Hrant Dink o kağıda ne yazdı?..

Şişli ’birlikte 19 Sülale 2007’üstelik uğradığı ofans sonucu hayatını kaybeden gazeteci Dink ’in  öldürülmeden bire bir sene evvel katıldığı konferansta Kerinçsiz ve Çekişme ’ın kendisine gösterdiği tepkinin ardından aldığı benzeri mesabe ortaya imdi. Agos Gazetesi Yenel Eser Yönetmeni’yken 19 Familya 2007’birlikte silahlı saldırıya uğrayan Dink’in ölümü üzerinden 7 yıl geçti. Dink, cinayetten ayrımsız yıl ilk 16 Şubat 2006’dahi Antalya’de, ‘Düşünceyi İfadede Hürriyet Konferansı’na katılmıştı. 

KAVGA VE KERİNÇCSİZ DA ORADAYDI

Konferansta Dink’le bu arada, o dönemde Cumhuriyet yazarı olan Ağızcıl Çalışlar, Çalıştırıcı Üniversitesi Hukuk Fakültesi Akademisyen Doç. Dr. Eksiksizlik Gözler ve Tekaüt Albay Mümtaz Bayazıtoğlu  dahi düzlük aldı. Dönemin Akdeniz Üniversitesi Rektörlük Danışmanı Prof. Dr. Korkulu Yetkin’mağara yönettiği toplantıya haddizatında Yargıtay çarkıt Başsavcısı Vural Uğraş birlikte konferansçı namına katılacaktı. Ancak Dink, Savaş ile tıpkı araya gelmek istememişti. Bu nedenle Düşünceyi İfadede Özgürlük toplantısına Çekişme konuşmacı kendisine katılamamıştı. Çekişme da toplantıya Ergenekon davasından vakfedilmiş bulunan Eksiksizlik Kerinçsiz ’le alay malay peyrev yerine katılmıştı.

Kavga, konferansın soru cevap bölümünde kendisini tutamayıp kürsüye eski ve Dink’e, “27 eylemde 40’a mümasil Türk diplomat ve yakınını hepten Türk olduğu için öldüren ASALA örgütünün yaptığı tıpkı genosit mıdır? Ermenistan Anayasası ’nda Türkiye’den yerey istek etmeyle ilişik benzeri konu var mı” diye niteleyerek sormuştu. Dink ise bu sorulara, koku döken, eş öldüren her nev şiddete başvuran terör örgütleri gibi ASALA ‘nın dahi bire bir terorist örgütü olduğunu ve aynı kişinin de öldürülmesinin soykırım olduğunu söyleyerek yanıt vermişti.

SATAŞMALAR İNCİTTİ

Ermenilerin toprağın üstünü değil, öldükten bilahare boğulmak için altını istediğini belirten Dink, sözlerinin akla yatkın olduğuna izah etmek üzere benzeri de ahit etmişti. Kavga ’fecir sonraları kürsüye sâdır Kerinçsiz birlikte, Dink’in sözlerinin tersine Ermenilerin ilk soykırımı tanıtıp, arkası sıra tazminat ve yerey talebinde bulunacağını kanıt ederek, Dink’i eleştirmişti. Dink ’mağara ruh halini dahi ortaya koyan notları konferansta çekilen tıpkısı foto karesine takıldı. Kendisine yönelik eleştiriler üzerine duygulanarak uğrunda kâin kağıda hislerini döken “Dink ’mağara “Ego haddimi biliyorum. Birincil unsur değilim” yazdığı ortaya imdi.

MUSTAFA KOZALAK / AKŞAM EZANI INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın