Hıncal Uluç Ayşe Aral’ı duygulandırdı

Hıncal Uluç ’un 25. Nisan üstelik Sabah Gazetesi ’ndeki köşesinde “Ne güzelce yazılar okudum…” başlığıyla kaleme aldığı yazısı Ayşe Aral ’ı bir hayli duygulandırdı…

Işte o yazı!.. 

Hangi domuzuna yazılar okudum…

Gazeteler bitecekmiş.. Yerini internet medyası alacakmış.. Bana on paralık öyle gelmiyor.. Hayatımın yer sevinçli anlarını, gazetelerimi yanıma yığıp divana uzandığımda yaşıyorum çünkü, öğleden sonra.. Gazetenin kokusu, hışırtısı.. Vücudunu zahir istersen anca konumlandırıp okumana imkan vermesi..

Gençler internetçi.. Ama parayı verip alma durumunda olan itidalli yaşlılar ve yaşlılar seçkin devirde var. Olacaklar de.. O ahit gazete de bütün olacak.. Olmayacağına dayalı prediksiyon yürütenlere bakıyorum. Tutsa da, benim sonuç istimal tarihim beğenilen o zamana dek. Gazetesiz dünyayı görmem..

***
Geçen hafta sonu hafta içinde birikmişler da dahil yığınla gazete okudum.. Bahçem de tam olunca baharda, canım dışarı geçmek istemedi.. Ne domuzuna yazılar imdi karşıma..

***
Ayşe Aral, babası Tekin ’i kaybettiği günü yazmış, ahiret yolculuğu yıldönümünde (19 Nisan, Hürriyet). Kısa ama kuşkusuz duyarlı.. Uğurlu ’le senelerce gelişigüzel çalıştık Ankara ’birlikte.. Gazetenin iki hamalı vardı filhakika, biri o, biri ben.. Karikatür çizerdi, ressamlık yapar, yazıları vinyetler, antet klişelerini hazırlar, yetmez, ağırcanlı ağabeyi Oğuz ’un (O da ne iyi adamdı) kişmiri soy çizip gönderdiği çizgi romanları çinileyip, basılacak ayla getirirdi.

Türkiye ’nin ilk balaban şike olayını yaşamıştık. Karşıyaka, kümede beklemek için, Kasımpaşa ’yla anlaşmış ve yenmişti. Meydan yerinden oynarken, Tekin elinde karikatürle geldi..
Bir gösterici sergisi.. Duvarda muhtelif Osmanlı büyüklerinin portreleri var, gösterişli çerçeveler içre.. Hepsinin altında insanoğlu plaketleri.. Birinin plaketinde “Teşrinisani Vakur” yazıyor.. Yanına kırmızı noktalı işaret konmuş. “Satılmıştır!..”

Sayfanın manşetine 8 bülten koydum. Türk Matbuat Tarihinde manşetten sayfa boyu yayınlanan ilk karikatürdür. Şüphesiz boynuma sarılmıştı Uğurlu, sayfayı görünce..

“Lider” demişti.. “Sen emeğin değerini biliyorsun..”
Hayatta aldığım bildirme nazik ödüllerdendir.
Ne mutlu sana Ayşe, Tekin ’in kızısın.

Hıncal ULUÇ

 

 

Bir Cevap Yazın