Hükümet ‘temizlik’ amacıyla düğmeye bastı!

Milliyet’te yer alan habere bakarak tarihi reformlar için düğmeye basan hükümet, “çarpış dönemi”nden mütezayit mevzuatı da mercek altına aldı. Üç ay zarfında, mevzuatta adeta “kesim” temizliği yapılarak, antidemokratik ahkâm biricik bir tane temizlenecek.

Yasalarda yapılacak sonuç rötuşun beraberinde, yönetmelik, genelge, beyanat, Bakanlar Kurulu kararı üzere ikincil düzenlemelerde da darbe etkisi” ağız ağıza silinecek. Ak Fırka Siyasi ve Hukuki Işler Başkanı Mehmet Şanlı Atmaca koordinasyonundaki benzeri kol eliyle civar iş bile yapıldı. 

DİDİK DİDİK TARANDI

Delimsirek başkanlığındaki ekip; 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesinden 20 Teşrinisani 1961’e büyüklüğünde olan zaman; 12 Mart 1971 muhtırasından 26 Karı 1974’e büyüklüğünde sabık süre; 12 Eylül 1980 darbesinden 13 Fasıla 1983’e kadar olan üç sene ve ‘post gündeş darbeyerine nitelenen 28 Gücük Ay 1997 ile geçmiş DÜRÜST Parti hükümetinin hisse senedi başı yaptığı 18 Kasım 2002 gününe büyüklüğünde sabık süreçte çıkarılan mevzuatı biricik tek gözden geçirdi. Bu ahit diliminde çıkarılan 2 bin 820 düzenleme mercek altına alındı. 

SEDIR ’E GÖNDERİLECEK

Ait alım ve kuruluşlar ve bakanlıklarla akıbet değerlendirmeler dahi yapılarak, hazırlanan iş Başbakanlığa sunulacak. Başvekâlet koordinesinde “Adli Sicil Kanunu”, “Avukatlık Kanunu”, “Ceza Infaz Kanunu”, “TSK Çöz Hizmet Kanunu”, “Sendikalar Kanunu”, “Faziletli Tedris Kanunu”, “Seçim Kanunu, “Politik Partiler Yasası” kabil, darbe dönemlerinde çıkarılan yahut değiştirilen düzenlemelerde rötuşlar üzere tezelden aşama atılacak. Vacip düzenlemeler Meclise gönderilecek.

BİRÇOĞU TEMİZLENMİŞTİ

AK Fırka, iktidara geldikten bilahare DGM’lerin kaldırılmasından TSK Bağırsak Hizmet Kanunu’nun 35’inci maddesinin değiştirilmesine, Milli Asayiş Dersleri ile Öğrenci Andı’nın zorunlu olmaktan çıkarılması, orduevleri ve TSK’ya ilişik içtimai tesislerdeki başörtüsü yasağı kabil uygulamaların kaldırılmasına kadar haddinden fazla sayıda girişim atmıştı. Üç kamer zarfında atılacak adımlarla, Kanunuesasi dışında, zaruri tadilat yapılmış olacak. 

Bir Cevap Yazın