HINCAL ULUÇ KADİRİZM’ DOLAŞIK ÇAKTI!..

1996.. Avrupa Şampiyonası üzere İngiltere ’deyiz. Ben Hilton ’dayım Londra ’üstelik.. Ertekin yanda İnterconti ’dahi.. Ayrımsız baktım Bedel dahi orda.. Şampiyonaya gelmiş.. Her maça bu arada gidiyoruz, ahbapça ediyoruz.. Yahu futbolu katlanılamaz biliyor.. Önüne gelen ekrana çıkıyor yorumcu diyerek.. Kırat çıksa ekolojik ortam birbirine girer.. “Münasebet yapmıyorsun” dedim.. “Bize yerinde mı” dedi..

Hangi söylemek istediğini aylar sonra Ertekin ’de anladım zaten.. Ego divanda oturuyorum, rahat, yumuşak. Kıymetiharbiye karşımda iskemlede.. Benim yanıma gelmiyor asla.. Hastalık?.. Ben yoldan geçenlere karşı oturuyorum, dizge görüyor. Kadir sırtı dönük kimesne görmüyor. Değer seçilmek istemiyor. Ne istemiyor?..

Benzeri karı geldi.. 40 yaşlarında.. Bir pusula uzattı Fehamet ’e.. “Benzeri imza” diye niteleyerek.. “Sonra” diye tersledi kadını.. Avrat irade konusunda talep.. Samsun ’dahi öğretmenmiş. Çocuklara gösterecekmiş. “İstanbul ’üstelik Porte İnanır ’a rastladım. Size esenleme getirdim” diye niteleyerek.. “Bilahare” dedi, Porte.. “Otobüsüm aynı saat sonradan kalkıyor” dedi öğretmen.. “Tıpkısı dahaki gelişinizde o devir” diye tersledi zaten.. Sarıklı üzgün, küskün gitti..

“Münasebet hakeza yaptın” dedim..
“Nasip başlamak kıytırık değil” dedi.. “Yıldızlara ulaşabilir misin?. Ulaşamazsın. Onun amacıyla yıldızdır onlar. Araya duruluk koyacaksın. O mesafeyi görecek bilecekler. Canı isteyen sana dokundu mu, yıldızlığın biter.”

Ki beynini yıkamışsa artık..
Tığ bizeyken acun tatlısı, dünya pırlantası, o hoşsohbet, o maskara, o kardeş, o hoşgörülü Bedel, ortama bire bir yabancı girince “Hop” değişiyor, Kadirizmi oynamaya başlıyor anide..

Sinemadaki Kadirizm, hususi yaşamındaki Mesabe ’i bitiyor, sinemadaki Bedel ’in rollerini üstelik sınırlıyor..

Hangi iyice anlattı Görüntü Avşar onu..
“Fehamet İnanır, çok mütenevvi rollerde, mimiğini, sürekli aynı kullanıyor. Benzeri biricik şeyde çokça değişikti. Buyurmak kim, istese yapardı… Saha Komiseri Şekspir, orada muazzamdı söz gelişi… Burada Ölçü İnanır ’ı beğenmemek anlamında söylemiyorum amma Komiser Şekspir ’üstelik bugüne kadar görmediğim ayrımsız Değer İnanır vardı. İstese yapabiliyordu amma yapmadı şimdiye kadar. Kendine bire bir öz giydi ve onu hâllenmek istemedi tek… 8 numaralı göz, 9 numaralı göz, 10 numaralı bakış kadar bazı tarzlar dahi ondan daha çok. Mesabe İnanır konusunda giydiği o esvap neyse, halk ona aynı sefer yakıştırdı ve öyle gitti.”
Valör bu eleştiriye acı püskürdü.. “O kim ki beni eleştiriyor?.. Nadan, güçsüz.. Tedricen tükeniyor. Benimle gündeme gelmeye çalışıyor..”
Hülya ’evet edilecek laflar mı bunlar?. Hem bile yerden göğe sahih Imge ’ya..
Kıymet söylemez. Benim içini gayet iyi bildiğim Fehamet söylemez. Amma Kadirizm söyletiyor.. Zira anca hikâyelemek zorunda olduğuna inandırıyor..
Kadirizm,

Bedel ’i yiyor, yiyor, bitiriyor..

Yazının tamamını kavramak üzere linki TIKLAYIN

http://www.sabah.com.tr/Üdeba/uluc/2010/02/13/kadirizmin_bitirdigi_kadir

 

Bir Cevap Yazın