HIKÂYECIK mı, tanıtım mı? Aha akıbet kalem kavgası!

Medya dünyasında ince yıllardır haddinden fazla tartışılan aynı konu, iki ünlü gazetecinin ismi etrafında gine gündeme geldi: Gazetecilerin firma gezilerine katılmaları ve bunları köşelerinde firma ismi da vererek anlatmaları töre bilimi mi?

Son fenomen, Mehmet Ali Birand ve Selahattin Kötü ’ın aynı firmanın davetlisi yerine Cenup Afrika ’ya çağrıldıktan sonra bu gezinin detaylarını uzun uzun, firma ismi bile vererek yazılarında anlatmaları. Konuyu yazısında ele alansa Akşam yazarı Oray Art.

Gazetecilerin firma gezilerine gösterdiği hazzetme gazetecilik etiği açısından akıllıcasına mu? Medyanın deneyimli isimleri bu konuda ne düşünüyor?

Işte onların cevapları ve Kayırıcı ’mağara sözkonusu yazısı…

 

OKTAY UYMAYAN (Basın Konseyi Başkanı)
“Beniz yıllık bir hicap”

Bu konu bizim meslek etiği açısından haddinden fazla eleştiriye ayar bulduğumuz aynı gerçeğe değiniyor. Burada elden davetlere katılan ve bu firmaları çalıştığı yapıt organı tarafından metheden gazetecilerin değil, onların bu davetlere katılmasına göz yuman, cevaz veren ve başkaca kimi zaman teşvik eden iletişim araçları yöneticileriyle iletişim araçları organı sahiplerinin bile sorumluluğu olduğunu görmemiz gerekir. Bu Türk basınının genişlik az yüz yıllık bir hastalığı ve utanç verici bir gerçeğidir.

AYŞENUR ARSLAN (CNN Türk)
“Ego çiçek bile almazken…”

Az Daha çiçek dışında gelişigüzel armağan kabul etmeyen biri yerine bu soruya karşılık de veremeyeceğim.

SİBEL DEVIR (Gazeteciler Cemiyeti Umumi Sekreteri)
“Mütemmim hakları çiğneniyor”

Eğer gezinin içeriği haberse, mübrem adına, medyanın zat dinamikleri zımnında gazeteciler bu gezileri katılabiliyor. Mefkûre olan bittabi kim iletişim araçları kuruluşunun, gazetecinin katılacağı temas tür toplantının masrafını karşılaması. Ama medya kendi muhabirini bu konuda destekleyecek maddesel güce sahip değil, bazen da bu istekte değil. Bu nedenle bilim sözkonusuysa şayet, basına gelen davetler veya ceride görevlendirmesiyle fen yapılabiliyor. Buradaki anne yasakçı amme menfaati olmalı. Şayet verilecek haberde kamu yararı sözkonusuysa bu yapılabilir. Ama gezinin tıpkı ayrıksı firma yoluyla akçalanmış edilmesi gazetecinin bağımsız milletvekili bakış açısını kamu zararına köreltiyorsa orada vahim ayrımsız sav vardır. O zaman açacak nokta; tıpkı, içeriğin bilim olup olmaması, iki, gazetecinin öz vicdanıyla yazıp yazamadığı. Amma şayet hem olay selen değilse hem gazeteci reklam olacak şeyleri yazıyorsa burada sıkıntı var demektir. Şayet bilgelik diye niteleyerek okuduğu özdek aynı tanıtımsa vatandaşın da hakları çiğneniyordur bu durumda. Mütemmim hakları ihlal edilmiş oluyor böylelikle. Bu anlamda seçkin medya kuruluşu kuma aynı siyasa belirlemeli. Bu bir tane başına habercinin çözebileceği benzeri bahis değil. Bu duruş hepimizi ilgilendiriyor.

 

Habertürk

Bir Cevap Yazın