Haysiyet Özdemir’in müzikle dopdolu hayatı

Vatan’dan Hâl Solmaz’ın röportajı…

Ayşe Hanım Önal ’ın ‘Yırtık Bi Esenleme ’, ‘Güm Güm ’ün bile imzan var; ayrımsız zamanda Hadise ’nin ‘Nerdesin Aşkım ’ı… Bozukluk alelhusus ‘Sanatçı ’ şarkısını seçip yeniden yol söylemeye karar verdin?

Yır yazarı namına benim çok bahtiyar bire bir hayatım vardı. Beraber gidiş yaptığım Alper (Narman) arada bir beni zorlayarak ‘Senin üstelik terane söylemen geçişsiz ’ diyordu. Tek anca ayrımsız hayalim yoktu. Bir zaman Saz Şairi Çolakoğlu ’na tempo dinletmeye gitmiştik. İkinci düzenleyici albümünü beğenmek üzere hazırlanıyordu. Onun karşı konuşurken, “Haysiyet da benzeri gidiş okusa evire çevire evet” dedi. Ego tıpkısı şekilde “Peki” dedim. Ardından Âşık abi gaza geldi ve single çıkaralım dedi. Ben bir anda on paralık beklemediğim bir özdek ile yüz yüze kaldım. Sezen Aksu üstelik gazı verdi ve Sony ile anlaştım. Albüm yapacaktık amma yetişmiyor. O yüzden single ’lar çıkacak.

Sosyal medyada dursuz duraksız dönen ‘Hangi oldu üstelik Öz Saygı hakeza oldu? ’ sorusunu cevaplamak icap misin? Bence mütenavip müzikte mihenk taşıydı Asude ve sen bir anda imajını değiştirip popüler kulvarına geçtin…

Sakin olarak ilk konserimizi Boğaziçi Üniversitesi ’nde 2001 yılında verdik. Albümünüz yoksa o zaman Taksim ’üstelik kişi şarkılarınızı çalamıyordunuz. Boğaziçi ’nde Taşoda ’da çalışıp, özlük şarkılarımızı yazıyorduk. Hikmet okuyordum ve dünyayı kurtarabileceğimi düşünüyordum. Asude yerine 4 hayat kendisine ne yaptığımız önemliydi. Müziğimizi oldukça aşkın insana ulaştırmak üzere tıpkısı derdimiz vardı. Dağıldığımız zaman pespaye haddinden fazla problemliydik. Fasılasız uğraş yazar birbirimizi yaralıyorduk. Hasrolunmak ilişkimizi sağlıklı tutabileceğimiz tek şeydi. Bunalmıştık ve kol dağıldı. O süreçte ego Berlin ’e okumaya gittim ve Alper ile tanıştım. Nutuk ile uğraşacağım alan üzüntü yazarlığıydı. Ardından ikinci bire bir master amacıyla Oxford ’u kazanıp gittim. Skype üzerinden Alper ile sıkıntı yazmaya bitmeme ediyorduk. Iş anbean ciddileşti ve izansız dönüp melodi yazmaya karar verdim.

‘Güm Güm ligin çok dışında bir şarkı ’

Ne kadar süredir sahneye çıkmıyorsun?

Arada birkaç gelişim yaptım. Totalde 5 yıldır çıkmıyorum sahneye… Ayrımsız daha çıkarsam şayet sahneye, çok daha büyük hayallerim var. Şu an gelişigüzel şeye haddinden fazla realist bakıyorum. Yerim neye el veriyorsa yapabileceğimin en iyisini açmak istiyorum. Amma gitarlı benzeri takat sınırı istemiyorum bundan sonra. Ben çok farklı janrlarda şarkılar yazdım. Ister istemez o şarkıları ayrıksı sanatçılara sunarken haddinden fazla daha bol okuyarak arz etmek istedim. Bu süreçte şarkıcılığım birlikte gelişti. Imdi şarkıları elan hanende kadar okuyorum.

Şarkı fora etmek manevi anlamda elbette benzeri istiğna sağlıyor?

Saz insanların hayatında atlatmak ve su gibi saf gereksinimlerden sonraki geçmiş özdek. Enstrüman insanın hayatındaki temellerden. İnsanların tıpkı şeyler hissedebileceği şeyler yazabilmek çokça ferah hissettiriyor.

Şarkılarının pop olması motive fail tıpkı madde mi? Yoksa sonraki işlemler amacıyla denge benzer mi?

Rakamsal tıklanmalar bana tek şey tabir etmiyor. Henüz fazla kişinin ağzına dolanması balaban tıpkısı husus. Ağır ve haleldar durmayacak şeyler ika üzere aynı kaygımız var. Bunu Sakin ’ciler anlamaz amma… Güm Güm ve Yarık Tıpkısı Selam ligin haddinden fazla dışında şarkılardı.

‘Tıpkı daha Sakin şarkısı söylemem ’

Benzeri elan ‘Sakin ’ şarkıları söyler misin?

Biz pespaye yapabileceğimizin sunu iyisini yapmaya çalıştık. Artık yazdığım şarkıları o kadar beğenmiyorduk kim… Elan başka bir yola girebilirdik ve ondan üstelik tasalı olduk. Şu zaman Asude yapımı olan şarkılar, bizim yapabileceğimiz genişlik bereketli şarkılardır. Iyice aynı konferans eseri defalarca nöbet dinlenebilir ve bundan yır alınabilir. Esasta çokça korktum şarkı irat konusunda. Bire Bir henüz hiç bulaşmam imdi ‘Asude şarkısı ’ taraflarına. Anlaşılan ayrımsız laf karşı sinirlenmiş ve dellenmiş benzeri adama elan aşkın bulaşmamak geçişsiz. Mecbur bir ortamda söylerim ama tıpkısı yerde konser şansı tek namevcut. Ama ben daha ‘Sakin ’ dinliyorum. Benim tek sorunum bulunmayan amma eleştirenlerin yaklaşımı beni bu düşünceye itti.

Nasıl bire bir şarkıcısın sence?

Tüm bir merkeze oturtamadıkları benzeri tipim. Gittikçe tanıyacaklar diye düşünüyorum. Ama ben kendi dinleyicimi kendim büyüteceğim. Mehabetli olan şarkılar. İnsanlar benim şarkımı beğendikleri amacıyla dinleyecekler. Şu zaman için şarkılarımdan eksantrik, onların beni takip edecekleri ayrımsız malumat dahi namevcut.

Bıyığını kesecek misin?

Neymiş yakında kesecekmişim kabilinden geliyor. (gülüyor)

‘Sıkıntı yazmayı Sezen Katarakt ’dan öğrendik ’

Şu iki R ’li OnuRR ayrımsız proje mi?

Bittabi ki aynı şeyler planlanıyorum amma kendimi bir proje adına görmüyorum. Kendime ayırdığım şarkılarım var ve onları olabildiğince yer mebzul şekilde arz etmek istiyorum. Hayalimde büyük sahnelerde şenlik kadar konserler yöneltmek var. O hayalime doğru kafamda kurduğum şarkılar ile bitmeme ediyorum. Hangi birey hangi birlikte ayrımsız proje namına bakıyorum kendime.

Biriken anılar mı yazdıkların, yoksa bereketli benzeri rasıt misin?

Gür benzeri gözlemciyim. Tıpkı üzüntü yazarken Alper ile kafamızda bunu tıpkı avrat mı yoksa ayvaz mi okusun yoksa cinsiyetsiz bire bir molekül mi olsun diye kurguluyoruz. Aforizmalar etsin mi üzere… Bunları çok irdeliyoruz. Şarkının karakterini sağlamak üzere saatlerce çalışıyoruz. Banko gözlemciyim. Flanörüm hassaten…

Şu dakika hayatın tamamen çalgı aleti mi?

Asude zamanında dahi bu büyüklüğünde müzikle çöz içe değildim. Bakir müzikler dinliyorum. Haddinden Fazla ayrımlı şarkılar yazmaya çalışıyorum. Biz tıpkısı bile Sezen Katarakt ’nun yanında çokça koridor geçirdik. Ondan nağme yemeni anlamında çok husus öğrenecek vakitlerdi bunlar… Onunla birkaç saat geçirdikten sonraları çok molekül öğreniyorsun.

Yazdığın şarkılar ne büyüklüğünde deli dolu olsa bile ortamında biraz dram kısım varmış kabilinden… Yaptığın nağmelerden mi kaynaklanıyor o?

Sezen Aksu ’nun dediği kabilinden “Acıdan geçmeyen şarkılar az buçuk eksiktir” kadar mi? (gülüyor) Bilfarz ‘Artist ’ şarkısındaki ayrımsız yır merdiveni Sarışınım ’ın aynısıdır. Biz şarkıyı bitirince Sezen Bayan ’a çalıp sorduk. O dahi aynı mahzur olmadığını söyledi. ‘Ağız Ağıza sizin bestenizdir bu ’ dedi.

‘Eleştiriler asla beni yıpratmadı ’

Pop müziğin matematiğini çok gür biliyormuşsun gibi… Sakin muhip tıpkısı canip pop müziğe halk atmandan ortalık bahtiyar, tıpkı taraf ise seni amiyane kınıyor. Evet o sözler, ritimler senden zahir daha çok?

Rahat ’mağara kimyasında Radiohead ve Sezen Katarakt vardı. popüler müzik ise bütün dinledim. Tığ elhak bazen popüler şarkılarını da cover yapıyorduk. Bana, karşısında gördüğü bire bir insana tek şekilde yaklaşmaması müstelzim çaba ve tiksinme ile yaklaşan çokça âdem oldu. Bıyık, kolye kabil şeylerin gerçekte benim üzere anlamı var. Bıyık, Berlin ’deyken yaşadığım rasist benzeri buut sonrası gittiğim Türk berberinin bana bıyık kesmesidir. Benim için çok çok öz anlatım ediyor. Gâh Rahat dinleyicileri bana, ayrıştırıcı haddinden fazla çok sözcük söyledi. Oradaki insanlar hangi kadar Sakin ’i dinleyip algılamış hiç bilmiyorum. Bu eleştiriler beni yıpratmadı. İnsanlar Türkiye ’bile çok bahtsız. O yüzden onları anlayışla karşılamak zorundayım. Ego, birazcık insanların hislerini rahatlatacak şarkılar düzenlemek istiyorum.

Sen oturup, herkese cevap veremezsin herhalde

Ben ortaokulu imamhatip lisesinde, liseyi bilgelik lisesinde okudum. Arkası Sıra üniversitede, Boğaziçi ’nde felsefe okudum. Berlin ’de doktoroyu danışma tarihi konusunda yaparken bırakıp Oxford ’de arkeloji tarihi konusunda yaptım. 20 ’li yaşlarımı almaşık rock müziği yapmaya çalışarak geçirdim, 30 ’larımda birlikte çok degaje bire bir skalada şarkılar yazmaya etkin, akıbet evre değişebilir, tutarlı tutmak zorunda sıfır tıpkı insan oldum. Dünyadaki yaklaşımım ise daha ölümsüz… İnsanlar tıpkısı şekilde garaz kusuyor. Anlamıyorum, “Davayı sattın” diyen bile oldu…

Tıpkı resimlik elan çıkarsaydınız keşke…

Rock müziğin girdiği ayrımsız seçeneksizlik var. Çok dalgalı yok. 2008 ’bile Türkiye ’da haddinden fazla aşkın insan çıkarken, şu zaman ise heyecanlandırmıyor dahi. Ondan kıran insanlar yükleniyor olabilir.

Bir Cevap Yazın