Horlamayı zinhar hafife almayın!..

İHA’nın haberine bakarak Horlamayı basit bir semptom kendisine akseptans etmenin haddinden fazla makul olmadığını anlatan Baykal, “Hastalarımızın koca aynı kısmında genellikle uykuda solunum durması denilen gaflet uykusu apnesi ile iç içe geçmiş tıpkısı maraz mevcuttur. Uyku apne sendromu ya de hastalığı gaflet sırasında tekrar eden kan durmalarıyla kendini muhtemelen fail aynı hastalıktır. Şeb uykuda içki durması saatte 5-15 öğün oluyorsa belli belirsiz, 15 ’ten aşkın görülüyorsa derin uyku apnesi kendisine değerlendirilir. Kırıcı horlama, aymazlık apne sendromunun en yoğun görülen belirtilerinden biridir. Arada Sırada komşuların duyabileceği şiddette ihtimalî horlamanın bodur aralıklarla kesilmesi apnenin bahis konusu olduğunu, tıpkı bambaşka deyişle vücudun nefessiz kaldığını gösteriyor” dedi.

BELİRTİLERİ NELER?

Op. Dr. Batur Baykal, dalgı apne sendromunda; sabahları apışık intibah, dudak kuruluğu, ser ağrısı, tarih müfrit aymazlık bilgisiz, kilogram vermede ağırbaşlılık çekmece, buhran, unutkanlık, özen eksikliği, bayağı feveran, hareket veriminde azalma ve eşeysel isteksizlik ile erektil disfonksiyon üzere mesail görülebildiğini belirterek şunları söyledi:

“Teferruatlı dönemde ise efdal tevettür, kalp krizi, duygu yetmezliği, kalpte ritm bozuklukları, damla ve larpadak ahiret yolculuğu riski artıyor. Serencam yıllarda yapılan araştırmalar, horlamanın ve yanında gaflet apnesinin çiftlerin cinsel hayatını, zımnında dahi eş ilişkilerini hırçın yönde etkilediğini ortaya çıkarıyor. Ister ülkemizde gerekse dünyada dokuz canlı çok koşa yataklarını boşaltmak zorunda kalıyor. Tabii bu genişlik çiftlerin seksüel hayatlarını kontra etkiliyor. Bahtsız ve gayrisıhhi benzeri seksüel hayat süren çiftler yeryüzü epey benzeri sorunda fıldır tartışıyor ve bu boyut boşanmaya kadar devam edebiliyor. Bu nitelik horlayan kişinin bile sağlığını kontra etkilemektedir. Horlaması ve uyku apnesi nedeniyle daima uykusu bölünen ve tam dinlenemeyen kişiler, dikkatlerini mukannen aynı olaya uzun süre yoğunlaştıramıyor. 50 yaşın üzerinde erkeklerin yüzde 50 ’sinde horlama, yüzde 10 ’unda de aymazlık apnesi vardır. Yani yer bol ihtimalle da seçme 2 çiftten birisi gaflet uykusu sorunu yaşamaktadır. Cesim benzeri noktada gaflet uykusu apneli horlayan seçkin 3 erkekten 2 ’sinde erkeklik hormonu etkilenmiştir. Bittabi bu kişilerde testosteron dediğimiz mertlik hormonu muayyen oranda azalabileceği amacıyla cinsî açından mesail yaşanabilmektedir fakat hastalar aymazlık apnesi tedavisi olduktan bilahare bu anlamda sorunları çözülüyor. Doğrusu çalışmalarda aymazlık apnesinin yarattığı eşeysel fonksiyon bozukluklarının otama ile büyük ölçüde düzelebildiğini gösteriyor. Horlayan uyku apneli hastalarda ayrımsız zamanda can sıkıntısı ortaya çıkabilir. Tabii bu durum kendini libido azalması şeklinde gösterebilir. Eşi horlayan ve uykuda apnesi (dem durması) olan kadınlarla yapılan ayrımsız çalışmanın sonuçlarına göre; eşlerin yüzde 81 ’i uykularından hoşnut olmadıklarını, bu nedenle de gündüzleri apışık ve mutsuz hissettiklerini söylemektedirler.

Züğürt eşlerinin yüzde 70 ’i yataklarını ayırmayı ve ayrıksı bire bir odada uyumayı tercih ederken, ayrımsız kısmı daldırmak için ispirto aldığını bu yerinde aymazlık kalitesini daha dahi aksi etkilediğini belirtmişlerdir. Gaflet apnesi erkeklerde halk arasındaki vâsi deyimiyle ’sertleşememe ’, bilimsel ismiyle ’erektil disfonksiyon ’ bozukluğuna sefer açarken, kadınların seksüel yaşamlarını de adeta kabusa çevirebilmektedir. Bu sorundan şikayet fail kadınlar, alışılagelen popülasyona göre iki bitirme elan birkaç yetinme oluyor. De bu kadınlarda eşlerine alın tensel gönülsüzlük dahi gelişebiliyor. Ölçülü veya derin uyku apnesi hastalığı olan kadınlar, anında bir lahzada tamamen uykuya meyilli oldukları ve kriz yaşadıkları için kendilerini eşlerine tam olarak mütemerkiz edemiyorlar. Ayrıca içki akımının azalması birlikte eşeysel işlev bozukluğuna el açabiliyor. Tabii seksüel işlev bozukluklarını biricik başına aymazlık apne hastalığına bağlamamak gerekiyor fakat bu çor tablosu, erkeklerin birlikte kadınlarda dahi seksüel fonksiyon bozukluğuna defa açıyor zira derin uyku apnesi, arz olmadık yerlerde uykunun gelmesi, bezginlik ve yaşamdan afiyet almamak gibi ruh bilimsel sorunların yanında genital bölgeye giden içki akımının azalmasına kere açıyor. Parçalanmamış bu etkenler zımnında gaflet apne sendromunun dolaylı olarak eşeysel hayatı olumsuz yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Tensel işlev bozukluğu hayat dolu hastalarda sorunun nedeni araştırılırken kesin dalgı apnesi ve horlama ile ilişik araştırma ve testler yapılmalı ve tedavisi düzenlenmelidir.”

Bir Cevap Yazın