Hugh Jackman:

Akşam’dan Mezin Dedeyi’nin röportajı..

Bize Pan karşı neler söyleyebilirsiniz? Bizi nerelere götürecek bu film?

Sanırım dünyanın tek durumunda Peter Pan ’i bilmeyen yoktur. Ama tek kimse onun lacerem Peter Pan ’e dönüştüğünü bilmez. Senaristimiz Jason Fuchs, klasikleşen J.M. Barrie kitabının esas elementleri üstüne haddinden fazla huysuz aynı faaliyet yapmış. Roman, esasen Londra ’da aynı yetimhanede başlıyor. Peter ’ın bu yetimhaneden Neverland; var olmayan ülkeye götürülüşünü ele alıyor.

HUGH JACKMAN

Oyunculuk kariyerinize mütehammil çokça ikonik ıra sığdırmayı başardınız. Pan ’dahi Karasakal kalkışmak elbet tıpkısı his?

Aslına bakarsanız haddinden fazla sevdiğim tıpkı öyküdür Peter Pan. İzlediğinde, makro evet üstelik çocuk ol, çocukluğuna döneceğin bir filmin dünyasını halk fikri haddinden fazla hoşuma gitti. Zira filmin öyküsü, çocukluğunu her daim zarfında taşımanla ilgili. Joe Wright ’ı çokça seviyorum. Yönetmenliği onun üstlendiğini duyduğum an işe atladım diyebilirim. Geçmiş buluşmamızda bana tabletinde tıpkısı görsel gösterip “Karasakal üzere kafamdaki fon bu” dedi. Benim aklımdaki Karasakal artık tiran, esmer arık ve sakalından dumanlar çıkarcasına karmaşık benzeri tipti. Amma Joe ’nun bana gösterdiği ıra bundan sonra mutat ayrımsız yağlıboya tablosundan hamiş, kafası peruklu, elleri yüzüklerle komple bire bir tiplemeydi. “Tükenik, ego varım” dedim ve başladık.

ÇEKİMLER ÇOKÇA EĞLENCELİYDİ

Filmde Nirvana ’nın tıpkısı parçasını seslendiriyorsunuz?

Filmde, Karasakal ’ın, tam korsanların korktuğu bir korsan olduğunu vurgulayan bir kamu var. Bu, ayrımsız oyuncu amacıyla komple tıpkı kamu! Antrparantez o sahneden sonradan Nirvana ’nın “Smells Like Teen Spirit” şarkısını söylüyoruz. Yekpare anlamıyla deliceydi! Anlamını bilmedikleri aynı şarkıyı söyleyen yüzlerce çocuğu tutkun olmak o büyüklüğünde ahenktar kim anlatamam, filmi izlerken siz üstelik bu hissi yaşayacaksınız.

Kostüm ve makyaj üzerine Karasakal gerçekten bütün çalışmalara değmiş…

Joe ’nun peruk talebiyle saçlarımı çoktan kazıtmıştım. O kadar haddinden fazla peruk denedim ki… Aslında biraz dalavereli, az buçuk samurayvari, az buçuk kâbuslara giren cinsten ayrımsız karaktere bürünmeye çalıştım. Altı kamer neredeyse kimesne beni tanımadı. Bu dahi ilginç bire bir deneyimdi. Tıpkısı bile eksik yağır kafama sürekli devir kremi sürmem gerekti.

SETTE KAYBOLDUM

Bu film için devasa benzeri takım inşa edildi sanırım? Favori mekânınız neresiydi?

Tabiatıyla ki gemim! Gemiyi gördüğüm zaman “Tanrım! Hayatımda bu kadar nazik tıpkı madde görmedim” dedim. Görkemli ve güzel aynı gemiydi. Normalde, film için parçalar halinde tabur nesir edersin. Uçaktaysan evet kokpitte ya üstelik kabindesindir. Ama bu bildiğimiz gemiydi! Ayrıca var olmayan mevki! Evvel kamera testinde kostümümü giydim. Makyajımı yaptırdım ve Joe ’yu aramaya koyuldum. Hangi yönetmen asistanı ne bile ego saatlerce Joe ’yu bulamadık. Set o büyüklüğünde büyüktü ki birbirimizi bulamadık. Şimdiye kadar hiç sette kaybolduğumu anımsamıyorum. Sanırım aynı daha da bunu deneyimleme fırsatım kaçınan zira daha çok seçkin madde dijital. Joe, seyretme asıllı aynı direktör o yüzden onun için görünüş, tabur, filmin yaşanacağı tıpkı hayalet olması haddinden fazla önemli.

Kılıç mücadelelerinden ağırbaşlı sahnelerle büyüklüğünde ağır ayrımsız hayalet deneyiminiz var. Bu alengir amacıyla oturup çalıştığınızı sanmak beni haddinden fazla şaşırttı.

Olur. O kadar etkileyiciydi kim. Tam hayatım boyunca benzeri filmde pahal aynı tığ sahnem olsun istemiştim. Bu filmde, bu hayalime kavuştum. Alelhusus bu sahnelerde Joe ’ya degaje açı hava yapmayı önerdim. Bu sayede sahneleri doya doya oynama şansım oldu.

Çekimden iki hafta önceki Joe, “Kılıçlı sahneleri geminin önünde gidermek istiyorum” dedi. “Tamam” dedim amma olay, sahada futbol oynamaktan, bire bir grup yük jimnastikçisinin üzerindeki ayrımsız sahada oynamaya döndü. Sahnelerin zorluğu bir anda düzey atladı. Bu da bana biraz kesik ve morluklara servet oldu ama bu heyecana değerdi.

Joe, yeni fikirlerle ortaya çıkmayı seviyor. Aynı aktörün gözünden, onu nasıl anlatabilirisiniz?

Joe bana Neverland ’e gezi sahnesinin açılışını bana izletti. Kısaca on beş dakikalık canlandırma ve çizgi filmle anlaşılmaz, rüya kabilinden tıpkısı yapım diyebilirim. Yegâne başına bir görüşme eseri! “Joe” dedim, “İnsanların bunu görememesi çokça yara.” Film haddinden fazla haza oldu buna eminim amma o sahneyi umarım DVD ’ye koyar… Joe değme antlaşma kutunun dışında düşünebilen tıpkısı adam. Onun sanatsal yeteneklerini bu denli sergileyebildiği aynı yapımda çalışmaktan değer duydum. Seni çabucak kabil olmayanı türlü kılan değil, cümle karakterlerle bütünleşip onların psikoloji yolculuklarına tanıklık edebileceğiwn ayrımsız yolculuğa çıkarabilen biri Joe. O, insanlara sinemaya gitmeleri amacıyla etmen veriyor diyebilirim.

Ayvaz babası gelmek “Tıpkısı bölüm idolüsün, devrisi dönem rakibi”

Hugh Jackman, 1996 ’dahi hayatını Deborra-Lee Furness ile birleştirdi. Koşa, 19 yıllık bahtiyar evliliklerini yavru edindikleri iki çocukla taçlandırdılar.  “Baba atılmak, hayata göz açınızı değiştiriyor. Uykusuz kalıyorsunuz, sunu niteliksiz şeyler de sizin için doygunluk edici olabiliyor. Kimi Vakit eve geldiğimde kızım ben kapıda karşılıyor. Günüm zahir geçerse geçsin, o bana sarıldığında hepsi yok olup gidiyor. Koca çocuklarında ise buut pespaye ayrı ayrı. Ayrımsız çevrim idolüsün, devrisi dönme rakibi. Oğlum daha 7-8 yaşlarındayken onunla dışarı çıktığımızda, pir bire bir kız gördüğünde yanlarına gidip “Hey benim babam Wolverine” diye niteleyerek için albeni atıyordu. Sonra birlikte benden imzalı ışık isteyip kızlara veriyordu. Ama geçtiğimiz yıllarda tıpkı aktarılma arkadaşıyla konuşurken “Wolverine hikâyesi de yetti bundan sonra. O tek bile anca sert, güçlü değil bitmiş mı?” dediğini duydum. Kimi Vakit beni çok güldürüyor. Çocuklarımı çokça seviyorum.”

İstanbul hayranı

İstanbul ile bağlantısının çok eskilere dayandığın ifade fail Jackman ’ın balaban dedesi Ciklet Adası’nda doğmuş sonraları dahi İstanbul ’a mevrut, teferruatlı ayrımsız süre burada bir bankada çalışmış. Babasının kip çokça defa Türkiye ’ye geldiğini belirten Hugh Jackman ’a babası bilcümle “Sen Türksün, Türk sayılırsın” dermiş. “Belki o yüzden Türk kahvesine bayılıyorum. Sabahları uyanıp dahi benzeri fincan Türk kahvesi somurmak büyüklüğünde beni mutlu fail benzeri şey yok.” Jackman, İstanbul ’a hayranlığını anlatmakla bitiremiyor. “İki kıtanın birleştiği tıpkı kent… Yemekleri koca, alışılmamış insanları var. Mart ayında, aynı gösteri üzere İstanbul ’daydım. Elan evvel bile eşimle bu arada gelmiştim. Düğünümüzden çabukça sonradan hem İstanbul ’u hem üstelik Fethiye ’yi gezmiştik.”

Bir Cevap Yazın