelzim duygunluk gösterilmiyor.” 

Bir Cevap Yazın