‘Helal kan’ polemiğine akıbet noktayı koydu!..

Geçtiğimiz günlerde Türk insanından alınacak ‘helal zaman’dan milli derman üretimi amacıyla himmet başlattıklarını açıklanan Kızılay Başkanı Ahmet Lütfi Akar, bugün yıpranmamış bir izah yaparak “kanda helal evet birlikte haram diyerek bire bir ayrımın asla söz konusu olmadığını” söyledi.

Akar’ın açıklamaları güzeşte hafta çokça reaksiyon alırken Türk Tabipler Birliği Başkanı Özdemir Aktan: “Helal kandan helal merhem üretilmesi kabilinden bire bir laf ve esenlik bakanlığı ile Kızılay kadar iki kurumun böyle tıpkı himmet ortamında olması sersemlik donör. Birincisi milli kandan üretilen çıkar yol daha hayır kabilinden ilmî tıpkı fen yok. İkincisi benzeri doktor kendisine şunun akıl haram şunun karın helal şüphesiz diyebiliriz. Olayları hayretler içinde izliyoruz.” demişti.

AKAR’DAN KULLANILMAMIŞ AÇIKLAMA: HELAL-YASAK SOLUK YOKTUR

Akar, Türk Kızılayının, emin donörlerden aldığı kanı, analiz yazar, üzerinde amal yapıp, sakıncasız arkaç geldiğinden emniyetli olduktan sonradan hastanelere dağıttığını belirtti.

Tıpkı süredir yaşanan helal-yasak dem tartışmalarının kendisini çokça üzdüğünü rapor fail Akar, “Kızılay’bile helal ya birlikte yasak nefes kavramı yoktur. Hakeza ayrımsız terim hiçbir ahit olmamıştır. Hiçbir ahit artikülasyon edilmemiştir. Helal içki haram dem diye niteleyerek aynı alt bölüm asla bahis konusu değildir” dedi.

Türkiye’de zaman ürünleri fabrikasının olmaması zımnında ülkenin rastgele yıl kestirmece 400-500 milyon dolar döviz kaybına uğradığına dikkati calip Akar, tesisin kurulmasıyla hem ithalatın ortadan kalkacağını hem da Hak Dini ülkelerine dış satım etme imkanı doğacağını anlattı.

“BAĞIŞLARI ETKİLEYECEĞİNDEN KORKTUĞUM IÇIN ÜZÜLDÜM”

Eroin kullananlar ve bulaşıcı hastalığı olanlardan nefes alınmadığını vurgulayan Akaret, “şarap içenlerin bellek alınır yahut alınmaz” diye bire bir ayrımın dahi katiyen söz konusu olmadığına bel etti.

Akaret, alınan kanların analize bağımlı tutulduğunu, temas zararlı etken belirleme edilmesi yerinde mevcut kanın derhal imha edildiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Milyonlarca insana zaman yetiştiriyoruz. Milyonlarca adam Kızılayın içki getirmesini bekliyor. Ayrımsız zaafiyet, birkaç kişinin çağ vermemesi, işler masasında dem muntazır insanların hayatlarının sonu gibi. Bu durumun bağışları etkileyeceğinden korktuğum amacıyla üzüldüm. Alım üzere üzüldüm. Yoksa bambaşka bire bir üzüntüm bulunmayan. Hangi dediğimi biliyorum. Helal-haram içki kavramı asla ve asla yoktur. Dünyada da yoktur, bizde bile yoktur. Çağ ürünleriyle söylenmiş ayrımsız pazarlama terimidir. Helal azık kavramı kabil tıpkı şeydir. Kanla değil, koku ürünleriyle müntesip birşeydi. Kandan elde edilecek ürünlerle alakalıydı.”
 
“SOLUK İŞLEMLERİ TAMAMEN ILMΔ

Nefes bağışı üstüne, milyonlarca insanın bilgilerinin girildiği çok geniş bire bir bilgi tabanlarının bulunduğunu tabir fail Akaret, bu sistemden ayrımsız kişinin elan önceki kan verip vermediğinden, bağışının reddedilip edilmediğine kadar bir nice bilgiye ulaşılabildiğini söyledi.

Kızılayın soluk işlemlerinin, prosedürlerinin ağiz ağiza ilmî olduğuna dikkati çeken Akar, ülke genelinde gelişigüzel dönme ortalama 6 bin ünite dem topladıklarını bildirdi.

“NEFES STOĞU AZALIRSA IRI VİCDAN AZABI DUYARIM”

Toplanan kanların, sayısal ortamdan takibinin yapıldığını vurgulayan Akar, “Dizge üzerinden, birçok ekibin dem almaya çıktığı, kanların nerelerden hangi kadar toplandığı, ne kadarının reddedildiği, ne hastaneye hangi kadar yönlendirildiğine kadar değme husus görülebiliyor. Araçların içinde bulunan kanların ısısını de elektronik beyin ekranından çok ferah ferah izleyebiliyoruz. Böylesine teknolojiyi kullanan, bilimsel etkin bire bir kurumun bu kabil şeylere alet edilmemesi geçişsiz. Içki stoğumuz, bu konuyla ilişkin tek bile azalsa büyük vicdan azabı duyarım” dedi.

HÜRRIYET GENEL AĞ SİTESİ

 

 

Bir Cevap Yazın