Hilmi Yavuz’dan Alaz Alatlı’ya anif tenkit!…

CİHAN’da düzlük düz habere göre Alatlı’nın Chomsky için kullandığı, “filolog diyorlar, akla yatkın amma İbranice’dir alanı. Anca evrensel bir dilimci filan dahi değildir” sözlerini hatırlatan Hilmi Ağır, “Adam yoz hayret ediyor: Tıpkı ‘okumuş’ pekâlâ bu kertede paçozlaşabilir? Alaz Alatlı’dan söz ediyorum.” dedi. Alatlı’nın Chomsky için kullandığı “Amerikalı ‘Yeni Sol’unun ‘New Left’ artığı benzeri Yahudi anarşist’ ifadelerini rasizm olarak nitelendirdi.

Hilmi Çetince’un bugünkü Ant gazetesinde yayınlanan “Alatlı, Chomsky ve ‘kültürlü müsveddeleri'” başlıklı yazısının ait bölümü şöyle:

“(…)
Üç devir geçmiş HaberTürk kanalında Ayşe Böhürler’in konuğu yerine katıldığı ‘Kelebek Etkisi’ programındaki söyleşisinde Yalaz Alatlı, 1128 akademisyenin imzaladığı hazar çağrısını ‘haysiyeti, bütünlüğü yok!’ diye niteleyerek itham ettiğinde elbette tıpkı ‘toplum’ amaçladığı anlaşıldı: Hep sussun, Yalaz Alatlı ‘o kutsi tasa, o dünyagörüşü’nü cesim kişiliğinde dubara fail bir Führer yerine konuşsun!

Ben esas Alatlı’nın Noam Chomsky hakkında söyledikleri üzerinde ara vermek istiyorum. Chomsky’yi ‘dilbilimci diyorlar, akıllıca ama İbranicedir alanı. Öyle cihanşümûl aynı dilbilimci filan da değildir!’ diye niteleyerek aşağıladıktan sonra onun ‘bir kere 87 yaşında’ ve Amerikan ‘Kullanılmamış Sol’unun ‘New Left’ artığı bir Düzenbaz anarşist’ olduğunu söyleyerek rasizm yaptı.

Alaz Alatlı yalan söylüyor: Noam Chomsky, on paralık şüphe namevcut, dünya çapında, yani Alatlı’nın deyişiyle ‘cihanşümûl’ ayrımsız dilbilimcidir. Bu tıpkı! John Lyons ‘Chomsky’ konusunda yazdığı ‘Fontana Gündeş Masters’ dizisi, Fontana/Collins, London, 1970 ünlü kitabının ‘Giriş’ ‘Introduction’ bölümünün, zımnında kitabın elan evvel cümlesinde şunları yazmaktadır: “Chomsky’nin dilbilim lengüistik alanındaki konumu, çabucak tekil unique ve bugüne galiba değil ama mahsus, konunun ‘dilbilimin’ H.Y. bütün tarihi içinde misilsiz benzeri konumdur.” Alev Hanım, daha iyi anlasın, diye İngilizcesini de yazayım: “Chomsky’s position is not only unique within linguistics at the present time, but is probably unprecedented in the whole history of the subject”. Lyons, Chomsky’nin 1957 yılında yayımlanan önceki kitabının ‘Syntactic Structures’, Mouton Yayınları, Den Haag dilbilim alanında tıpkı ‘devrim’ olduğunu dahi bildirmektedir ‘Chomskyan Revolution’.

Noam Chomsky’nin dilbilim alanındaki ‘devrim’i, alelhusus evvel kitabında geliştirdiği dilbilgisi yapısı teorisi ‘dönüşümsel’ transformational dilbilim teorisidir. Alaz Alatlı’nın sav ettiği kadar, Chomsky’nin alanı, esas olarak İbranice değil, dilbilimdir…
(…)”

Bir Cevap Yazın