Helin Afşar geçmişe sünger çekti

Millet’ten Başak Çokan’ın röportajı…

– Değişim süreci pekâlâ başladı?

Yaşla dahi ilgisi olduğu büyüklüğünde bulunduğum ortamın birlikte ilgisi var. Tümce ayrımsız arayışta, benzeri benim gibi. Hepimiz sorunlarımızın üstesinden karışmak, abat olmak ve kendimizi yetiştirmek üzerine kurgulanmış ayrımsız sahn yaşıyoruz. Bu arayış dinî olabiliyor, ruhani olabiliyor. Her şeyden uzaklaşmak istiyor insan. Bu arayışı ferah tarafa çekersen dolgunca şeyler keşfedersin, kötüye çekersen yara. Dolayısıyla amaçsız kafelere gitmekten, aynı insanların yersiz sohbetlerinden tasalı olmuştum çıktı. Ve bu yüzden maneviyata dönmeye değişmeyen verdim.

– Maneviyata yönelme sürecini az buçuk anahtar mısın?

Kendimi sorgulamaya başladım. Allah bana bu kadar güzelce aynı hanay verirken ben onun için hangi yapıyorum? Bu bölüm Aşkım ile tanıştım ve onun da beni yönlendirmesiyle anlam sohbetleriyle daha bereketli anlamaya başladım. Ve Cenabıhak amacıyla tek özdek yapmadığımı ayırt ettim. Araştırmaya başladım. Kitaplar okumaya, koyu sohbetlerin ortamında olmaya başladım.

Herhangi Bir güzeşte çevrim henüz da iyiye gitti bu fikriyat. Demin dahi çıktı namazımı elinden geldiğince kılan, dua okuyan, etrafındaki insanlara rahat kalmayan tıpkısı avrat var…

– Kendinde fark etmek istediğin ne var?

Gerçeği terennüm etmek gerekirse; az buçuk sinirli tıpkısı yapım var. Ve herhangi bir şeyin tıpkısı dakika geçmiş olmasını istiyorum. Bu konuda Aşkım ile örneğin 1 ay bu kapsam konusunda çalışıyoruz. Haddinden Fazla bol geldi bana. Etrafımdaki insanlarla duygudaşlık kurmayı öğrendim.

– Hayatında ne kabil tebeddülat oldu?

Abes olduğu halde çok yere kanalize olmuştum. Onu dahi yapalım, buraya dahi gidelim… Bire Bir anda birçok işle uğraşıyordum ve hepsini tahsis etmek isterken hiçbirinde sonuca ulaşamıyordum. Zira bilinçsizdim. Artık biricik benzeri şeye kanalize olmayı öğrendim.

–  Kendini az buçuk kararsız biri yerine görüyor musun? Zira modayla ilgilendin, sonraları bırakıp ırak kaldın ve demin yeniden döndün…

Görmüyorum esasta. Yalnız önce moda deneyimim olduğunda işlik açtım ve 3-4 yerde bitirim açtım. Hepsine yetişmedim. Çok gençtim korktum ve sıkıldım. Bu yüzden küşayiş verdim.

– Bu kampta seninle kaldığım müddet içerisinde salat kıldığını ayırt ettim. Bakir mi başladın?

Beni 1 yıldır şeb kulübünde ya da dışarda görüyor musun? Instagram ’dan bile bazen hususi paylaşımlarıma son verdim. Farklı bir yolculuğum var imdi. Ve bu durumdan balaban esenlik alıyorum. Erinçli sevinçli ve asude bir yaşamım var.

DOĞRU ADAMI BULUNCA EVLENECEĞİM

– Peki, bu kendini restorasyon süreci ne zaman başladı?

Ilkokul-şeş kamer oldu. Benim kafamda birlikte kalıplar vardı. Hâlbuki bizim dinimiz o büyüklüğünde güzelmiş kim, o büyüklüğünde rahatlıyorsun ki zira rastgele düşkünlük ettiğim şeyin cevabını bulabiliyorum. İnsanlara ‘Namaz kılıyorum’ diyemiyorsun ama bu senin dinin ve diyanet sana kayıt koşmuş. Çıktı ego onlara şaşırıyorum. Eskiden insanların istediklerine inanıp uyardım. Deminden beni on paralık ilgilendirmiyor. Hangi istiyorsam o! Mesela herkes ne zaman evleneceğimi nikbet ediyor. Hangi antlaşma tezevvüç etmek istersem, ne devir makul adamı bulursam o zaman…

– Dışardan bakıldığında ahali beyninde şımarık algılanıyorsun. Bu durum seni erinçsiz ediyor mu?

İnsanlar beni tanımadan körlemeden yorumluyor. Ben yıllardır kendi parasını kazanan ve kendi dâhilî yolculuğunu tamamlamaya müteharrik birisiyim. Şopar olduğum zamanlar 25-26 yaşlarındaydım.

*****

ÜNLÜLERDE DERİNLİK VE SAMIMIYET YOK

Ünlülerin ihtimal dahi sunu güvendiği adlar beyninde kayran düzlük Çizgi Bilimleri Uzmanı Aşkım Kapışmak, nutuk dünyasındaki mutsuzluğu, ilişkileri ve geleceğe dayalı hayallerini konuştuk.

– İnsanlarla bu büyüklüğünde çöz içe olmak öldürücü değil mi? Kendinizi elbet inhilal ediyorsunuz?

Daim doluyorsun ve boşalacak tıpkısı vadi bulamıyorsun. Ben de böyle olunca çevremi azalttım ve ziyalı ayrımsız ıssızlık alanı ortaya çıkardım. İnsanlar beni can bire bir ıssızlık yaşadığımı sanarken ego ise salat ve ilimle ilişik araştırmalar yaptım. Çünkü kendi özelimde filhakika haddinden fazla mutluyum. Kendimi dinlendirdiğim evim ve dip sohbetler yaptığım dostlarım var. Elan az uyuyor ve hususi hayatımda henüz bir iki konuşuyorum. Ego da çıkıp eğleniyorum geziyorum ama ölçülü yaşıyorum.

– Eş koca bu kadar haddinden fazla insanı takiben sürükleyebileceğini, kitaplarının genişlik çokça satılanlar beyninde olacağını hiç düşündün mü?

Rabbime bir küçümseme verdim. Zira evveliyatında travması olan ayrımsız adamım.  Çocukluğum can travmalarla yoğun. Demincek etrafımda üzüldüğüm hayatları görüyorum. Baskı bire bir gençlik geçirdim. İnsanın kendine verdiği küçümseme, Allah ’a verdiği sözmüş. Ya bu acılardan siyahla geçip eroin, etil alkol gibi maddelere bulaşacaktım ya bile beyaz zehir üstelik kalıp tevekkül edecektim. Ego tevekkül etmeyi seçtim.

– San dünyasındaki herkese bakım veriyor musun?

Halkın beyninde dahi duruşu egolu insanlar var amma titr dünyasında bu henüz birlikte fazla. Amma benim bunları güzel hakkım var. O hat insanlara ‘daha sizinle çalışmamıza haddinden fazla var ’ diye niteleyerek uzaklaştırıyorum. Adlı camiasında egosunu kırmamış insanlar beni piyasaya intişar yeni bire bir çanta markası gibi görüyorlar. Beni birlikte nasıl temaşa etmek istiyorlar. Çünkü onlar amacıyla ben bir ürünüm.  Hoşuma gitmiyor bu tavırlar. Zira ben bağırsak dünyamı herkese gezdirmem. Benim görevim o dünyayı gezmektir. Amma iyi olsunlar cüret sorunu yaşamıyorum.

– Şöhretler dünyasındaki isimlerin içtimai  medyadan takip eden üste hastalık derecesinde o isimlere bağımlı olan gençler hakkında neler düşünüyorsunuz?

Çoluk Çocuk hayran oldukları isimler hangi yaparsa onu yapıyor. Ünlü bacağını açıyorsa onlar üstelik açıyor. Takipçiler ünlüleri kalplerine sokuyorlar amma ünlülerin bir samimiyette olduğuna inanmıyorum. Ünlü isimler cevaz verdikleri süre süresince sevenleri bu alanda kalıyor. Canı isteyince o alandan herkesi çıkarabiliyor. Ve ayrıca çevresindekileri kendilerine biçtiği rolleri oynuyorlar.

– Titr dünyasını şüphesiz değerlendiriyorsun?

Ünlülerde gördüğüm acul huy acele düşmanlık on paralık benzeri sektörde yok. Derakap aynı araya gelip 40 yıllık arkadaş olup peşi sıra kayırıcı masasında oturanları  eleştirip bire bir hep kurmuşlar. Ve dahi dedikodu yapmayı bile sistemin benzeri parçası sanıyorlar. Derinlik ve  santimantalite yok. Şöhretleri haricî süreçleriyle ilgilenip iç ile kimesne çalışır oluyor. Ihtisas şöhretliği bulunmayan onlarda.

TERAPİYİ KESENLER 2 KAMER SONRALARI VURDUMDUYMAZ DÖNÜYOR

– Tedavi yaparken konuları ilahi boyutuyla da ele alıyor musunuz?

İlahi süreçle başlamıyorum. Elden ayırt etmesini sağlıyorum. Onlarla bire bir yolculuğa çıkıyorum. Bunların derinine inerken kişinin sırtını dayadığı yere bakıyorum. Ve alelumum travmalarda temel baba, arada bir da menajerler çıkmakta. Ünlüler aynı müddet sonraları terapiyi kesiyorlar amma 2 ay sonraları tekrar dönüyorlar.

– Ünlülerde sana karşı tahammülfersa benzeri yürek duygusu var, akıllıcasına mu?

Çokça şükür benim hakeza ayrımsız sorumum tek olmadı. Herkesin birbirine açılma sorunu var bu de çokça normal. Ama insanlar şuna bakıyorlar, danışmanın töre bilimi olup olmadığına. Çoğu adlı “Bunu başkasıyla paylaşır mı?” endişesi yaşıyor, ancak zamanla görüyor ki hakeza tıpkı şey bahis konusu değil. Ve böylece hem güveniyor hem öneriyor.

KATILIMCILARLA AHIT GEÇİRİYORUZ

– Seninle dinlenme kampı tecrübesi yaşadım. Ve sanırım herkesin içtimai hayata daha zinde adapte olması için bunu yapması gerekiyor. Bu kampların devamı olacak mı?

Birbirlerini tanımayan insanlarla eksper eşliğinde içsel yolculuk yapıyoruz. Bilcümle dinlenme kampı süresince eğitime gelenlerle gelişigüzel ant geçiriyoruz. Hem bedeniyle hem ruhen ayrımsız detoks oluyor gerçekte… Kampımızın ikincisi Ekim ayında olacak. Internet sitemizden mufassal bilgelik alabilirler.

– Serencam yerine misyonu çokça mehabetli birisin. Bir Nice özel ve fehamet kuruluşundaki yardıma ihtiyacı olan insanlara desteğini biliyorum dilerim bütün böyle müstehap kalburüstü tıpkısı kayırıcı olursun…

Çok teşekkür ederim. Sordun ego bile karşılık verdim. Sana olan güvenimden seçme şeyi konuştum.

Bir Cevap Yazın