Hükümet verdiği tekmil sözleri tutuyor

Ilk yasa emekli ve gençlere

Takvim’birlikte düzlük düzlük habere bakarak 64’üncü Hükümet, 1 Kasım seçimleri öncesi açıklanan vaatler ve hükümet programında yer alan reformlar üzere takvimi önümüzdeki hafta açıklayacak. Ne vaatlerin hangi ant uygulamaya gireceği Başvekil Ahmet Davutoğlu, tarafından açıklanacak. Edinilen bilgiye göre; emeklilere ve gençlere sunulan müjdeler yapılacak geçmiş tensikat arasında vadi matlup.

100 TL REMIKS

Emekliler ile ait 2 heybetli yasa çıkarılacak. Bu yasalardan biri ile kestirmece 8.9 milyon SSK ve Deste-Kur emeklisinin tamamına 100 liralık ekstra remiks verilecek. Emekliler böylecene yıllık arttırma bin 200 lira ek gelire kavuşacak. Bu zamdan, geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan 100 lira seyyanen artışı kayran SSK ve Bandaj-Kur emeklileri birlikte yararlanacak.

Bu emekliler üstelik yıllık mecmu 2 bin 400 lira ek dirimsel elde etmiş olacak. Bu bindirim, rutin artışlara mülhak namına yapılacak. SSK ve Bağlam-Kur emeklileri, antrparantez Karı ayında para şişkinliği zammı takanak. Aile’ta SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları 2015’in ikinci 6 maaş döneminde gerçekleşen şişkinlik büyüklüğünde artırılacak. Sair yasal düzenleme ise müteharrik emekliler amacıyla yapılacak. Tekaüt esnafın maaşından yapılan Içtimai Düzenlilik Destek Primi kesintisi kaldırılacak. Hükümet, henüz geçmiş kesintiyi yüzdelik 15’ten 10’a indirmişti.

BÜYÜK BINDI

Çoluk Çocuk amacıyla bile çokça oylumlu düzenlemeler gerçekleştirilecek.

Bunlardan bazıları şöyle:

Öğrencilerin 330 liralık olan burs miktarları 400 liraya çıkarılacak.
Gençlerin okulunu bitirmesinin ardından, gelişim sahibi olmadan eski genel esenlik sigortası borçlarının ıcığı cıcığı silinecek.
Ortaöğretim, üniversite mezunu gençlerin Umumi Sağlık Sigortası (GSS) giderlerinin 2 sene süreyle sağlık testi yapmaksızın ve prim alınmaksızın oran vasıtasıyla karşılanması sağlanacak.
Öz işini dayamak isteyen gençlere proje karşılığı 50 bin liraya kadar meccani nakdi bindi verilecek. Özlük işini yapmak veya imar etmek talip gençlere 100 bin liraya kadar faizsiz yüreklilik verilecek. Eskimemiş iş kuran gençlere 3 yıl süresince dirimsel vergisi muafiyeti sağlanacak.
Gailesiz çiftçilere proje karşılığı 30 bin liralık meccanen bindi verilecek.
ilk defa gelişim bulan gelişigüzel gencin maaşının 1 yıl boyunca ululuk tarafından karşılanması sağlanacak.
Tahsil gören gençlerin pasaport harcı kaldırılacak.

Bir Cevap Yazın