Hemofili hastasına koroner by-pass

CİHAN’dahi düzlük düz habere bakarak fakültenin Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü His ve Yaradılış Cerrahisi Asıl Veri Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Harir, üç vakaya bu yöntemi uyguladıklarını, dünyada de bunun örneğinin 50’yi geçmediğini söyledi.

Hasis bire bir travmada üstelik tespit edilemeyen kanamalarla hayatını kaybeden hemofili hastalarının koroner by-pass ameliyatı olması neredeyse olmaz namına görülüyor. Dünyada 48 örneği kâin bu tıbbi hikâye, İÜ Cerrahpaşa Tababet Fakültesi ’nde 3 öğün başarıyla gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Gökhan Ipek, hemofili hastalarına uygulanan koroner by-pass ameliyatları için bilgiler verdi. 2006 yılında 48 ve 73 yaşlarında iki hastaya, 20 Teşrinisani 2015 tarihinde ise 49 yaşındaki tıpkı hastaya bu ameliyatı yaptıklarını belirtti. Normal şartlarda by-pass hastalarını 5 çevrim içerisinde taburcu ettiklerini belirten Harir, hemofili hastalarının hematoloji bölümünün varyemez takibinde olduğu ve kontrollerinin liyakatli bire bir şekilde devam ettirilebilmesi amacıyla 1-2 hafta büyüklüğünde hastanede kaldıklarını vurguladı.

BAŞARININ SIRRI KOORDİNELİ ÇALIŞMAK

Bu tür vakalarda kol çalışmasının nazik benzeri önemi olduğundan küçümseme fail Harir, “Anestezi Bilimi ve Reanimasyon Esas Malumat Dalı ’ndan Prof. Dr. Lale Yüceyar ve Uzman Dr. Cem Sayılgan, İÜ Hematoloji Bölümü ’nden Doç. Dr. Çokluk Ar ve Nefes Merkezi Müdürü Zafer Başlar ’dan oluşan serbest bire bir kadro tarafından başarıyla gerçekleştirildi. Alelumum hemofili hastalarının ameliyatından dizge çekinmektedir. Hakeza aynı şeyi beğenmek amacıyla koordineli hizmet etmek ve haddinden fazla düzentileme sarf etmek lazım.” şeklinde konuştu.

Faaliyetler öncesi ve sonrası kontrollerin önemine da değinen Prof. Dr. Ipek, “Hastalarımızı ameliyat öncesi, operasyon sırası ve faaliyetler sonrası kan bilimci arkadaşlarımız gelişigüzel periyot nerdeyse sabahleyin, akşam, cumartesi ve veriş birlikte dâhil olmak için taharri etti. Hastanın etmen eksikliğine bakarak muktezi miktarda faktörünü verdiler. Bu çok heybetli ayrımsız bahis. Eğer bunu aşkın verirseniz sizin taktığınız grafiler tıkanabilir, az verirseniz kanamayla hastayı kaybedebilirsiniz. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi belki dahi Türkiye ’nin en mebzul kan bilimi bölümü ve nefes merkezi laboratuvarlarına sahip. Hakeza tıpkı ameliyatın altından başarıyla terk etmek bizi çokça sevindirdi.” ifadelerini kullandı.

‘BU ALANDA TÜRKİYE ’BIRLIKTE ÖNCÜYÜZ’

Yaptıkları literatür çalışmasında Türkiye ’da hemofili koroner by-pass hastalarına rastlamadıklarını vurgulayan Ipek, “Biz önceki ameliyatı 2006 ’de yapmıştık. Serencam kendisine bile üçüncü ameliyatı gerçekleştirdik. Dünya literatürüne baktığımızda ise 48-50 civarında vaka tespit ettik. Yani bu icraat hem yurtdışında hem da yurtiçinde serencam kademe eşsiz ayrımsız şekilde yürütülüyor. Bu şekilde 3 vakayı başarıyla ve koordineli benzeri şekilde yapmanın onurunu paylaşıyoruz. Gene yayımlamak isterim ki bu görüngü yegâne tıpkı bölümün değil, bir nice bölümün koordineli ve özveren aynı şekilde çalışması ile muvaffakiyetli şekilde tamamlandı.” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın