‘Her hakka sahipler’

Habertürk’te yer alan habere bakarak KÖLE Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Markka Toner, Suriye’nin Bayırbucak bölgesinde Türkiye sınırını ihlal etmesi zımnında düşürülen uğraş uçağının pilotlarının Türkmenler eliyle öldürüldüğü iddialarına ilgilendiren, “Şayet Türkmenler epey Rusya tarafından saldırıya uğruyorsa kendilerini arkalamak amacıyla seçkin hakka sahabe” dedi.

Toner, günce basın toplantısında, Türkiye sınırlarını ihlal fail uçağın düşürülmesiyle ait soruları de yanıtladı.

Toner’e “Suriye’deki Türkmen güçleri, paraşütle atlayan iki pilotu öldürdüğünü söyledi. Türkmen güçleri, Türkiye’nin sayesinde Suriye hükümetine karşı savaşıyor. Onlar, oradaki muhalefetin tıpkı parçası. Bu muhalifleri Suriye’deki Ilımlı muhaliflerin bir parçası adına görüyor musunuz” şeklinde bir soru yöneltildi.

Istifham üzerine Toner, “Aynı kaç nokta var, bu konuda birbiriyle çelişen görüşler gördük. Pilotlardan birinin ölmemiş olabileceğini gördük. Eğer Türkmenler kıytırık Rusya eliyle saldırıya uğramışsa, kendilerini müzaheret etmek amacıyla her hakka sahabe. Amma bugün olan biten için değişmez bir bilgimiz namevcut” ifadesini kullandı.

Toner, Rusya’nın Türkiye sınırına haddinden fazla yakın bire bir alanda Suriyeli mutedil muhalifleri meram almasına dikkati çekerek, Rusya’nın sınırdaki operasyonlarının “bu garip sonuçlara kat açabileceğini” söyledi.

Toner, “Gerilimin düşürülmesi gerekiyor. Fakat ABD Başkanı Barack Obama’nın birlikte söylediği gibi, Rusya’nın bitmeme eden sorunlarımızı tanıması gerekiyor. Türkiye sınırının haddinden fazla yakınında operasyonlar yapıyorlar ve Suriyeli orta muhaliflerin peşi sıra gidip onları kasıt alıyorlar. Bu davranışlar, bu kök sonuçların doğmasına etken mümkün” ifadesini kullandı.

Amerikalı yetkililerin, Türkiye ve Rusya ile kontak halinde olduğunu tamlayan Toner, “Temasların ne seviyede olduğunu söyleyemem, hangi olduğunu tam yerine anlamaya çalışıyoruz. Haddinden Fazla yıldızlı benzeri vurgumuz var. O dahi gerilimin düşürülmesi ve gittikçe bu tuhaf olayların meydana gelmesinin önlenmesi” değerlendirmesinde bulundu.

“NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız” diyen Toner, Obama’nın bugünkü sözlerine yöneltme yaparak, Türkiye’nin öz çekicilik sahasını defans hakkı bulunduğunu vurguladı.

Toner, “Eğer çokça kesin bire bir cızık ihlali bahis konusu ise Rusya’nın bunu gelecekte yine yapmaması gerekiyor. Rusya, bunun sonucunun nereye gittiğinin farkında olmalı” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN KENDİNİ SAVUNMA HAKKI BULUNMAKTADIR’

Sınırı ihlal eden uçağın düşürülmesi ÇAKER Defans Bakanlığı’ndaki günce brifingde birlikte gündeme geldi. Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Türkiye’nin daha evvel meydana mevrut bir çizik ihlallerinde kaygılarını dile getirdiğini hatırlattı.

Cook, “Türkiye NATO müttefikidir ve bu hava sahası dahi NATO’nundur. Türkiye’nin bile kendini savunma hakkı bulunmaktadır” ifadesini kullandı. Cook, ayrıca, “Daha geçmiş eksen ihlallerinde Türkiye NATO müttefiki olarak kaygılarını dile getirmişti, bizim birlikte kaygılarımız olmuştu” diye niteleyerek konuştu.

Bir Cevap Yazın