‘Hırsızları anlamaya çalışmak’

Hırsızları anlamaya hizmet etmek, maslahat buymuş !

Kayda Geçsin

Bizim  Cumhuriyet Altını apartmanında,  şehrin ortasında  dalgündüz eve giren hırsızlar tarafından herkesin gözü önünde  soyuluyoruz.

Çıktı akşam bitik umut görmiyeyim diye niteleyerek 6 dan bilahare yemek bile yemiyorum, amma nafile kabuslardan  kaçış yok.

Hayırdır İnşaalllah devir niyetine  sabaha cebin rüyamdan  uyandım  sizlere derakap  unutmadan uzun boylu yazıyorum.

Aradan espas geçerse unuturum, malum rüyalar acele unutulur.

Rüyamda , ercecik  husus çalıyor açıyorum  bellik giyinik hırsızlar can paldır küldür girip ne yapıyorsunuz demeye vesile vermeden başlıyorlar evde ne varsa  paketlemeye.

Hangi yaptıklarını  soruyorum, hani acaba evden eve nakliyatçılar dahi bilmeyerek bizim eve mi girdiler acaba diyorum, yoo zahir söylüyorlar ilk kânun bizdeymiş.

Ne sırası diyerek soruyorum yanıt örtüsüz açık.

Bizi soymaya gelmişler.

Yüzlerinde peçe filan namevcut, kimilerini tanıyorum, kimilerini bir yerlerden gözüm ısırıyor belli televizyonlarda gördüm, yabancı değiller, Türki konuşuyorlar ekseriyet  üzerlerinde muska  taşıyorlar Elhamdülilllah bütünü Dindar.

Gerçekte meslekleri , titrleri var seçkin birinin, hırsızlığa mülhak  dirimlik tamam diyerek başlamışlar sonradan bakmışlar haddinden fazla karlı asıl işleri ergin.

Kavi rahatlar, başkaca bana  ‘Siz gravite çıkarmayın  biz işimizi bire bir an evvel yapalım daha soyacağımız gayrı daireler var ‘ diyorlar.

Tepem atıyor  ‘Utanmıyor musunuz beni soymaya , Mülkiyet Hakkı Gülhane Hattı Hümayunu falanca‘ diyorum .

‘Sokayım Gülhane Hattı Hümayununa senin, sıra tığ ne dersek o, dizilerde ne izliyorsan o‘ diyor  sunu cevvali, de kişi evimde bana ne hakaretler ediyorlar,  aman efendim hangi terbiyesizliğim kaldı, hangi kabalığım .

Tıpkı tanesi ‘Adam önceki garip geldiniz der, bir kahve yapar böyle mi karşılanır haydut‘ demez mi.
Çok harami gördüm amma bunlar üzere yüzsüzünü  ilk kez.

Sizlere rüyamda  hırsızlarla aramda geçen konuşmaları ve olayları değiştirmeden aktarıyorum;

Ego ‘Harami Komutan  sana münasebet kahvehane yapayım  gel beni asıl diye niteleyerek ben mi nida ettim? ’ diye karşılık verince

‘Illa nida yiyecek mı, aramızda teklif çalım mü var, bu yurt hepimizin,  sen yakarış vücut buraya şimdilik çökmüyoruz eşyaları alıp gideceğiz. ’  diye aynı de posta koydu, o zaman anladım kim  evde gidecek, henüz hangi müteahhid değişmeyen verilmemiş.

Ben inatla ‘Beni soyuyorsunuz bunun vatanla ne alakası var‘ diye soruca, aklımca sıkıştırıyorum….

Aralarında cura saçları kumpir adama benzeyeni atlıyor

‘Bastığın yerleri arazi diyerek geçme tanılama, düşünüm üzerinde milyarlarca dolar yutanı’.. diyince dayanamıyorum

‘O üstünde değil altında ve hırsızlık eden değil kefensiz yatan ‘ 

Patates mir gülüyor kahkahalarla halime diğerleride katılıyor ‘Mizah yaptım alay, ben şakacıyım,  bilmez miyim, allta yatanı fevkani yutanı‘ diyor.

Aa hem beni soyuyorlar hem makaraya alıyorlar.

Nedeniyle oynana oynana soyulmanın böylesi yepyeni, vay başıma gelenler, 63 yaşımda hırsızların maskarası olacak kayırıcı mıyım ben, çokça üzülüyorum.

Aralarında en arsızı yazdıklarımı, halıları rulo yapmış yetmiyor disketlerimi torbaya dolduruyor, elinden almaya çalışıyorum vermiyor benzeri itiş kakış başlıyor

Ego ‘Onlar benim yazdıklarım hangi yapacaksın alıp benim fikirlerimi işe gece kuşu bana yarardı‘ diye sorunca

Ekti Haydut  girgin cerbezeli ‘İşe yarayanlardan  dizi yapacağım, film yapacağım, mektup yaparım, program yaparım, batkı olmazlar ’  diyor.

Eşya, dünyalık, saat, düşün, benibeşer, kent, ırmak hangi varsa götürüyorlar .

Midesi hangi varsa alıyor, buzdolabını dahi silip süpürürken ‘Rabbim bana işkembe namına rektum vermiş‘ diyerek sırıtıyor.

Dayanamıyorum ‘Sen ne nefretlik ayrımsız herifsin ’ der demez  dikleniyor;

‘Sen ne allahsız karısın yaradılanı yani beni bu halimle mecbursun seveceksin yaratandan dolayı, nefret suçu işliyorsun ilgi deri’ demez mi !

İnancımı sorgulayan bir hırsızla karşı karşıyayım, kalıyorum, donuyorum ne halt edeceğimi bilmiyorum.
Kenara köşeye sıkıştırdığım yakasız mintan param, borcuma harcıma ayırdığım üç ilkokul kuruş, anneannemin örtüleri çerden çöpten neyim varsa  gözümün uğrunda paketleniyor .
Anılarımı yazdığım defterim, eş albümümü alıyorlar, gücüme gidiyor haddinden fazla.

Karşı koyuyorum , hiç olmazsa onları kurtarmaya çalışıyorum , itiyorlar beni kadem üstü oturuyorum canım yanıyor bağırıyorum.

Çığlıklarıma alın dairede oturan sizden ongun olmasın Eksiksizlik Satma adlı komşum yetişiyor  berrak kapıdan giriyor, yerden beni kaldırıyor, ne olduğunu soruyor .

‘Soyuyorlar Eksiksizlik Koca‘ diyorum, Eksiksizlik Satma nazik benzeri soğukkanlılıkla benden yana çıkıyor, haktan hukuktan bahsediyor, derken  hırsız kalabalığından  bire bir güre kopup geliyor Kemal Kanı gözüne tahakküm atıyor ve terbiyesizce  ‘Ego bu yumruğu atmayı kafama koymuştum‘ diyor.

‘Domates Dolması söylüyor Eksiksizlik Koca, bunda çıban mı var ki içine bir madde koysun‘ diyorum, Eksiksizlik Satma bana  hak veriyor, gözüne pansuman yapıyoruz ancak izansız yavru  bu sefer bana kızıyor ‘Sen ne çokça konuşuyosun ilan car ‘ diyerek biricik birlikte bana patlatıyor, Kemal Satma ’le karşılıklı birer gözümüz mor ayrımsız o bana pansuman yapıyor aynı ben ona. Allahtan Selvi Karı yetişiyor, ikimizin da yaralarına melhem sürüyor.

Ağacın dallarına konmuş popoları bize çevrik kargaların kahkahalarını duyuyoruz, kargalar kıçlarıyla gülüyorlar halimize gülün siz daha diyorum içimden ferda tünediğiniz o ağaçta gidecek.

Komşular bir bir bizim kattan gelen  gürültüye  geliyorlar  bayağı kata yeni taşınan Kahtalı komşum Metiner Satma geliyor, demincek bu rezalete alın tıpkısı emanet henüz  fazlayız diyerek düşünürken Metiner As ‘Bunları konuşmanın zamanı değil, önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimleri var ‘ demez mi .  Maatteessüf o bile kafayı incir.

Ahmet Kağan işe umum koyuyor ‘Durun tartışacağız tümce fikrini söyleyecek vaktimiz var ’ diyince   ‘hangi aralık kardeşim soyuluyorum, bak Metiner bile bu hırsızlara bahis ettirmiyor‘ diyince 

Metiner ‘Benim şu dakika kimden yana  olduğum koca değil, haydut gibi bunlar, münferit olaylardır, kaldı ki harami namevcut, hepsi  hatırlı kişilerdir mahkeme kararı gereğini yapar tığ burada bu gece Kıbrıs, Suriye, Katliam, İran meselelerini  konuşalım’ diyor yeri değilmiş  hırsızlığı konuşmanın   sabrım taşıyor ;
Karşısına dikiliyorum ‘Metiner hırsızlığı tartışmaya meydan mi tutacağız bura fenomen yeri işte elan hangi diyorum ’ Metiner dinlemiyor üstelik aa hırsızlarla el sıkıyor, öpüşüyor çözme hatır soruyor, jale köfteye nida ediyor! Mamafi o herkesi çiğ köfteye davet mesabe amma yapmaz, beni da nida etmişti…..

Eksiksizlik Satma ’le zaten birer  gözümüz kapanmış  o temelinden Gandi tavıyla ‘misilleme dersek topluluk görme engelli olur ’ diyor, sahih.

Sert kuvvete asla başvurmuyoruz, kaldıki bunlar bizi isteseler sunturlu döverler, üstümüze doğal gaz sıkmıyorlar  henüz eş içlerinde  kullanmaya başlamamışlar, sülale tipi boylar gümrükteymiş.

Polise  olgun yüklemek için telefon açıyoruz, teyp çıkıyor ‘Atama halinde olduğumuzdan yoldayız size  yanıt veremiyoruz ’ diyor patırtılı.

Haydut herifler karşımızda halimizle meze ediyorlar. Daha soyulmamış olan komşularda onlara uyuyorlar.

Savcılığa başvuracağız ama güya  savcıları Bolu ’evet toplamışlar kâffesi ski yapıyorlarmış   düş bu tamam a…

Türk fikir dünyasının Türk amma Türklerden hoşlanmayan  misilsiz Eseri  Profesör hep bu olanları  apartmanın isminin  ‘T.C ’ anlamında ki  Cumhuriyet ’  olmasına bağlıyor, Profesörün eşi  görevdeymiş Türkiye cumhuriyeti ’ni temsilen, ‘sizin kadın ne olacak Laponları mı hile edecek’ diye niteleyerek soruyorum aldırmıyor Cumhuriyetin adına ölümlü arıyorlar, ego naçar Kullanılmamış Cumhuriyetin ismini numaralamayın bura Türkiye kat açılır habire değme sene  rakkam değişir elkızı, Cumhuriyet şayet kız ise Emine erkekse Tayyip koyalım diyorum hadi ego yüzüme mevrut sadmenin tesiriyle saçmalıyorum, ama profesör yumruk yemeden filhakika saçmalıyor, Kemal Koca Cenabıhak Razı olsun nereden bulduysa kafuru koklatıyor kendime geliyorum, ben hangi dışkı yedim, ne dedim oluyorum.

Benim alelade apartman cellat elbette kalabalıklaşıyor anlatamam, akın akın geliyorlar.

Komşulardan dindar kendi halinde namazında niyazında olanlardan bildirme sesi çıkmayanlar  yanımıza geliyor banak döktükçe, helva kavurdukça görüştüğümüz komşular, öğreniyoruz kim onlar zaten soyulmuşlar amma şikayetçi olamamışlar zira hırsızlar arasında yakınları varmış, hem birlikte tıpkısı değil iki değil….

Hangi yapacaklarını soruyoruz Pensilvanyadan karı büyüğüklerinden  bilgi bekliyorlar, olgun benzeri türlü gelmemiş BENDE ’de telgrafın tellerine kuşlar konmuş arıza varmış.

Derken temas yazısı ‘çokça konuşulacak‘  şeklinde kaşat edilmiş  yazar komşumuz hatun yer bilge haliyle katılıyor bu deliler evine, bir bilgeye ihtiyaç var diye niteleyerek kulağına gelmiş  hızla hedefi Eksiksizlik Beye yöneliyor …..  Yılmaması imdi çalışması gerektiğini öğütlüyor, evde oturmamalıymış, onları anlamaya çalışmalıymış, kapı kapı gezip dinlemeliymiş!

Eksiksizlik As koca tıpkısı herif, filhakika öyle olmasa  benim yüzümden print düzlük miydi, curcunalı çıkarmıyor , ana tarafından birlikte peygamberlerle akraba rastgele halde çünkü çok götürümlü amma ego dayanamıyorum
‘Kızım sen manyakmısın hırsızların psikolojisi üstüne doktora tezi yazacak zifos yok adamın illet konu başlık gezip  neyi anlamaya çalışacak‘ diye hırsımı kızdan alıyorum on paralık oralı değil degaje tıpkı eş, ezber geçiyor bu dolaşma yazar gününde ferda oyuncu günü cins, devam ediyor  nasihatlerine , bana dönüp ‘Benzeri yere başvurmak, yaklaşmak namevcut ’ diyor, tıpkısı ermiş eş Oldukça Rabia güya hırsızları anlamayı öğütlüyor.

Kalabalığın peşinden Sayın Gülerce yapmayın hepimiz ilmek kardeşiyiz diyerek lafa giriyor, barışalım hisse senedi büyümesin istiyor niyeti yapışık değil amma benim aile çoktan kamyona yüklenmiş aha bu sırada Mahçupyanı aynı kenarda grado alırken görüyorum, halimizi yıpranmamış filmine senaryo yapacakmış, röntgen ve MR istiyor  içimizi elan iyi örtmek içinmiş, ‘Mahçupyan kul tıpkısı husus yok sen bu hırsızların içyüzüne bak diyorum‘  6 paragraflık bilimsel olduğu izlenimi veren bir cevap veriyor.

Işte cümle bu sırada  içeriye Sayın Başbakan ’ım giriyor onun kulağına büyüklüğünde gitmiş, öfkeden kükrüyor , soyulduğumu öğrenince,  ‘Bula bula bu garibanı mı buldunuz ego garibanlardan çalmayı yasak etmedim mi diyor’, Eksiksizlik Karın ve benim gözüme bakıyor. Kemal Eş ’e  öpeyim gözünü geçsin diye teklif ediyor Eksiksizlik Mir razı değil  ‘anca öpmekle geçmez‘  diyor, ben Eksiksizlik Koca ’e  bırakın öpsün geçmez ama gözden öpmek çabuk firkat getirir kurtuluruz diyorum Eksiksizlik Komutan bana aslında kafuru koklatıyor.

Apansızın Sayın Başvekil hepsini alıp Balkona çıkıyor , aşağısı mahşeri kalabalık balkonda benim evi soyanları güzelce pataklıyor bazılarını süfli atıyor… düş bu….

Kemal As, Servi Hanım  şaşırıyoruz ama kendisini alkışlıyoruz, bizi alkışlarken görünce  ‘Ego sizin lafınızla cereyan etmem‘ diyip konma geçiyor, balkondan attıklarını mankafa toplatıyor, temel göz dertli balkonda yerlerini alıyorlar. Ben adeta yalvarıyorum Sayın Başbakan ’ım bir elan sizi alkışlarsam ellerim kırılsın, benim lafımın hangi önemi var bunlar beni soydu desem da beyhude yere Tayyip Satma ağır sıklet koz öyle  kırıp kırıp ortam kadayıf üzerine  koyulacak bire bir ceviz değil, bu yanı hoşuma gidiyor da beni soyanları benden haddinden fazla sevmesi kırıyor beni.
 
Aşağıda el ‘Türkiye Seninle Gelgel duyuyor‘ diyerek bağırıyor familya ahalisi beni uyandırdığında bende bağırıyormuşum…

Kabus Kayda Geçsin

Sevgiyle
NECEF HAYIRLI /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın