Heybet Çapa: ‘Oya Başar bunu bile yener’

PRADA CEKETLİ  TEK GÖZLÜ DENIZ HIRSIZI     
 
“Hepimiz yiğit olamayız, çünkü birilerinin de kaldırımda dikilip kahramanlar geçerken alkışlaması gerekir” diyerek benzeri meze vardır. Bu defa ego de kaldırımda dikilip bire bir yiğit kadını takdir etmek istiyorum müsaadenizle. ‘O kadının ’ yaşam öyküsüne şöyle tıpkısı ayn atınca, eş kendine ‘gazeteci ’ demeye utanıyor zaten. Sunma azından şu cümleleri dahi böyle düşünmem üzere yeterli: “Tığ gazeteciler yeryüzünde güce cebin gerçeği bahsetmek zorundayız. Cenk bölgesinden gönderdiğimiz istihbarat yazılacak tarihin geçmiş taslakları.  Savaşın korkunçluğunu ve sivillerin yaşadıklarını ancak tığ dünyaya gösterebiliriz ’ ’

Tamil kaplanları yüksek topuklara karşı

O, özgür ruhunu insanlığın yeryüzü dinsiz savaşlarının ortada, şiddetli altında  büyütmeye çalışan tıpkı korsandı. Efdal ökçeli ayakkabılarını, Prada ceketini uğraş alanlarında çıkaran bu albenili eş, çevresinde vızıldayan kurşunların, patlayan bombaların arasına dalarken gözünü da kırpmazdı. Işte o korkusuz gözlerden birini Sri Lanka ’da Tamil Kaplanları ile hükümet arasındaki çarpışmaları izlerken bir şarapnel parçası yüzünden kaybetmişti. Manikürlü parmaklı o hazır ve güzelce gazeteci, aha o günden sonradan iare bire bir göz yerine tıpkısı deniz hirsizi bandı ile yaşamına ve mücadelesine devam etti… 

Biricik gözünü kaybedince…

Demincek “Bu Azamet ’e birlikte durup dururken ne oldu” diyorsunuz farkındayım amma kahramanların çokça bir iki kaldığı,. zımnında destanların çıktı yazılmadığı günümüzde bir gazeteci kadının, Marie Colvin ’mağara öyküsünü sizlerle paylaşırsam belki az buçuk olsun ‘dünyevi günahlarımdan ’ arınacağımı umdum. Zira bu öyküyü okuyunca ne kadar gereksiz işlerle uğraştığımızı düşünmeye başladım.
Colvin, senelerce Tunus, Darı, Libya, Çeçenistan, Sri Lanka ve Sierra Leone ’nin bile aralarında olduğu bire bir haddinden fazla mutluluk ve bölgede hamam savaşın içre bulundu. kimi zaman arkasında ‘TV ’ yazan ceketini çıkarıp tehlikelerden alarga etmek üzere sunma sevdiği Prada ’sını geçirdi üzerine. O, bütün yeryüzü ısıdam bölgedeydi. Bir zaman CNN ’üstelik Anderson Cooper ’ın telefonla canlı yayın konuğu reşit ve gözleri uğrunda öldürülen 2 yaşındaki Suriyeli bebeğin ölümünü şöyle anlatmıştı. “Burada işkembe bulandırıcı tıpkısı çabukluk var. Sabah 6.30 ’dan beri bombardıman devam ediyor. Bugün hasis ayrımsız bebeğin ölümünü izledim.”

Bir Tane gözünü kaybettiği olaydan sonradan, mesleğini bırakmasını isteyenlere birlikte şu cümleleri söylemişti: “Ceketimi askıya asmayı düşünmüyorum, şayet akşam hangi yemek yediğimi vukuf diye niteleyerek yazarsam kendimi o ahit ahmak hissederim ’ ’.

Saddam ’ın şişko mezarlarını o buldu

Irak savaşının sonuç günleri… Saddam devrilmiş, Amerikalılar ve tamlık dünya gazetecileri Bağdat ’ta cirit atıyor. Marie üstelik aralarında amma onun derdi başka. Birinci Haliç Savaşı böylelikle Saddam ordularının Basra ’nın güneyinde Şii ’leri topluca katlettiği kasabalardan birinin peşinde. Aynı çevrim rüşvet vererek bire bir buldozer kiralıyor, köylülere sora sora belirlediği noktada kazıya başlıyor. Saddam sonrası Irak ’ta kâin ilk şişman mezar aha böylecene onun yardımıyla ortaya çıkıyor.

Arafat ’ın inci kolyesi

Hep bu kavi dirim koşullarına karşın kadınlığından ve cazibesinden vazgeçmemiş Colvin. Boynundan on paralık çıkarmadığı Yaser Arafat ’ın hediyesi olan inci kolye üstelik bunun ispatıydı. Ihtimal bile bu cazibesinden dolayıdır kim, hem Kaddafi ’yi, hem Arafat ’ı etkisi altına almış, Ortadoğu ’üstelik barışı temin etmek üzere gazetecilikten fazla görevler de yüklenmişti. Acun medyasının , NATOnun ve Mürekkep Milletlerin gözünden kaçanları uluslararası kamuoyuna o gösteriyordu adeta.
Beyrut ’de bulunduğu günlerde, orduya “hep gazetecileri öldürün ’ ’ emri verildiğinde, tamam gazeteciler ülkelerine kaçarken Colvin, olanları görmezden gelip haberciliğine devam etti.

Ta ki, kestirmece 6 ay ilk 56 yaşında, Türkiye sınırına haddinden fazla mümasil benzeri bölgede, Humus ’taki bombardımanda öldüğü güne arbede… Orospu Çocuğu bomba yegâne gözlü deniz hirsizi kadını ayrımsız savaş alanında yakalamıştı sonunda.

Savaş muhabirliğinin çokça ağırlık bati ve masraflı olduğu günümüzde Marie Colvin kadar Tuman Kişot ’lar yetişmiyor bundan sonra. “Bilcümle kahramanlar ölümsüzdür, tabii ölene büyüklüğünde” demiş Brecht… Hangi yazık kim Marie Colvin ’i tanıyacak kadar yaşamadı nazik ateş parçası.

OYA BAŞAR BUNU DAHI ’YENER ’

Yakından tanıyanlar filhakika bilir üstelik, onu çabucak ekranlarda, oyun sahnelerinde görenler da hissedebilir zahir ayrımsız canevi sahibi olduğunu. Kimden mi bahsediyorum? Elbette kim Oya Başar ’dan. Hani derler evet, kâh insanların yüzüne vurur ruhu; bu durum Oya amacıyla tıpı tıpına geçerlidir. Sanatçılığının eline kimse akarsu dökemez bilindik ama üste bir da ‘sevgi ile kanseri dahi yenen kadın ’dır o… Sonuç günlerde başına gelenleri duyunca üzülmeden edemiyor herif. Ihtimal okumuşsunuzdur; yıllardır çalışıp, didinip alnının teri ile kazandığı hep birikimi buhar olup uçtu Oya ’nın.

Herhalde kabahati, herkesi kendi kabilinden zannetmesi. Biraz yıldır tanıdığı ve arkadaş bildiği inşaatçı arkadaşı Oğuz Güney, Oya ’nın Çağa ’teki katını satmak istediğini duyunca “Gâvur ben satayım, karşılığında Sarıyer ’üstelik yaptığım site ’den iki villa vereyim” demiş. Oya da teklifi kabul edip vekaletnameyi imzalamış. 4 milyon liralık aynı inikat bu. Eh, Oğuz koca hem arkadaşı, de Sarıyer Belediyesi ’nde divan üyesi. Ona inanmayacak da kime inanacak ? Oya villalardan birinde kişi oturmayı, diğerini dahi oğluna vermeyi düşünüyormuş.

Amma gel gelelim bu pembe safiha yavaş yavaş kararmış ve keskin cins ortaya balkon. Tıpkı bölüm Oya öğür ki verdiği vekaletle Bebek ’teki gâvur iki ayrı kişiye satılmış, bile alacağı villalardan bile işaret namevcut. ‘Arkadaşı ’ Oğuz beyi dahi ara ki bulasın… Oya  isyanını içine atıp adaletin kapısını çalmış. Oysa onu da mesafe kim bulasın… Oya ’nın savcılığa verdiği dilekçe takipsizlik kararı ile sonuçlanmış. Yani beyninde tıpkı ayyarlık suçu olmadığına karar verilmiş.

Oya Başar olayın peşini bırakmıyor tabiatıyla… Kuşkusuz bıraksın ki; bu güne büyüklüğünde elinde avucunda hangi varsa o kata yatırmış, deminden kirada oturuyor. Avukatı karara itiraz etmiş ve ayrımsız ünsiyet savaşı başlatmış. 

Oya bu konuda yegâne sözcük konuşmuyor; sanki ağzını mühürlemiş. Amma öğrendiğim kadarıyla Oğuz Cenup, bazı bazı bakir ifa planları öneriyormuş ama hiçbir şekilde verilen sözler tutulmuyormuş… Sıfıra akim elde var rate. beraber bahis konusu ‘villaların ’ da resimleri geçti elime. Onları dahi sizlerle kabullenmek istedim.

Oya gibi sanatçıları niteliksiz yetiştiren benzeri büyüklük değil Türkiye… Bu benzeri apaz insana gözümüz kadar bakmalıyız. Bundan Sonra Oya ’nın elan fazla üzülmesini içime sindiremiyorum doğrusunu isterseniz. Adaletin yerini bulması benim kadar onu seven herkesin dileği…

Ululuk ÇAPA

Bir Cevap Yazın