Hizbullah’ta ajan depremi

Sabah’ta düzlük düzlük habere göre İsrail istihbarat servislerine yakınlığıyla bildik olgun sitesi DebkaFile, Lübnan merkezli Şii Hizbullah örgütünün çarkıt askeri lideri İmad Muğniye’nin şişman oğlu Mustafa Muğniye’nin “Mossad ve CIA’ya çalıştığı gerekçesiyle tutuklandığını” aktardı.

Haberde “Beyrut’tan gelen bilgilere göre bu yaz Golan Cephesi Komutanı yerine atanan Mustafa Muğniye, pazartesi gecesi Hizbullah’ın güvenlik ekipleri eliyle ‘KÖLE ve İsrail istihbaratına çalıştığı için’ tutuklandı” ifadeleri yer aldı. Antrparantez “Tutuklama olayı doğruysa, bu ebat Hizbullah zarfında iri benzeri sarsıntı yaşandığı anlamına sağlık” denildi.

Muğniye ailesi Hizbullah’ın genişlik oylumlu mevkilerinde düzlük almasıyla özen çekiyor. Örgütün kurucularından biri adına anılan İmad Muğniye, 2008’de Suriye’nin başkenti Şam’da öldürülene kadar Hizbullah’ın askeri operasyonlarının başında bulunuyordu. Hasan Nasrallah’tan sonraları Hizbullah’ın başına geçebileceği söylenen İmad Muğniye, 1983’te Beyrut’taki kışla ve MEMLUK Konsolosluğu saldırılarının arkasındaki kişioğlu olarak biliniyor. Bu iki saldırıda toplamda 350 gönül ölmüştü.

CASUSLUK MÜCADELESİ

Muğniye’nin bayağı oğlu ve Mustafa Muğniye’nin kardeşi Cihad, Suriye’de İran’ın Inhina Muhafızları komutanlarından Muhammed Ali Allahdadi’yle gelişigüzel devriyedeyken İsrail saldırısında öldürülmüştü.

Onun hesabına Golan Tepeleri’nde canlılık gösteren ağabeyi Mustafa’nın tutuklanması, akıllara Hizbullah’ın iki numaralı ismi Naim Kasım’ın “Hizbullah casuslara cebin sakil aynı savaş içerisinde. Bu casusluk faaliyetlerinden bazıları de devir yüzüne çıktı” açıklamasını getirdi. 

Bir Cevap Yazın