Heybet Çapa’dan ortaya anlaşılmaz!..

Önceki gürültüyü duydum, sonradan feryadı… Şangır şungur benzeri curcunalı, tıpkısı incitici… Daha dönme ışımamış, fırladım yataktan sabahın köründe. Evet eve sakar ayrımsız eşkıya girdi ya taraf dairede birini boğazlıyorlar. Yatağın altına sakladığım beyzbol topunu  (sopasını bulamadığım için topuyla hile ediyorum) kaptım. Sonradan bire bir an durakladım. Acep hiç sesimi çıkarmayıp, yatağın altına, topun yanına saklansa mıydım? Ben ne zaman böyle korkusuz olmuştum? Saniyenin onda biri kadar güdük ayrımsız zamanda beynimden bunları geçirdikten sonraları şimşek hızıyla  kararımı verdim. “Yürü ya Fehamet” dedim; tiz tıpkı karateci haykırışı ile koşarak yatak odasının kapısını açıp salona çıktım. Ve gördüğüm dekor karşısında dondum kaldım…

Koskocaman içki masa paramparça ergin. Tezelden yanında, kadeh kırıkları beyninde Gargamel boylu süresince uzanmış yatıyor… Döş kısmında ise boydan boya koyu tıpkısı zehir… Güya elem ayrımsız neşterle maktu, ikiye müstesna. Larpadak olağanüstü içinde ayırt ettim kim kalbi yerinden sökülmüş, alınmış… Yakınlarda katiyen aynı saf cani vardı… Beli Bükük Gargamel… Göz yaşlarıma bilge olmaya çalışarak (ve üç buçuk atarak) telefona koştum dakikasında 911 ’i çevirdim. Bire Bir taraftan da düşünüyorum bu ivedili çağrı telefonu muydu yoksa Porsche ’ın bire bir modeli mi? Sorunun cevabı yekpare netleşmeden arkamdan ölümsek ayrımsız hırlama duydum… Yabani ayrımsız yaratığın cehennemi sesi… dikleşmiş olan tüylerimi yatıştırmaya fiilen arkamı döndüm… Dev tıpkısı kapik… Gözlerini dikmiş gözlerimin içine bakıyor… Ağzında birlikte Gargamel ’in hunriz kalbi sallanıyor… Aman tanrım; bu Rin Derun Can Kuşu…  

Bire Bir uyanmışım kim arak içindeyim… Bu ne minval tıpkı kabustu…. Gargamel.. Rin Derun Derun… Duygusal dostlarım, şans arkadaşlarım rüyama hakeza girmişlerse mutlak başları dertteydi. Hızla Gargamel ’in telefonunu tuşladım. uzunca çaldı, karşılık yok… Birlik vazgeçmişken açıldı telefon; kırıcı bire bir sesle “Iz üzerindeyken huzursuz ika… Paris… James Bond” dedi ve kapattı Garga… Bunun hangi derk geldiğini ilerleyici dakikalarda anlayacaktım. Sonraları lahzada Rin Öz Tayf ’i aradım katıksız adına. Telesekreterine hangi sıkıntı bırakmış dersiniz? Motamot şöyle: “Evde  yokum, had bırakın amma eğer isminiz Heybet ise radde dahi bırakmayın” Iyilikbilmez kapik… Hıyarlık bende, meğer bu hırtlar için boşuna telaşlanmışım. Sanıyorlar kim onlara muhtacım… Görelim bakalım umum mi zeki, bey mi?

FİKRET ŞENEŞ EFSANESİ IZANSIZ DÖNÜYOR

Ne zamandır zaaf ediyordum Fikret Şeneş ’mağara durumunu. O, sistem üzere Ajda ’nın unutulmaz şarkılarının yazarıdır amma benim cici annemdir sevgili Fiko… Geçenlerde aradığımda telefona çıkmayınca henüz de artmıştı merakım. Böylelikle, cemaziyelevvel ulaşabildim; benzeri baktım ki şen şatır geliyor sesi “Geçmiş aradığımda telefona çıkmayınca meraklandım Fiko” dedim. “Şu anda bire bir füsunkâr değnek değmiş kadar seçme şeyim düzeldi, amma hangi olacağı belli değil, sağlığım ayrımsız dolgunca ayrımsız elem oluyor” dedi.
Çok özdek söylemişlerdi Fikret Şeneş’mağara hastalığı için ama öğrendim kim, Demans ’mış.

Bu rahatsızlıktan muzdarip olanlar beyinde yaşanan aynı hasar ile arada sırada bulundukları yeri ve karşısındakileri anımsama yetilerini kaybederlermiş. Fiko’nun tıpkısı bol aynı kötü olması da bu yüzden işte. Onun hakeza yaşayan konuştuğunu duyunca benim bile moralim düzeldi ve alelacele sordum “Eskimemiş ayrımsız şeyler var mı” diye niteleyerek. “Çok değişik tıpkısı yol hazırlıyorum” dedi “Duyunca sen dahi şaşıracaksın”

Esasen şaşıracağımı dokuz canlı sanmıyorum, çünkü Fiko ne yapsa en iyisini yapar. Ama haddinden fazla sevindiğim ayrımsız ana. Zira Fikret Şeneş efsanesi benzeri ezgi için da olsa ferasetsiz dönüyor. Tanrı hayat versin Fiko’evet da 1 değil yüzlerce sıkıntı elan yazabilsin. Yeni jenerasyonların birlikte ihtiyacı var bu hususi kadının onların duygularını dile getirmesine. Bakalım bu en son melodi kime kader olacak?

AYŞE KAFAYI TAKIYA AKÇAKESME

Engin gördüğümde benzeri an tanıyamadım, tamamen siyahlar zarfında benzeri eş yanıma yaklaşıyor… Sonra ayrımsız baktım alıcı gözüyle, bizim Ayşe (Özyılmazel). Gülerek oturdu yanıma; “Modacı kimliğimle geldim bu posta” demez mi… 

“Hangi yani?; Sezen ’in Şinanay şarkısındaki ‘simitçi, kahveci, gazozcu ’ gibi sen de imdi ‘gazeteci, hanende, modacı mı ’ oluyorsun?”  Kıkır kıkır gülüyor… “Tamlık modacı birlikte denmez” dedi “Baskı yapıyorum imdi”

Siftinlik birlikte etki işine evire çevire kafayı takmış Ayşe. Elhak özlük aksesuarlarını kişi seçer ve haddinden fazla bile titizlenirmiş bu konuda. Hep ‘nereden aldın? ’ diye sorup dururmuş üstündekileri. Artık  bu zevkini ağırbaşlılık tasarımları üzere kullanacakmış.  “Seçme sıkılan hanım ya tasarıma ya cupcake ’e vuruyor kendini, göreceksin benimki haddinden fazla değişik olacak” diyor. Ilk etapta tasarladığı kolyelerin konusunda sloganlar yazmaya başlamış bizim ‘yeni yetme zanaatkar’.
O anlatırken,  gözüm boynundaki kolyeye takıldı. Tetik bakınca üzerindeki harfleri ayırt ettim; ‘Masraf ’ yazıyor. “Nedir bu sloganının medlul ve önemi” diyerek sordum bönce… “Masraf aha, beklemez harcama…Alayına harcama… Harcama yapılır. Lacerem istersen anca anla…”  “Shakespeare ’in dediği kabilinden “Komutan you like köpek” diye niteleyerek tıpkısı ukalalık yaptım; Yani “Elbette hoşuna gidiyorsa” … “Ben ona ‘yersen ’ diyorum” demez mi Ayşe… Sustum 

KIM YUMURTALARINI DONDURDU?

Haberi duyunca “Bire Bir yaşıma elan girdim” diyecektim amma neme gerek; gerçeklik evet filan diye derhâl vazgeçtim. Avrat resmen yumurtalarını dondurmuş. Kim mi? Kim Kardashian… “İnsanın aklına böyle bire bir husus zahir sağlık” diye düşündüm; sonraları öğrendim ki, Ki, ailesinin genlerini destek olmak amacıyla bu yola başvurmuş. Bu işlemi yaptırmak amacıyla üstelik MEMLUK ’deki realtiyshow ’unun sonuç bölümüne konuk olan ve seçkin zaman gittiği jinekoloğuna mebde vurmuş.  

“Evet bunun adına bala yapsa evet” diyeceksiniz haklı olarak. Bire Bir devir katiyetle çocuk sahibi tevessül etmek istiyormuş Kim amma ‘henüz erken demin zamanı değil ’ diyerek düşünüyormuş. Kanye West ile ilişkilerinin birlik gittiğini açıklanan ünlü nasip “Seçkin öz haddinden fazla pir amma zaten iki misil evlendiğim için çabukça yavru yazmak istemiyorum. Hele akla yatkın zamanı bekliyorum” diyormuş. 
“Elalemin derdi, seni mi gerdi” derseniz… Haklısınız…

Kerem ÇAPA

Bir Cevap Yazın