Hikâye Serter’den ıssızlık itirafı

Öykü Serter: “Çokça ince zamandır yalnızım, böyle iyicene ve huzurluyum”

Hikâye Serter’in Elele’birlikte kayran alan röportajı…

‘Rising Star Türkiye ’ ile yeniden ekranlardasınız… Tamam bugüne büyüklüğünde yaptığınız projeler beyninde sizde genişlik çok çepel bırakan hangisi?
‘Rising Star Türkiye ’birlikte bu liyakatli yapımlardan. Kamera arkasında inceden inceye çalışan muhteşem tıpkısı ekibin emeğini ekrana duyurmak bana devran oldu. Benim dahi emeğim var ancak tek başına başarı için yeterli değil tabiatıyla. Akıllıca dalan, ferah takım ve sıkı düzen. Uyarlama formatların sunuculuğunu yaptım ve bunların hepsi birlikte yarış. Bir Defa kim birini fethetmek gerekirse; bildirme sevdiğim, içeriği ve yapımı bana ilgilendiren olan, ekrana geçmiş çıktığım program ‘5T5 ’. Yeri hala doldurulamaz.

ÇOK ŞANSLIYIM VE ŞÜKRAN DOLUYUM’

Iletişim Araçları ile ilk tanıştığınız yıllara dönecek olursak böyle benzeri kariyeri yavaş yavaş planlamış mıydınız yoksa şartlar bunu mu gerektirdi?
Üniversitede okurken radyoculuğa başladım. Ankara ’bile Capital Radio ’üstelik geceleyin kuşağında eser yaptım. İstanbul ’a taşındığımda dahi radyoyla devam ettim. ‘5T5 ’ vesilesiyle bile ekranla tanıştım. Hayatın planlanarak yaşanamayacağını çok er yaşta öğrendim diyebilirim, doğru diye bir şeyin olmadığını bile… Rızkın neredeyse defa seni oraya götürür. Mademki istikameti tığ seçemiyoruz, manzarayı seyrederek bölmek lüzumlu diye niteleyerek düşünüyorum.

Televizyon dünyasını sizin amacıyla bu kadar gururlu kılan hangi?
Televizyoncuyum fakat sektörümle çok duygulandıran dışlı olduğumu söyleyemem. Zahir tıpkısı esnaf seçme sabahleyin dükkanını açıyorsa ben bile yayına hakeza çıkıyorum. Elimden gelenin yeryüzü iyisini beğenmek üzere çalışma sarf ederim. Ekranda değilsem basit, rahat aynı hanay yaşıyorum. Bildirme iyi bildiğim işi yapıyor ve paramı kazanıyorum. Bunun ötesinde ekranda olmanın cazibesinden etkilendiğimi söyleyemem. Beni şaşırtan yegâne husus; on paralık tanımadığım insanların beni kendilerine andıran görüp sundukları sadakat. Hakeza bire bir zamanda hisleri ve vicdanlarıyla kıvrak insanlarla iletişimde olabilmek bana somurtkan aynı sağlık veriyor. Çokça şanslıyım ve şükran doluyum.

”ASLA’ DEDİĞİN ŞEY SAĞLIK SENİ BULUR’

Hikâye Serter televizyonda görünenin dışında pekâlâ aynı karı? Hayatı şüphesiz yaşar? Al çizgileri, ‘asla ’ları var mı?
Yaşam felsefem gayet Kafkavari ya da cümle bayrı bilgilerin özü. Franz Kafka ’nın dediği gibi; “Dışarıya tıkanmak aslında içe açılmaktır. Az yük birkaç adam.” ‘Katiyen ’ demenin, dediğin şeyi mum hızıyla başına örülecek çorap halinde hayatına bağış paketi yaparak gönderdiğini yaş aldıkça öğreniyor kayırıcı. Beklenmedik unsuru on paralık bitmiyor insan için, orada kalırsanız şişman konuşmaktan da korkarsınız. Çünkü olur; çünkü o ‘katiyen ’ dediğin şey hangi ise dirimsel seni bulur. Oldukça olaylara, insanlara esneyebileceğim anlayışla yaklaşmayı tercih ediyorum.

Hayatınızda vazgeçemeyeceğiniz üç şeyi sorsam, ne dersiniz?
Ailem, dostlarım ve bebeklerim; yani iki köpeğim.

Formunuzu yüklenmek amacıyla neler yapıyorsunuz? Özel tıpkı perhiz evet dahi fitness programı uyguluyor musunuz?
Kânunuevvel buldukça yüzüyorum ve gidiş yapıyorum. Boş espas bulabilirsem şayet dinlenmeyi yeğleme ediyorum zira uyku benim üzere taşkın bu aralar. Beslenmeme özen gösteriyorum biraz birlikte mecburiyetten. Sindirimle ilgilendiren esenlik sorunlarım nedeniyle her istediğimi yiyip içemiyorum ve metabolizmamı zorlamayacak besinlerden oluşan daimi bire bir kefaret halindeyim. Alelhusus çalışırken Numan Ünsal ’ın bana hususi hazırladığı günce mönülerle besleniyorum.

‘KESKİN ÇİZGİLERİM YOK’

Moda ile aranız kuşkusuz? Trendleri izlem fehamet misiniz yoksa öz tarzını yaratanlardan mısınız?
“Moda gelip geçici, mihman olan stildir” diyenlerdenim gerçekte. Trendleri izleme ederim ama kendi tarzıma akla yatkın ürünleri alıp vazgeçemediğim kült parçalarımla kombinlemeyi severim.

‘Bunlar gardırobumun kurtarıcıları ’ dediğiniz parçalar neler?
Halaskâr parçalarım bittabi var amma az buçuk can kuşu halime bakarak giyinirim; anca ki giyinme odama girince arada bir iki dakikada hazırlanabilirken, devir  devir halaskâr parçalarımın da işe yaramadığı olur. Parafin tişörtlerimin ve ‘boyfriend ’ ceketlerimin üstelik hakkını yüklemek isterim.

Vintage, rock chick, çıkmaz modası… Hangi tarza yakınsınız?
Seçkin tarzdan biraz mevcut kul. Dakika dirimsel, rock aynı ceketi vintage bir çanta ile tamamlayabilirim; yani zehir çizgilerim yok.

Mükemmel ayakkabının olmazsa olmazı nedir? Derisi mi, ince ayrıntılı topukları mı, yoksa rahatlığı mı?
Kesinlikle birlik tasarım… Bana bakarak kusursuz başmak zamansız ayakkabıdır; her daim giyebilmeli ve üstünde kendimi gür hissetmeliyim. Her kadının rahat karnı kabil benim bile aklımı köle alan ayakkabılar var. Aynı müddet bilahare bütçemi dahi hava alıyorlar haliyle.

‘KALBİM AŞKA IZIN ETMİYOR’

Ayrımsız tasarımı sizin için elzem kılan özellikler neler peki?
Ayrımsız tasarımın benim üzere vazgeçilmez olması amacıyla daima beni yansıtıp, giydiğim ant ruhumla örtüşmesi lazım. Şekil oyunları, güpür kalitesi üstelik o tasarımı benim amacıyla vazgeçilemez yapabilir.

Günlük kıyafetlerinizde yer çok ne markaların ürünlerini tercih ediyorsunuz?
Beymen Academia, Iro, Sandro, Eleven Paris ve Victoria Beckham vazgeçilmez markalarım.

‘Aşırı, nitelik ve rikkat ’ denince ilk anda aklınıza gelen tasarımcılar kimler?
Bittabi kim Saint Laurent ve Celine. Türk tasarımcılardan söylemem icabında bile Teamül Güngör ve Müstakil Masur. Seçme ikisi dahi aşırı, nitelik ve zarafeti tıpkısı arada barındıran ender tasarımcılardan.

Yurt dışına çıktığınızda arz haddinden fazla nerelerden ahzüita yaparsınız?
Temas biçem takipçisi gibi, ‘Modanın kalbi ’ diye niteleyerek mezkûr Paris, Londra, Milano ve New York genellikle ahzüita yapmaya bayıldığım yerler. Buna benzeri üstelik Stockholm ve Los Angeles ’taki beş altı bildik butiklerimi ekleyebilirim.

Peki evet aşk? Çok pahal koşuşturmada hususi hayata devir kalıyor mu?
Çokça uzun zamandır yalnızım. Böyle aynı kendimle kalma sürecine ihtiyacım vardı haddizatında. Almak kim hala iyileşemeyen ayrımsız düz var ve kalbim bana izin etmiyor. Şimdilik böyle sunturlu ve çokça erinçli.

Hayatınızı ağız ağıza tahvil şansı verilseydi neleri değiştirirdiniz?
Bir daha dünyaya gelecek olsam tekrar bu hayatı isterdim; ne kalık hangi aşkın. Mehmet Eroğlu ’nun çokça sevdiğim tıpkı romanını okumuştum; ‘Belleğin Kış Uykusu ’. Benzeri sabah uyanıp hafızasını kaybettiğini zanneden ayrımsız adamın fantastik, ruhsal yolculuğunu anlatıyor ve tıpkısı boyutuyla yaşamdaki tercihlerimize dair başka bire bir derinlik sunuyor hikaye. Yaşanan dokunaklı anılarımız olsa üstelik, ruhumuza dokunmuş bire bir kişiden da vazgeçemeyiz diyerek düşünüyorum zira hep o yaşananlardır bizi şekillendiren. Akıbet: Akıllar pazara huruç, dizge yine kendi aklını almış. Ben üstelik gine bana bahşedileni alırdım, yeryüzü ufak değişiklik istemeden.

5 ISTIFHAM 5 YANIT

Öğrenmeye çalıştığım yeryüzü oylumlu molekül; sabır.
Hayatta beni bildirme çok güldüren şeyler; kardeşimin söyledikleri ve anlattıkları.
Sütlü çay içmeden ve köpeklerimle gidiş yapmadan güne başlamam.
İzlemekten katiyen bıkmayacağım yapım; ‘Monthy Pyton ’.
Hayatımı değiştiren betik; Ibn Arapça ’nin ‘Fütûhat-ı Mekkiyye ’ ünlü kitabı. Hala değiştiriyor…

Bir Cevap Yazın