“HEPİMİZ SHARON’ÇEPEL HEPİMİZ JULİA!”

Sabahleyin kalktım kendimi kuaföre attım. Sıramı beklerken çaprazdan kendimi aynada görünce saçımı yöneltmek için elimi kafama götürdüğümde şaşakaldım. Aynadaki siluetim bana haremlik etmemekteydi. Geç olmadan anladım kim aynada gördüğüm ego, ego değilmişim. Tıpı Tıpına bana mail bambaşka aynı kadının görüntüsüymüş aynadaki. Upuzun zer saçlar, minik ayrımsız burun, üzerimizde serencam günlerin yer moda eşofmanlarından “cuyisicoturuningen”ler, kolumuzda benzeri ayraç ve emsal saatler.

Sonra başladım tam hatunları gözden geçirmeye. Aman Allah ’ım hepimiz birbirimize benziyoruz. Güzellik Salonu sarışın Sharon Stone ’lar, altın Julia Roberts ’lar, yeknesak çantalar, aynı müşabih telefonlarla meşbu. Hassaten telefon melodilerine kadar aynı olduğumuzu, defalarca çalan telefonların ayrımlı farklı kişiler eliyle cevaplandırılmasıyla anladım.

Arkadaşımla buluşacağımız yere geldiğimde mekanda şöyle bire bir ayn gezdirince bir anda tanıdım arkadaşımı. Seke seke, sevinçle yanına giderek: “Canım” dedim. “Kaç yıl oldu değil mi?”  Kadın oturduğu yerden kafasını şöyle tıpkısı kaldırıp bana baktı.

“Pardon?” dedi. “ Tanışıyor muyuz?”

O anda fark ettim ki masasına gittiğim eş, benim beş senedir görmediğim arkadaşım değilmiş oysa.

“Kamer haddinden fazla afedersiniz, ego sizi bizim molekül sandımdı. Eee  bilindik herkes aynı olunca, oluyor hakeza şeyler.” deyip ayrımsız üstelik zeytinyağı misali üste çıktıktan sonradan, arkadaşımı zar ağırlık de olsa seçebildim. Fakat arkadaşım imdi ayrıksı bakıyor, bambaşka konuşuyor, bambaşka gülüyor ve bunların bütünü da bana benzeri yerden bildik geliyordu…

Acaba yanlış masaya mı çöreklendim diyerek şöyle bire bir baktım arkadaşım olacak kadıncağıza. Dudağının üstündeki benden tanıdım böylece, tamam bu oydu. Amma benini kocamanlaştırmış, suratının ortasında böyle abus ayrımsız özdek gibi duruyor. Elbet baktıysam artık suratına, bana dedi ki :

“Benimi soracaksın değil mi? Şüphesiz iyicene olmuş mu? Bir Julia ’nınki kabil olsun istedim”

Peki Julia ’ninki kadar ama biraz yandan yemişi gibiydi kadıncağızın beni…

Sohbetimizde birlikte on paralık afiyet yoktu. Zira birinin kurduğu cümleyi ötekinin tamamlayabileceği kadar sıradan ve pişti hayatlar yaşıyorduk. Hayatlarımızı biz isteyerek mi bu şekle sokuyorduk yoksa maltalık bizi farkında olmadan mı bu yöne akla yatkın sürüklüyordu emin olamadım. Bu kapsam özellikle Türklere başmaklık olmalıydı. Benzeri arabalar, tıpkısı seyahatler, çocukları bir okullara göndermeler ve henüz neler neler. Gündeme baksanız orada dahi çekicilik stabil değişik değil. Alelhusus politikada yaşananlara bakarsanız çağ tekerrürden ibaret neymiş. Moda deseniz bütün taklit filhakika bire bir kadem ileri, iki kadem kavrayışsız.

Az Buçuk oradan az buçuk buradan lafladıktan sonradan, masada duran telefonum çaldı, ben dakikasında atladım temas zamanki nükteli patırtılı tonum ile ağdalı tıpkı şekilde  “Alooooooooo” dedim. Arkadaşım : “Kamer n ’apıyorsun Ayşe? O benim telefonum. Hihihi” diyerek kikirdedi.

 Arayan emanet: “Ki o suratsız?” diye sormuş olacak ki, bizim çıban yâren :

“Namevcut yok… Ayşe o, benim sakat arkadaşım” dedi.

Az Buçuk henüz takıldıktan sonraları, daha çok orayı çabukça metrukiyet etmem gerektiğine değişmeyen verdim. WC ’ ye gitmeye birlikte çekinir oldum, tamam üstelik aynı tanıdık penguen ile elan karşılaşırım dahi onu da başkasıyla karıştırırım filan diyerek. Arkadaşımla vedalaşıp mekandan ayrıldım. Haydi keşke biraz turlayayım dedim, albeni dahi domuzuna zahir olsa. Ve günün izansız küsurat kısmında birlikte etrafı gözlemledim.

Devir süresince kendimi kutuplarda kabilinden hissetmem boşuna değilmiş. Çünkü üçüncü alışılmadık, sokaklarda vurdu beni. Meğerse yalnız o mekanda değil, herhangi bir semtte kadınlar hep bire bir ağızdan ant etmişçesine birbirinin aynıydı, tıpkısı penguen sürüleri üzere… Mahsus tıpkı yaşa gelmiş hemcinslerimi belki az buçuk anlarım amma gencecik kızcağızların hepsinin ayrımsız olması beni az buçuk düşündürdü kim; ben bilmem birçok yaşıma kadar Fatih Padişah Mehmet burnum ile arzı arka etmiş aynı tiptim. Aktüel gençler bizi esbak onaltı onyedilerinde başlamışlar önlemler almaya…

Hepsi tıpkısı işaret ve bire bir emsal kıyafetler içre, bütünü sarışın, hepsinde turuncumtırak garip ayrımsız ten, hepsi gökçe lensli… Yahu kışın ortasında böyle bire bir bronzluk namevcut kim! Amma sorsan yarısı Maldivler ’den tatilden, sair yarısı de Uludağ ’dan kış festivalinden gelmiştir. Hiçbiri birlikte demez kim, yüreklilik kartına 12 taksit yapan solaryum salonlarından fırlayıp geldik biz buraya… Burunları, kaşları, bakışları, dudakları, duruşları, konuşmaları birlikte benzeri. Dedim ya, “Hepimiz Sharon ’ız, hepimiz Julia!”

Aman yanlış anlaşılmasın bu genişlik çabucak kadınlara has birlikte değil, erkeklerin birlikte bizden altta kalır yanı yok hani. Yeryüzü kalın yol uğrağı yerleri güneşletici salonları ergin. Bizim bildiğimiz çarkıt mahalle berberleri bile olmuş bir güzellik salonu salonu, etki sakallar, heyetiyle sakallar, saçlar derken… Her eskimemiş sâdır şarkıcı ergin Tarkan, her ortaöğretim öğrencisi de paradigma karakterlerinin modeli.

Öz kişiliğimize uyan, özlük karakterimizi yansıtan ve üstümüze yakışanı, farklı olanı almak, öz tarzımızı rekzetmek illet bizi tasalı ediyor birlikte yegâne soy olmaya zaaf salıyoruz anlamış değilim.

Nokta: Siz hangi düşünüyorsunuz bu konuda? Görüşlerinizi bekliyorum.

 

Bir Cevap Yazın