Herkesi ilişkin ‘deodorant’ ikazı!..

Hürriyet’te saha düz habere göre Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Alemdar: “Alüminyumun şu an üzere kanser yaptığına ilişkin kesme sav bulunmayan. Bizim tavsiyemiz, olanaklı olduğunca kimyasal içeriği bir iki olan, marketlerden tezayüt eczanelerden, dermatologların önerdiği ürünlerin realizasyon edilerek kullanılmasıdır” dedi.

Alelumum erişkinlerin terlememek amacıyla kullandığı payanda şeş rolon ile spreylerden “alüminyum” içermeyen ve parfümsüz olanların tercih edilmesi gerektiği belirtildi.

KOLTUK ALTINDAKİ LENFLER CISIM IÇIN HEYBETLI

Türk Cildiye Derneği (TDD) Üyesi Prof. Dr. Meltem Önder, vücudun bağışıklık sisteminde aktif olan lenfler açısından dayak şeş bölgesinin ehemmiyet taşıdığını söyledi. Hamil şeş temizliği yapılırken bölgenin tahriş edilmemesine, enfeksiyon riskinin engellenebilmesi için sivilce ya da gudde oluşmamasına dikkat gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Önder, terin arama altında tutulması üzere mergup rolon ve spreylerin kullanımında bile titiz olunması gereğine dikkat çekti. Önder, bu ürünlerin aynı kısmının, selen insanları ortada bicik kanserine illet olabildiği yönünde tartışmalara sefer açan “alüminyum” içerdiğini anlatarak, “Alüminyumun kanser yaptığına ilgilendiren şu anne kadar değişmez argüman yok. Aracısız kanser olumlu etkisi daha müdellel değil. Ihtimal tıraştan derhâl bilahare bu ürünlerin kullanımından kaçınılmalı. Çünkü ciltte kesikler olduğu üzere tahrişi artırabilir” diye konuştu. Ürünlerin alelumum akşam ezanı uygulanması ve sabahleyin duş alınması önerisinde bulunduklarını dile getiren Önder, ideal olanın dönüş içinde gelişigüzel yayın kullanılmadan su ile temizliğin yapılması olduğunu söyledi.

Önder, içeriğinde alüminyum sıfır kozmetik ürünlerin de olduğunu tabir ederek, “Bizim tavsiyemiz, gibi olduğunca kimyasal içeriği az olan, marketlerden artma eczanelerden dermatologların önerdiği ürünlerin realizasyon edilerek kullanılmasıdır” dedi.

“TOKSİK MADDELER ÜLKEMİZDE DA YASAK

Afiyet Bakanlığı Türkiye Çare ve Tıbbi Maşa Kurumu Başkanı Osman Nacar birlikte Millî Kozmetik mevzuatının, Avrupa Birliği’nin kozmetiklerle ilişkin tüzüğüyle ahenktar olduğunu söyledi. Alüminyum ve tuzlarının, kozmetik ürünlerde çalma yasaklayıcı, emici, büzücü, opaklaştırıcı, renklendirici, kıvam donör, diş plaklarının oluşumunu yasaklayıcı kadar kullanımlarının mevcut olduğunu dile getiren Nacar, şunları belirtti: “Kullanıldığı yayın grupları ise çalma inhibütör rolonlar, deodorantlar, dudak bakım ürünleri, saç boyaları ve ten bakım ürünleri namına sayılabilir. Laccaic Acid’in alüminyum tuzu, Pigment Red 172 Aluminium lake ve Pigment Red 90:1 Aluminium lake isimli bileşenlerin saç boyalarında kullanımı yasaktır. Avrupa Komisyonu açık kendisine haram koymamasına rağmen, 15 Temmuz 2015’te Resmi Gazete’üstelik yayımlanan Kozmetik Yönetmeliği’ndeki ayrım kapsamında, karsinojen, mutajen, üreme Amaciyla toksik maddelerin ülkemizde kozmetik ürünlerde kullanımı yasaklanmıştır.

“BU MADDELERİ İÇERMEYEN IZ ALTERNATİFLERİ AZ ÇOK ÇOK”

Bu doğrultuda tıpkı alüminyum türevi olan ‘Dialuminium nickel tetraoxide’in dahi kozmetik ürünlerde kullanımı yasaklanmıştır. “Kozmetik ürünlerde kullanımı muhtemel 27 bin çeşit kozmetik bileşen bulunduğunu tamlayan Nacar, “Karsinojen, mutajen, tenasül için toksik maddelerin kozmetik ürünlerde kullanımı vazgeçilmez değildir ve alternatifleri mevcuttur. Bununla beraber bu maddeleri içermeyen ürün alternatifleri birlikte berenari fazladır. Çünkü ülkemiz pazarında 450 bin çeşit kozmetik kitap mevcuttur” dedi.

“AMBALAJLARDA ‘HASARLI CİLDE UYGULAMAYINIZ’ UYARISI BULUNMALI”

Nacar, kozmetik bileşeni olarak gâh alüminyum türevlerinin kullanımının ise anlaşılan sınır veya koşullara kapalı olduğunun altını çizdi.Ter engelleyici kozmetik ürünlerde geçer not “Alüminyum zirkonyum klorür hidroksit kompleksleri” veya “alüminyum zirkonyum klorür hidroksit glisin kompleksleri”nin yüzde 20 ve zirkonyum adına yüzde 5.4 limitini aşmaması gerektiğinin altını çizen Nacar, şu değerlendirmede bulundu: “Spreylerde ise kullanılmamalı ve ambalajlarda ‘tırmalama reşit veya hasarlı cilde uygulamayınız’ uyarısı yer almalı. Bu doğrultuda, tüketicinin bu nev ürünleri kullanırken aplikasyon bölgesinde lokal tırmalama ve emilimi önlemek açısından kullanılacak bölgenin muamele görmemiş olmasına, (yülüme, ağda, peeling/soyma), kestirme gibi eksantrik nedenlerle hasar görmemiş olmasına, acı bulunmamasına ilgi edilmesi gerekmektedir.”

Bir Cevap Yazın