Hayko Bağdat, Erdoğan’a hakaretten ifade verdi

CİHAN’dahi düzlük düzlük habere göre sormaca kapsamında savcılığa anlatım veren Bağdat, yazıda anlatmak istediğinin ara sıra siyasilerle yanlarında mevcut gazetecilerin oluşturduğu siyasal abuhava ve nefret söylemini eleştirmekten ibaret olduğunu söyledi.

Bağdat ’ın Taraf gazetesinde yayınlanan ve bire bir genel ağ sitesinin de kullandığı Ahmet Melik ’a nazil yumruğun sebebi Recep Tayyip Erdoğan ’dır.” başlıklı yazısı nedeniyle anket açıldı. Erdoğan ’ın avukatlarının şikayeti üstüne açıldığı tamlanan anket kapsamında Bağdat, Cumhurbaşkanı’na hakaretle suçlandı.

Matbuat savcısı Güvenli Aydinç ’e tabir veren Bağdat, “Söz Konusu yazımda bazen siyasetçilerin ve onların yakınında mevcut medya organlarının yarattığı siyasal iklim, tiksinti ortamı gibi ortamlara sığınan gâh gazetecilerin bundan intifa noktasında kendileri üzerine yapılan eleştirilerden ibarettir. Yani umumi anlamda aynı eleştiridir. Eleştirinin esas konusu Cumhurbaşkanı’ndan artım onların birlikte kâin gazetecilerdir.” dedi.

Yazıda Cumhurbaşkanı’ndan da bahsedildiğini tabir fail Bağdat, hakaret oluşum fail ifadeler bulunmadığını söyledi. Zatî tespitleri ve eleştirileri bulunduğunu kaydeden Bağdat, takipsizlik verilmesini istedi.

Bağdat ’ın avukatı Bağlılık Mütezayit Güvercin, Cumhurbaşkanı’na hakaretin ayrı aynı konu olarak kişiye özel düzenlenmesinin AİHM kararlarına karşıt olduğunu vurguladı. Avukat Güvercin, yazının ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını savundu.

Öte yandan, Hayko Bağdat karşı ayrımsız programda yaptığı müracaat dolayısıyla üstelik Erdoğan’a hakaretten anket açıldığı, bu anket kapsamında daha sonraları tabir vereceği belirtildi. 

Bir Cevap Yazın