HSYK’dan 17 bilge ve savcıya tetkik

Hürriyet’te saha düz habere bakarak bahis konusu isimler arasında MITOS tırları soruşturması kapsamında tutuklanan savcılar Özcan Şişman, Süleyman Bağrıyanık, Muazzez Takcı ile eski HSYK üyesi Hüseyin Serter’in üstelik bulunduğu belirtildi.

Bu bilgili ve savcıların, Koşut Cesamet Yapılanması’nın Adana’daki geçerlilik ayağını oluşturdukları, yöntemsiz dinlemelerle yapılan soruşturmalarda durdurma kararları verdikleri iddia edildi.

Müfettiş aracılığıyla hazırlanacak rapora bakarak bu şahıslar üzerine soruşturma açılıp açılmayacağına karar verilecek. Soruşturma izni verilmesi halinde meslekten ihraç dahil muhtelif sıkı cezaları gündeme gelebilecek.

SAVCI BOZKURT TEDBİREN AÇIĞA ALINDI

Öte yandan HSYK 2. Dairesi, eski İstanbul El Güllabi Söz Komutanı Erkânıharp Miralay Hüseyin Kurtoğlu ile 5 subayın, tıpkısı tutuklunun hürriyetini kısıtladıkları iddiasıyla mahkum edilmesine ilişik domestik murafaa kararının onanması istemli tebliğname hazırlayan Yargıtay Cumhuriyet Altını Savcısı Mazlum Bozkurt’u tedbiren açığa aldı.

HSYK 2. Dairesi Başkanı Mehmet Yılmayan, Bozkurt’un, “için soruşturma yapılan bilgili ve savcının göreve devamının, hâkimiyet erkinin nüfuz ve itibarına uymazlık vereceğine yetinme getirilirse, Hakimler ve Savcılar Faziletli Kurulunca arızi tıpkı hazırlık namına görevden uzaklaştırılmasına karar verilebileceği” hükmünü içeren Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 77. maddesi gereğince açığa alındığını bildirdi.

Yılmaz, HSYK 3. Dairesi’nin iki üyesi Mahmut Rahat ve Mustafa Kemal Özçelik’in karara hilaf kaldığını kaydetti.

Bir Cevap Yazın